Përfitimet e këmbë për trupin


Walking - kjo është e natyrshme. Njeriu është i lindur me shahatelnыm refleks. Sipas këtij koncepti mjekët e kuptojnë aftësinë e fëmijës për të ndërtuar në sipërfaqe, në qoftë se ajo është vënë në këmbë. Prandaj, duke ecur (jo running, not, fluturim me parashutë dhe t. E.) është një shtet plotësisht e natyrshme e njeriut dhe lloji më të rehatshme e palestër. Ne mësojmë se ka përfitimet e këmbë për trupin!
Duke ecur mund të dyja jashtë (në stadium, në park, në park, në pyll) dhe në ambiente të mbyllura (në palestër, në shtëpi). Që gjatë në këmbë nordike nuk është "faza e fluturimit" (kur të dyja këmbët nuk e prekë tokën) të përshtatshme për punësim edhe rrugën e asfaltuar. Sa për formën, atëherë në mënyrë ideale ju duhet vetëm të blej këpucë të veçanta. Pantallona të shkurtra dhe T-shirt është një gardërobë në secilën.Infektues në këmbë, ju nuk keni nevojë për klub palestër apo stërvitje në frontin e fqinjëve habitur. Ky lloj i palestër jo vetëm që tërheq vëmendjen e të tjerëve, por nuk shkaktojnë një trazim në qentë. Hurry person në biznesin e tij dhe gjithçka. Në ecje garë janë të përfshirë në mënyrë aktive në punën e duarve të tij dhe trupin, në drejtim të përgatitjes së përgjithshme fizike e bën këtë lloj palestër jo më pak efektive se ski apo not: shkëlqyer "përpunuar" muskujt e gjoksit, mbrapa, këmbët dhe mollaqe.
Për të arritur efektet e dobishme të ecin, ju duhet të shkoni në për një ritëm të relaksuar, të qetë dhe të qëndrueshme. Nëse në vend të kësaj ju nosytes qytetin, duke lëvizur atë në një hap të ngadaltë, atëherë trok, kardiovaskulare tuaj dhe sistemet e frymëmarrjes të fillojnë të veprojnë rassohlasovanno. Përfitimi i kësaj, sigurisht, më shumë se nga vendi në vend. Por shumë më pak se nga, lëvizja sistematike të qëndrueshme në hapat e synuara matur.


Kur duke ecur dhe përfitimet për trupin që ju kaloj mbi sipërfaqen (duke mos ecur hedhje si kur dzhohhynhe) dhe shpejtësia e lëvizjes me rreth 2 herë më pak. Kjo do të thotë më pak ngarkesë në këmbë (në këmbë nyje pakët) dhe më pak lëndime yyazytsirnist. Përveç kësaj, gjatë klasës këmbë më të lehtë për dozë dhe monitorimin e ngarkesës së përgjithshme. Në këmbë pushtetin për pothuajse të gjithë - nga adoleshentët për person të moshuar. Sidomos kjo është e njerëz të përshtatshëm të patrajnuar dhe ata që vuajnë nga obeziteti. Gjatë shëtitje, si dhe me aktivitete të tjera fizike (vrapim, not, etj) në endorphins trupit prodhuar - hormonet lumtur. Pra, duke ecur shtigje veçanërisht e dobishme si një mjet për të që kanë të bëjnë me stresin, depresionin dhe humor të keq. Shkencëtarët francezë thonë se nëse hapi i shpejtë ecin 4 herë në javë për 45 minuta, ju mund të humbni deri në 8 kg mbipeshë. Duke ecur, megjithatë, kanë një vit të tërë, dhe shpejtësia e përafërt duhet të jetë 15 km në 15 minuta, por ju mund të hani të gjithë ju duan.


Në qoftë se ne kemi bindur ju se pamje të bukur këmbë palestër dhe përfitimet për trupin, nuk e teproj atë nga fillimi. Shumë entuziazëm mund të çojë ju poshtë disa ditë. Më mirë të fillojë trajnimi me programet për fillestar. Treni kërkohet 2 deri në 5 herë në javë. Miri - 3 herë. Dhe mos harroni në lidhje me stërvitje. Përkundër faktit se në këmbë - seancave nuk traumatike, muskujt duhet të jetë ngrohur.

1 javë:
Duke ecur 10 minuta, pjesa tjetër 3 minuta, 5 minuta në këmbë, 1 minutë pushim dhe të përsëritur përsëri.


Java 2:
Duke ecur 10 minuta, 1 minutë pushim, 5 minuta ecje, 1 minutë pushim. Përsëriteni përsëri.

Java 3:
Duke ecur 10 minuta, 1 minutë pushim, 10 minuta në këmbë, 1 minutë pushim. Përsëriteni përsëri.

4 dhe 5 javë:
Duke ecur 20 minuta. 6 dhe 7 javë: Duke ecur 25 minuta. Javën 8: Duke ecur 30 minuta. Duke shkuar për një shëtitje, të kujdeset për gjëra të vogla që e bëjnë mësimet tuaja më të rehatshme dhe të sigurt.

A diellin ndritshme për të mirën e trupit mund të shkaktojnë plakjen e parakohshme të lëkurës dhe shkaktojnë edhe sëmundjet e lëkurës. Për të shmangur këto pasoja të pakëndshme e lehtë - vetëm të aplikoni sunscreen në lëkurën e ekspozuar, sidomos në buzë. Dhe mos harroni të bëni atë rregullisht, të mbajtur sunscreen në prag ose direkt në atlete. Objektivi kryesor i syze dielli - të mbrojtur sytë tuaj nga rrezet UV. Pra, mos harroni të veshin ato para klasave edhe në mot me re.


Rroba moderne dhe këpucë për ecje apo vrapim seancave janë zakonisht përmban futjen e mëposhtme. Nëse jo, të blej një jelek të lehta reflektuese apo pëlhurë reflektues dhe të bëjë dritë vetë. Qese të vogla bel janë të mëdha për ushtrimin në këmbë. Ato ju lejojnë të kurseni të holla, çelësat, telefonin celular dhe madje edhe një ndryshim të rrobave.