Përfitimet tocopherol për shëndetin e njeriut


Tocopherol ose vitaminë E, është një lidhje unike. Molekulat e saj janë shumë të ndryshme në strukturë - si në botë ka dy shumë të ngjashme me njëri njerëz të tjerë, kështu që nuk ka molekula të ngjashme tocopherol. Vitamina E me të drejtë mund të konsiderohet si një shpikje e mrekullueshme e natyrës. Njëlloj mahnitshme dhe përfitimet tocopherol shëndetin. Në këtë artikull ne do të flasim për këtë në detaje.
Tocopherol ose vitaminë E, një antioxidant fuqishme. Kjo yndyrë-shpjegueshëm vitaminë nuk është i tretshëm në ujë, praktikisht nuk reagojnë për alkalet, acidet dhe temperaturave të larta. Gama e pronave të dobishme për shëndetin e njeriut tocopherol duket pafund. Pa vitaminë E nuk mund të realizohet ndonjë proces shumë ose më pak të rëndësishme biokimike në trup.


Përfitimet tocopherol është aftësia e tij për të ruajtur funksionimin optimal të sistemeve të ndryshme të trupit, ai lufton kundër plakjes dhe parandalon lipidet parregullt. Edhe pse mungesa e vitaminës kërcënuar pasoja të pakëndshme për shëndetin e njeriut, mungesa e vitaminës E mund të ndikojë në atë veçanërisht akute. Kështu tocopherol në gjendje për të kompensuar mungesën e disa prej "vëllezërit" e tij.

Tocopherol përfitime të rëndësishme në sistemin riprodhues, dy meshkuj dhe femra. Vitamina E është quajtur edhe "vitaminë fertilitetit". Ajo normalizes sistemin riprodhues, dhe gjithashtu ndikon në funksionimin e nervor, endokrine dhe sistemet kardiovaskulare, të përdorura për trajtimin e diabetit dhe astmës. Tocopherol më tepër pengon formimin e mpiksjen e gjakut, si pastron enët nga clots gjakut.

Shumë njerëz e dinë se përfitimet tocopherol ka pronat e saj të fuqishme antioxidant. Vitamina E mbron membranat qelizore prej tyre efektet shkatërruese të radikaleve të lira, ul kolesterolin, parandalon jo vetëm plakjen e parakohshme, por edhe në zhvillimin e kancerit.
Tocopherol efekt pozitiv në lëkurë. Ajo është e përfshirë në sintezën e kolagjenit dhe fibrave elastike, parandalon formimin e spote moshës pleqërishte, rrisin aftësinë e lëkurës që të rigjenerohet, duke e bërë atë më elastike.


Tocopherol është veçanërisht e dobishme për shëndetin e njeriut:
• tendosje të lartë fizike;
• çrregullime hormonale;
• sensibilitet për infarkt miokardi;
• shërim nga kirurgji, kimioterapia, sëmundje të zgjatura;
• Trajtimi i kancerit;
• sëmundje të sistemit nervor;
• çrregullime funksionale të tëmthit fshikëz, melcise, pankreasit;
• Prania e shprehive të dëmshme të tilla si pirja e duhanit, konsumit të tepërt të alkoolit.

Tocopherol ndihmon trupin e njeriut për të përballuar me proceset inflamatore. Ajo është e përfshirë në frymëmarrje indeve, ndikon në tru. Vitamina E është përdorur në trajtimin e sëmundjeve neurologjike të caktuara të tilla si Alzheimer, diabeti, sëmundjet e syrit, duke përfshirë cataracts. Përveç kësaj, vitamina E mbron vitamina të tjera të tretshme nga procesi oksidimi.


Pavarësisht tocopherol të paçmuar për trupin e njeriut, ka disa Kundërindikimet për marrjen e vitaminës E. ata mjekët përfshijnë:
• rrit ndjeshmërinë për tocopherol;
• Përdorimi i njëkohshëm i anticoagulants dhe preparateve të hekurit;
• Prania në skuqjen alergjike e lëkurës që u shfaq pas një paraprak të vitaminës E;
• infarkt, thromboembolism, infarkt miokardi.

Burimet tocopherol
Përfitimet e kësaj substance zbuluar maksimum vetëm nëse trupi merr tocopherol natyrore. Sintetizuar artificialisht vitaminë E, definitivisht ka veti të dobishme, por efekti i tij nuk është aq e theksuar. Burimet kryesore të tocopherol natyrshme për njerëzit - ajo vajra: embrion gruri, luledielli, liri, vaj ulliri, misri. Këto vajra janë konsumuar më të mirë në formën e saj të parë, për shkak të temperaturave të larta të vitaminës E është shkatërruar. Tocopherol përmbajnë produkte të tjera, arra, qumësht, drithëra, vaj gjalpë, por ata kanë shumë më pak i këtij materiali të vlefshme se sa vajra.


Dozimi tocopherol
Njeriu duhet 12 mg tocopherol në ditë. Për gratë shtatzëna, nënat pleqsh dhe njerëzit që jetojnë në zonat me kushte të pafavorshme mjedisore ose duke punuar në një mungesë të oksigjenit, doza rritet.
Ka edhe raste të tocopherol mbidozë, në të cilat nuk janë reaksione alergjike, vjellje, rritje të mëlçisë, koagulimit thyer gjak, gjakderdhje të brendshme të ndodhë.