Përfitimet e ushqimeve të papërpunuara në të ushqyerit të njeriut


Tani në modë pini duhan dhe mos hani mish. Ky lloj Zëri gjeneratës së re të prirjeve transhumanystycheskymy, ata do të jetojnë gjatë dhe të trajtoni trupin tuaj si një mekanizëm biologjik, puna e të cilit mund dhe duhet të krijojë me organizimin e duhur të pushtetit, duke fjetur, fizike dhe ngarkesa intelektuale. Cilat janë përfitimet për të ushqyerit ushqimore të papërpunuara?
Nuk ka dëshmi të qarta shkencore që do të provojë të mirën apo dëm të një fuqi të sistemit, nr. Të gjithë individualisht! Edhe grupi i gjakut të padobishme për të përpiqen për të përcaktuar se cila dietë do të jetë më e favorshme për njerëzit. Ndoshta për të bast mbi kritikat e njerëzve të cilët kanë zgjedhur një dietë të veçantë? Merrni, për shembull, vegjetariane, të gjithë siç ka shkruar në lidhje me se sa të fortë dhe hardier ata ishin kur u ndal torturuar trupin tuaj, duke e bërë të vështirë që të tretet proteina të kafshëve. Të argumentojë se ka njerëz - herbivore apo mishngrënës - mund kurrë, kjo çështje është e ngjashme me problemet kryesore të filozofisë "pula apo veza?". Tifozët e qengjit i pjekur, pasi tifozë të grurit sprouted, gjithmonë do të, kështu që tani mbërthen për të shqyrtuar vetëm njëra anë e medaljes. Cili është ushqimi para dhe se ajo i jep?Papërpunuara ushqimore - sistem ushqimi që refuzon produkte nënshtruar trajtimit të ngrohjes mbi 40 gradë, dhe kripë dhe erëza. Në frutat dhe perimet lejuar përdorimin e germinated kokrra që janë njomje (zakonisht hikërror), fruta të thata, arra dhe ftohtë vajra bimore presion. Nuk Syroyid hanë bukën, përveç se jo maja, dhe mos pini çaj, madje edhe bar.

Argumentet kryesore në favor të ushqime - një mundësi për të ruajtur ushqyesve konsumuar produkte, të përmirësuar metabolizmin dhe palestër (tërheqë lëngjeve të tepërta nga trupi dhe humbin peshë), zgjasin jetën, shërojnë sëmundjet kronike të zemrës, enët e gjakut, sistemin e tretjes. Unë duhet të them se trajtimi i ngrohjes në fakt pengon tretje e duhur, si rezultat i rënies së enzimeve të përfshira në ushqim, dhe vitamina dhe minerale zhytur marrëdhënie më të gjatë dhe më keq për shkak se ata kanë shkatërruar; të njëjtit trajtim të ngrohjes krijon carcinogens, radikalet e lira, yndyrna trans dhe kimikate të tjera të dëmshme.


Shumica dietë të papërpunuara ushqimore si perceptohet, kjo është një masë e nevojshme për një periudhë të shkurtër. Për "zjarrtë" të para-foodists të cilët kanë zgjedhur në këtë mënyrë të hahet për vite me rradhë, të karakterizuara nga një filozofi të ndryshme: një kthim në sistemin tradicional të pushtetit, kur paraardhësi i njerëzve modern, ndërsa ende nuk përshtatet me mjedisin në ndryshim, kanë ngrënë ushqim të papërpunuara. Unë duhet të pranoj, kjo qasje duket mjaft naive dhe erë e sektarizmit. Kjo është veçanërisht e pakëndshme të shikoni në kur Syroyid përjetuar qëndrim përbuzës ndaj pjesës tjetër të popullit, "nuk zamorochennomu" në sistemin elektroenergjetik. Pra, të gjithë është i mirë në masë! Mjekët, nutritionists nuk e rekomandojmë të rreptë dietë ushqimore të papërpunuara, por shpesh këshilluar për të moderuar dhe të përkohshme - si një mjet parandalues.


Ka disa lloje të ushqimeve të papërpunuaraUshqim i dhënë pas gjithëçkaje papërpunuara ka të veçantë në mesin e tifozëve për arsye të dukshme. Pak heronj, gati për të ngrënë peshk të papërpunuara dhe mish, së bashku me të jetë e mundur atje parazitet.
Vegjetarian dietë ushqimore të papërpunuara kufizon sasinë e produkteve të qumështit dhe vezët përjashton mish dhe peshk.
Vegan - lloji më i zakonshëm i ushqimit të papërpunuar, kur dieta përmban vetëm ushqime me origjinë bimore.
Fruktorianstvo - në këtë sistem mëkat të hani edhe perime dhe drithëra. Ushqim të përshtatshme të tilla përveç banorëve origjinale të parajsës. Jo për të Earthlings, saktësisht.

Ushqim të papërpunuara gjithashtu është mono - dhe të përziera. Në rastin e parë të marrë në konsideratë kompleksitetin e tretje dhe thithjen e substancave për disa lloje të produkteve dhe dietë të bazuar vetëm në një lloj të frutave ose perimeve të përdorura në një kohë. Përziera dietë ushqimore të papërpunuara nuk sheh probleme në produktet kombinim. Por fakti është provuar se proteinat janë të tretet vetëm në mjedisin acid të stomakut të ulët, dhe niseshte - në ambient alkaline e sipërme. Prandaj, përdorimi i produkteve të ndryshme krijon një përzierje e enzimeve dhe si rezultat - tretje të pahijshme.
Nuk është një tjetër aspekt interesant i ushqimeve të papërpunuara: shpesh ata që vetëm të kërkuar për të pastruar trupin dhe humbin peshë, "ulen" në sistemin e duke u përdorur për ndjenjën e butësi mbresëlënëse dhe mund të ndalet më. Për ta papërpunuara ushqimore të bëhet një lloj kulti. Por Syroyid lehtë për të marrë së bashku në botën e konventave të njohura shoqërore. Ai nuk është i interesuar për kaluar kohë me miqtë "në barbeque" apo në restorante, ushqim kënaqësi trupore si këta njerëz shohin nuk është vetëm receptorët shijen në gjuhë, dhe i tërë trupi.


Mundohuni të ulen javë në mollë dhe portokall! Tre ditët e para - një emocion të pazakontë dhe nxitojnë të forcave deri në fund të javës - apatia dhe zbrazëti. Prandaj Syroyid vetëm e nevojshme burime të tjera të kënaqësisë. Shpesh, shumë prej tyre të fillojnë të ndërtojnë trupin tuaj për standardet e reja, të varur nga palestër, trajtime të ndryshme kozmetike dhe terapeutike dhe barnave neuroprotective. Ky është një tjetër nivel komunikimin me trupin tuaj, duke e çuar atë kënaqësi dhe energji. Në të vërtetë, në këtë ditë mënyra më e volitshme për t'u argëtuar është ushqim i madh - për shkak se në botë dhe restorant lulëzuar. Por Syroyid vërtetë - nuk gustator. Për ata, shëndetin, vetë-kontrollit dhe të zgjasin jetën e më e rëndësishme përçmuar kënaqësitë e gjuhës. Në mënyrë tipike, veganism është i njëjti lloj i njerëzve, kurioz, aktive, agresive, sociopath karizmatik të cilët janë mësuar vetë të vendosur ritmin e jetës tuaj dhe do të përçmojë vetëdijen në masë.