Përfitimet e trajnimit të forcës për trupin


Ju nuk keni nevojë biceps të mëdha dhe triceps? Mirë, askush nuk këmbëngul. Por kjo nuk është arsye për të braktisur plotësisht trajnim forcë, thonë ekspertët. Ushtrimi me peshat, barbells dhe peshën tjetër mundi jo vetëm yndyrë bark, por edhe stresi, të zvogëlojë gjasat e problemeve të zemrës dhe sëmundjeve të kancerit. Jo për të përmendur faktin se me ndihmën e tyre, kthesa tuaja do të duken më mirë në një kostum banje. Pavarësisht nga e gjithë kjo, vetëm 15% e grave të bërë trajnim forcë të paktën dy herë në javë. A keni të paktën 12 arsye për t'u bashkuar me këtë klub elitar. Çfarë është trajnimi forca për trupin?


Deri më tani, shumë besojnë se kardiotrenuvannya - katalizator universale për luftimin e depozitave në zonat e problemit. Por shkencëtarët nga Universiteti i Pensilvanisë nuk e bëjnë. Ata kryer një eksperiment: një grup të humbur peshë për muaj ka marrë vetëm stërvitje aerobic, të tjera - dhe aerobic dhe fuqia në pjesë të barabarta. Si rezultat, secili prej pjesëmarrësve ka humbur një mesatare prej 9 kg. Me një, por që ata të cilët bien kodrina, humbi 25 kg yndyrë se sa njerëz nga grupi i parë. Djegia e fundit jo vetëm yndyrë, por në masë të muskujve, dhe "rosë" - Vetëm se trupi nuk ka nevojë. Nga rruga, ka rënë kilogram yndyrë mund të shpejt të kthehen në qoftë se muskujt nuk janë duke marrë ngarkesën e kërkuar në të njëjtën kohë me dietë.


Pas kthimit në shtëpi nga palestër, ju mund të zam veten në shtrat dhe të aktivitetit të reduktuar të perelystыvanyyu faqet e librit. Por kjo nuk e ndalon procesin e djegien e kalorive. Fakti se fibrave muskulore duhet energji shtesë për të shërohet nga ngarkesës anaerobe. Eksperimentet kanë treguar se pas një stërvitje intensive për të gjithë trupin, e cila ishte të paktën tre ushtron forcë, metabolizmi përshpejtohet për periudhën deri në 39 orë. Add to se shpenzimet në palestër. Për shembull, një grup prej tetë lëvizjeve (rreth 8 minuta) - një humbje prej 159-231 kalorive. Podkachannoe dhe dinjitoz trupi duket shumë më tërheqëse se sa vetëm të këqija. Përveç kësaj, për fat të keq, me indet e muskujve mosha është zëvendësuar me yndyrë. Nëse procesi nuk ka marrë kontrollin e saj goditje e dhimbshme për bel, një kg yndyrë në vëllim me 18% më shumë se një kilogram e muskujve.


Mëso për të jetuar në harmoni me veten dhe botën për të mirën e trupit nuk mund vetëm përmes yoga. Recetë në artikullin e subjektit: njerëzit e përfshirë në trajnim forcë tre herë në javë, më pak të prirur për shpërthime të zemërimit dhe edhe më shumë janë në shpirtrat e mirë. Siç e dini, me moshën, skeleti bëhet e brishtë, rrezikun e frakturave. Por ju mund të kujdeset për stabilitetin e eshtrave paraprakisht. Si ju ndoshta tashmë mendoi. Për 16 javë të trajnimit forcë femurit dendësinë dhe nivelet e gjakut të proteinave kockave osteocalcin rritur me 19%.


Në Universitetin e Shën Petersburg kryer një eksperiment me 169 njerëzit e dhjamosur. Vëzhgimet kanë treguar se subjektet pa punësim të paguar të paktën tri orë në javë, hani më shumë nga dietën lejuar prej 1500 kcal në ditë. Nga rruga, reagime është gjithashtu e mundur që ata që perekushuvav snacks sëmurë shpesh sabotuar rritje në palestër. Palestër plus respektimin e ushqimit - një çift që ju mban në det, hedhin një keqardhje një gjë, përndryshe i tërë do të rezultojë në asgjë. Më shumë gjasa për të punuar në palestër - dhe vështirësitë e jetës do të jenë të kota. Kjo nuk është një lojë fjalësh dhe e vërteta e jetës. Fun, i cili është i angazhuar, nivelet më të ulëta të hormoneve të stresit në gjak në krahasim me dembel. Përveç kësaj, njerëzit me muskujve të mirë presionit masiv pas stresit shpejt u kthye në nivele normale. Mos harroni se "kardio" - nuk është thjesht ushtrim aerobic. Trajnimit duke përdorur kolektive garancive automatikisht rrit normën e zemrës me 15 rrahje në minutë. Kjo është më shumë se e bën, të themi, një drejtuar normale. Pra, trajnim forca, jo vetëm forcon muskujt, por edhe duke punuar me sistemin kardiovaskular nuk është më e keqe se aerobic.


Ekspertët e Universitetit të Miçiganit ka gjetur se njerëzit të cilët për dy muaj për tre orë në javë kryejnë ushtrime forcë për të mirën e të gjitha grupeve të muskujve të trupit ulur diastolic (më të ulët) presionin e gjakut me 8 pikë. Kjo është e mjaftueshme për të reduktuar me 40% rrezikun e pash dhe 15% - një sulm në zemër. Ëndërr për promovimin apo edhe lavdia e kreut të rënda? Pastaj lexoni me kujdes: performancën e njërit prej pjesëmarrësve të hulumtimit u rritën me 15% në ditët kur ata ushtrohet. Tani numërimin, rezulton se ditën e sesioneve të jeni në gjendje të (në teori) për tetë orë për të bërë gjithçka që për se në kohë të tjera do të kishte shkuar 09:00 12 minuta. Ose, të themi, të qëndrueshme e tij mund të bëhet nëntë orë, por të bëjë më shumë. Përveç kësaj, pasi detyrat e trajnimit më frymëzues - Po, kjo është e vërtetuar edhe nga shkencëtarët. Në Universitetin e Karolinës së Jugut zbuloi se trajnimi gjithëpërfshirës forca zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit. Hulumtuesit të tjera gjetën se ata që janë në moshën e mesme derdhur një muskuj të fortë, mund të jetojnë për 85 vjet pa sëmundje të rënda.