Currants Përfitimet për shëndetin e njeriut


Gjithkush e di se currants janë një nga kokrra të kuqe më të dobishme. Nga komposto saj kuzhinier bërë jam, jam, përdoret si mbushje në pies. Shijen e saj të shkëlqyera na kujton ditët me diell të verës. Ne do të kuptojnë se përfitojnë rrush pa fara për shëndetin e njeriut dhe sëmundjet që mund të trajtohet me të.
Karakteristikat rrush pa fara e bimëve
Kjo fabrikë takon ahrusovyh familjes. Në vendin tonë, rritet rrush pa fara e kuqe dhe e zezë. Shkurre Zi rrush pa fara janë mjaft të mëdha, lartësia mesatare e tyre prej 15 m. Gjethet janë shumë aromatik formë zemre. Lulet e kësaj kaçubë janë të përbërë nga pesë petals dhe janë të bardhë. Një mjedis i favorshëm për rrush pa fara është vend i hapur me diell, por ajo mund të zhvillohet në hije të pjesshme (vetëm në këtë rast ata lulëzim më pak). Ajo gjithashtu mund të gjenden në zonat e minierave dhe pyjore, shkurre karakteristike. Fillon në lulëzim në rrush pa fara qershor dhe fruta në gusht.Currants lartësi shkurre mund të arrijnë një lartësi prej 2 metra. Gjethet e bimëve kanë tehe dhëmbëzuar dhe pothuajse nuk ka shije. Lule rrush pa fara e kuqe me të verdhë-gjelbër. Frytet janë manaferrat vogla të kuqe, kanë një erë të theksuar.

Currants Përbërja
Përfitimet rrush pa fara i parë është numri i madh që përmbahen aty acid Askorbik. Ajo mund të ruhet për një kohë të gjatë dhe nuk shembet nën ndikimin e temperaturave të ulëta. Gjithashtu rrush pa fara i pasur aq e rëndësishme për shëndetin e njeriut, si vitamina E, K, D, grupi B; elementët gjurmë, kalcium, hekur, kalium, magnez; fibër, karbohidratet (fruktozës dhe glukozës), acide organike, fosforik, limoni, sukcinik, malik. Në gjethet e currants zi edhe shumë substanca të dobishme, të tilla si të paqëndrueshme, acid Askorbik.


Berries currants kuqe përmbajnë një sasi të vogël të acidit Askorbik, por ato janë të pasura me vitaminë P, që ndërvepron me acid Askorbik forcon muret e enëve të gjakut. Gjithashtu, këto berries përmbajnë shumë vitaminë E dhe A, vitamina B, sasi të mëdha të acideve organike dhe micronutrients (sidomos hekur, jod, kalium dhe selen).

Ndikimi në currants shëndetin e njeriut
Përfitimet rrush pa fara manaferrat për njerëzit është se për shkak të përmbajtjes së carotene, ata mund të rritur imunitetin, të normalizuar metabolizmin, parandaluar plakjen e parakohshme, mbron nga substanca të dëmshme (duhani, benzinë, shter, etj).


Përfshira në manaferrat rrush pa fara vitaminë E stabilizon hormonet, ndihmon të ngadalësojnë procesin e plakjes së parakohshme dhe për të parandaluar arteriosklerozës.
Të përfshira në rrush pa fara vitamina B janë esenciale për shëndetin e njeriut burim të energjisë, pa të cilin nuk mund të kandidojë çdo proces në trup, këto vitamina ndihmojnë gjithashtu për forcimin e sistemit nervor, të dobishme për zhvillimin e kujtesës.

Përfitimi është Rrush pa fara dhe mineralet, përmes të cilit një proces normalizimi i metabolizmit. Me pectins përshpejtuar sekretim e toksinave dhe substancave të tjera të dëmshme. Përfshira në currants kuqe kumarin në, zvogëlon koagulimit të gjakut, i cili pengon zhvillimin e trombozë, goditje, sulm në zemër dhe sëmundje të tjera të enëve të gjakut.

Acidet Një person i shëndetshëm organike, të cilat janë pjesë manaferrat rrush pa fara. Ato janë një burim i energjisë dhe janë veçanërisht të rëndësishme për të moshuarit, si dhe lehtësimin e lodhje, si dhe veprim antivirale dhe antimicrobial.

Fruta Currant kanë anti-diabetike, anti-inflamator, astringent efekt, antipiretik. Përdorimi i tyre ndihmon për të normalizuar oreksin dhe të përshpejtojnë zorrët. Me lëng Blackcurrant në zorrë krijon mjedis të favorshëm acid. Shumë e dobishme dhe rrush pa fara lë. Ato kanë efekt antimikrobik dhe anti-inflamator. Ata janë përdorur si një diuretik, ilaç djersitës dhe cholagogue.

Substancat të përfshira në manaferrat e rrush pa fara e kuqe, të ndihmojë me dhimbje, tumoret, të parandaluar formimin e mpiksjen e gjakut. Gjithashtu përdorimi manaferrat redukton rrezikun e kancerit.

Rrush pa fara Aplikimi në sëmundjet
Fruta rrush pa fara të ndihmojë për të përballuar me ftohjet dhe disa sëmundje infektive, duke ndihmuar për të lehtësuar ethe dhe për të rritur imunitetin. Është e dobishme për të përdorur manaferrat kapsllëk, hemorroide, dysbacteriosis dhe çrregullime të tjera të traktit gastrointestinal.

Përfitimet currants për trupin e njeriut është aftësia e tij për t'u marrë me problemet e traktit urinar dhe veshkat. Zbatojnë ato si më poshtë: rrush pa fara të thata lë ujin grimcuar dhe të zier, pastaj ngjyhet në një përbërje banjë me ujë. Përzierje rezultuar është filtruar. Duhet të marrë në 1/4 kupe tre herë në ditë.

Përmbajtja e pectins në rrush pa fara e rrit vlerën e saj për shëndetin. Pas pektin ndihmon hequr substancave të dëmshme. Kjo është shumë e dobishme për të përdorur currants në atherosclerosis pas sulmeve të zemrës, goditje në venat me variçe. Manaferrat janë përdorur si një ilaç djersitës, antipiretik, diuretik dhe laksativ.