Përfitimet për lëngjet e shëndetit të njeriut


Lëngje perime janë ndër më të rëndësishmet në pije dietë e njeriut. Lëng Përdorimi jep trupit me vitamina dhe mineralet e nevojshme përmirëson shëndetin, forcon sistemin imunitar. Për zotërimin lëngje të trupit nuk ka nevojë për shpenzimet e energjisë, dhe ata menjëherë të përfshira në procesin e tretjes. Në lashtësi përdorim në trajtimin e lëngjeve ishte e përhapur. Acide organike që përbëjnë lëngje, të nxitur jargëzim që lejon lëngje në ngrohjes për të luftuar etjen. Gjithashtu, kjo pije ka aftësinë për të rregulluar ekuilibrin acid-bazë e gjakut, e cila në masë të madhe ndërprerë gjatë ushtrimit të rëndë. Përfitime për lëngjet e shëndetit të njeriut është se ato aktivizojnë enzimat që lodhja e toksinave, duke e bërë pastrimin e gjakut. Le të flasim për Pronat e dobishme lëngje të tjera.


Lëng portokalli
Përfitimet e lëng portokalli në sasi të mëdha gjendet në to, vitaminë C, e cila forcon muret e enëve të gjakut. Kjo vitaminë është e dobishme në sëmundje të mëlçisë, arteriosklerozës dhe hipertensionit. Lëng portokalli janë të rekomanduara për forcimin e sistemit imunitar dhe për të rivendosur mbrojtjet personin e trupit. Gjithashtu, është e nevojshme për të pirë në praninë e ftohjet. Përdorni lëng është i kundërindikuar për personat që kanë sëmundje zorrë, gastrit me aciditet dhe stomak ulcerat.


Musht
Përbërja e lëng molle është një sasi të madhe të ushqyesve dhe vitaminat. Ajo është e pasur në fibra, proteina, karbohidrate, në sajë të përmbajtjes në pektin, lëng molle promovon sekretim e toksinave dhe gurëve në veshka. Ky lëng është e dobishme për të përdorur litër, të cilat shpesh vuajnë nga bronkiti dhe më të mirë, pasi ajo mbron sistemin e frymëmarrjes. Përfitimet e lëng molle qëndron në sasi të madhe të hekurit, kështu që është e rekomanduar në anemi.

Është e dobishme për të pirë lëng për njerëzit që vuajnë nga kapsllëk, problemet e tretjes, si dhe një profilaktik kundër ftohjet. Mirë lëng Perdorimi molle në gastrit me aciditet ulët dhe praninë e sëmundjeve të sistemit të zemrës dhe vaskulare. Kundërindikimet ulcerat, pancreatitis, gastrit akrep.


Lëng karrote
Dobi të lëng karrote për trupin është gjendja e saj të përgjithshme. Është e rekomanduar për të përdorur në sëmundjet e sistemit të tretjes, për të forcuar imunitetin. Lëng karrote është e pasur me hekur, magnez, fosfor, vitaminë E, kalcium dhe elemente të tjera, kështu që është shumë i dobishëm për shëndetin dhe vizionin e dhëmbëve. Përdorimi i lëng karrote ndihmon për të rivendosur sistemin nervor, për të përmirësuar rezistencën e trupit ndaj sëmundjeve. Lëng karrote është rekomanduar kur duke përdorur të përziera me mollë ose lëng portokalli.


Lëng pineapple
Siç e dini, lëng përmban bromelain - një substancë që ndihmon për të përmirësuar metabolizmin yndyrë është e nevojshme për rinovimin e trupit dhe pesha reduktimin e. Kjo substancë prishet qelizat yndyrë dhe i heq ato për shkak se shumë dieta është përdorimi parimi i lëng. Përfitimet e lëng pineapple e bën të domosdoshëm në pectoris dhe veshkave probleme. Shpesh ajo është e rekomanduar për të aplikuar ënjtje dhe trombozë.

Lëng limoni
Ky lëng është i karakterizuar nga shumë vitaminë C, kalium dhe sheqer. Ajo është përdorur shpesh për të luftuar shumë sëmundjeve, për të eliminuar lodhje, lodhje dhe rritjen e efikasitetit. Lëng limoni është një zgjidhje e shkëlqyer për beriberi, dhe për të mbështetur funksionin e trurit dhe aktivitetin mendor. Ndalohet të përdoret lëng për njerëzit me gastrit vuri, problemet e stomakut dhe ulcerat. Gjithashtu nuk rekomandohet për të marrë me inflamacion të rëndë të hipertensionit fyt dhe pancreatitis.


Lëng Dardhë
Lëng Përfitimet dardhë është aftësia e tij për të përmirësuar stomak dhe traktit digjestiv, nëpërmjet fibër input dhe pektin komponimeve të tij përbërëse. Shumë shpesh lëng dardhe përdorur si një diuretik, kështu që është bërë obligim për njerëzit me sëmundje të veshkave. Lëng është shumë i dobishëm në cystitis, pezmatim nervi. Falë pronat e saj antibacterial është e rekomandueshme si antipiretik.

Lëng panxhar
Ky lëng është e pasur me hekur, jod, mangan, sheqer dhe vitamina. Përdorimi i tij ndihmon të pastruar veshkat, enët e gjakut, fshikëz fshikëz e tëmthit, të normalizuar funksionimin e sistemit limfatik, forcimin e sistemit imunitar. Futje të rregullt të lëng panxhar ndihmon për të normalizuar metabolizmin e trupit të njeriut, për të përmirësuar shëndetin dhe për të ruajtur freskinë e lëkurës. Lëng është e rekomanduar për të përdorur për pagjumësi, nervozizmi dhe hipertensionit. Një ilaç i mirë për ftohjet është lëng panxhar përzier me mjaltë dhe lëng limoni. Ajo është gjithashtu e dobishme për të pirë pacientët atherosclerosis lëng panxhar, njerëzit me çrregullime të gjëndrës tiroide dhe sëmundjeve të karakterizuara nga çrregullime të ritmit kardiak.


Lëng shegë
Ky lëng ka kohë që janë përdorur në mjekësi pasi që përfshin një sasi të madhe të antioksidantë, vitamina B dhe C, dhe të pasura me kalium. Lëng Përdorimi ndihmon rritjen e nivelit të hemoglobinës dhe për të normalizuar oreksin. Lëng shegë ka antibacterial, diuretik dhe efekt analgjezik. Nuk është e rekomanduar për të pirë lëng shegë në gastrit dhe ulcerat.