Përfitimet e turistik mesdhetar për shëndetin


Summer - koha veçanërisht i mirë për ata që gjatë motit të ftohtë përjetuar të ashtuquajturat çrregullime emocionale sezonale. Mungesa e diellit ndikon në ekuilibrin emocional si prodhimin aktive e melatonin - hormonit përgjegjës për depresion. Por mjaft ray vetëm ngrohtë e prekje të lehta, si mërzitje zhduket. E njëjta Mjeku nxehtë i jep lëkurës një të freskët, normalizes gjëndra dhjamor, pastron fytyrën nga aknet.
OBSH statistikat tregojnë: për banorët e vendeve me shumë sëmundje të mira diell karakterizuara nga kanceri më pak i gjirit, zorrës së trashë dhe organet femërore riprodhuese atë rajonet veriore. Sun gjithashtu siguron prodhimin e vitaminës D, e cila ne të merrni me ushqim, por sistemi i tretjes thith atë më pak efektive se sa lëkurë. Quite kurim me dritë dielli 5-10 minuta 2-3 herë në javë për të furnizuar plotësisht trupit këtë vitaminë, kështu që është e nevojshme për eshtra të shëndoshë. Çfarë është një vendpushim mesdhetare për shëndetin?Por në dritën tonë të ndritshme të vërtetë doli ndryshe dhe përfitime shëndetësore, është e rëndësishme për të vëzhguar moderim. Shmangni rrezet direkte në rajon në mes të 1100-1600 dhe mos harroni se dielli është më e dobishme kur ajo është më e bukur - në agim dhe orën perëndimore. Hipokrati, babai i mjekësisë, filloi të studiuar vetitë shëruese të ujit të detit, pasi ka vërejtur se plagët shërohen më shpejt në peshkim se të tjerët. Vëzhgimi i tij ai kaloi në ishullin Kos në Detin Egje dhe shpejt arriti në përfundimin se ajo redukton rrezikun e infeksionit, përshpejton rigjenerimin e qelizave. Ende dijetarët e mëvonshëm u zbulua se struktura e plazmës së gjakut dhe ujin e detit të njëjtë, i përbërë nga elementet gjurmë të njëjta, vitamina, kripëra minerale. Në përgjithësi, uji i kripur - zgjidhja më e mirë freskuese gjatë ditëve të nxehta me diell. Not në det, ju nuk mund të ndihmojë duke shijuar vetëm kripë dhe terapi algal. Përveç kësaj, ndikimi i ujit të detit - një masazh i mirë për trupin, duke rritur tonin e muskujve, elasticitetin e lëkurës dhe rrit qarkullimin e gjakut.


Nëse jeni duke banje apo not në detin Mesdhe, ujë gëlltitur aksidentalisht, nuk panik. Është e ditur se uji i detit edhe rekomanduar si një ilaç për t'u kujdesur për ata që kanë trupi i mungon minerale. Megjithatë, para se të pini, ju duhet të thirrni atë qëllimisht larg nga bregu dhe i holluar me dyfishtë të numrit të ujit të freskët. Cellulite, kryesisht ndikon në kofshë. Mënyra më e lehtë për të dhënë ngarkesën për trupin - ushtron në det. Vetëm probizhitsya në bel e ujit - është aq efektive sa gjimnastikë.


A keni marrë ndonjëherë kënaqësinë e skive në Mud për shëndetin? Nëse jo, nxitoni! Kjo dhuratë e natyrës me një erë të veçantë ka qenë prej kohësh një temë e interesit të investitorëve të huaj të cilët me urtësi të reduktuar Spa Hotel ende fusha nekurortnyh mesdhetare. Pra, nëse ju keni një zahornitsya burim spa në shtresa shërimi paste trashë. Ajo është e pasur me minerale dhe shërimin e sulfateve, stimulon detoxification dhe metabolizmin. Përveç kësaj, i poshtër ka një efekt pozitiv mbi problemet me venat dhe nyje. Pebbles dhe rërë plazhi - Masazh Natyrore. Pak minuta më këmbë në këtë sipërfaqe të përafërt dhe mesdhetare të ngrohtë të forcuar lidhjet masazh këmbë dhe të stimulojë mbaresa nervore në ato zona që nuk janë të përfshira në shëtitje në këpucë. Plus, gjatë një sesioni aty për aty të akupunkturë është një exfoliating natyrore të lëkurës këmbë trashë.


Sidomos mjekët rekomandojnë drejtimin zbathur në vendpushimin e Mesdheut për fëmijët e vegjël si ajo është një mënyrë e madhe për korrigjimin shputë e rrafshët. Relax në plazh treguar vetëm ata që kanë vështirësi në frymëmarrje dhe fjetur. Freski dehëse është ruajtur nëpërmjet ajrit në mëngjes, e pasur me klor, jod dhe sodiumit. Përmbajtja e këtyre elementeve gjurmë turistik dobishme mesdhetar është veçanërisht e lartë kur fryn era në drejtim të bregdetit, duke sjellë me vete llak detit. Inhaling një koktej, është e mbushur fjalë për fjalë mushkëritë joneve tona, dhe ata menjëherë bien në gjak dhe u përhap në të gjithë trupin, që ndikojnë në shërimin për të. Këto grimca të ngarkuara negativisht quhen vitamina ajrit. Ato shërbejnë si një lloj pastrues që neutralizoj dhe për të zvogëluar përqendrimin e alergeneve polen - veçanërisht të dëmshme për ata që vuajnë nga astma. Kjo është arsyeja pse mjekët rekomandojnë që njerëzit që kanë probleme me sistemin e frymëmarrjes, duke kaluar në një pjesë të vogël të kohës së tyre në bregdetin. Ajrit Mesdheut këto vajra të pasur të shëndetshme esenciale si urtë, livando, rozmarinë.