Përfitimet e domateve për shëndetin e njeriut


Domate janë shfaqur në tabelat e amvise ruse kohët e fundit, por shumica e qytetarëve të vendit tonë që të imagjinojmë një vakt pa një shijshme dhe të shëndetshme domate nuk mund të. Dhe me të drejtë, sepse domate përfitimet për shëndetin e njeriut solli shkencës.

Në domate përmbajnë pigment lycopene që mbron kundër shumë sëmundjeve. Një studim nga hulumtuesit nga Kanadaja kohët e fundit tregoi se të hahet lëng domate, gratë e moshës postklimakterychnoho mund të mbrojnë veten nga osteoporozën.

Manaferrat Historia dobishme
Një teori sugjeron origjinën e domateve që ata sollën në Evropë nga pushtuesit spanjollë e Meksikës, i quajtur në atë kohë "tomaltamy" të dhe hardhi vend ngjante me fruta të vogla.


Italianët filluan të përdorin "mollë e artë" në ushqim, por evropianët e tjerë kishin frikë nga ky fryt i helmit dhe të përdoret vetëm si një bimë dekorative. Në Itali në shekullin e XVI u ndërtuan fabrika e parë që prodhojnë salcë domate.
Sa i përket domatet janë të shijshme dhe të mira për shëndetin e njeriut, banorët e pjesës tjetër të Evropës të vlerësuarat vetëm në fund të shekullit të XIX.
Besohet se Rusia mori frutin pazakontë më herët se në shumë vende evropiane. Në shumë mënyra, kjo ka kontribuar në një shkencëtar rus, agronom Bolotov. Të tyre në fund të shekullit XVIII provuar të mirat e domate.


Kjo është pjesë e domate?
Domate pjekur papërpunuara 93% nga uji dhe 100 gram fruta përmban 3 g proteina, 70 g karbohidratet, vitamina C dhe A. Përveç kësaj, disa vjet më parë, shkencëtarët kanë treguar se, përveç vitamina, pigment domate lycopene fituar. Përfitimet e domate dhe ngjyra e tyre të bukur të kuqe është përcaktuar kryesisht nga kjo substancë.
Domate - është një nga produktet kryesore antioxidant, së bashku me brokoli, hudhër, çaj jeshil, verë. Dhe se lycopene jep domate pronat e tyre antioxidant. Prandaj mbivlerësim të mirat e këtij kokrra të kuqe për shëndetin e njeriut është e pamundur. Me antioksidantë shkatërruar radikalet e lira në pjesën përgjegjëse për procesin e plakjes në trup për formimin e tumoreve kanceroze, si dhe për zhvillimin e sëmundjeve koronare si sulmi në zemër, vdekja e papritur, angina, dështimi i zemrës, ritme abnormale të zemrës.

Sot, ekspertët janë duke studiuar lycopene në mbarë botën, botuar shumë gazeta kërkimore.

Përfitimet e domateve për shëndetin e meshkujve
Pra, ne e dimë se lycopene është një antioxidant fuqishme. I kryer në vitin 1995, studimi Shkolla Harvard ka treguar se njerëzit që hanë më shumë ushqim me domate, në rrezik të kancerit të prostatës me 21% më pak.
Lycopene është objekt i studimit akademik rabbi Vanke Group në Universitetin e Torontos për disa vjet. Qëllimi i hulumtimit - për të kuptuar se si funksionon lycopene pigment. Ata krahasim burra të shëndetshme dhe pacientët me kancer të prostatës që nënshtruar heqjen e prostatës. Të gjithë pjesëmarrësit vëzhgimet e përditshme për 4 javë është dhënë 500 ml lëng domate. Sipas shkencëtarëve kërkimore erdhi në përfundim se lycopene - një antioksidant që shkrihet në yndyrë. Për zasvoyuvavsya atë në zorrët, yndyrave të nevojshme, të tilla si vaj ulliri. Lycopene është transportuar nga zorrë të mëlçisë dhe indet e tjera, duke përfshirë të prostatës. Megjithatë, kjo skemë është zbatuar në trupin e një personi të shëndetshëm me një dietë normale. Ata që vuajnë nga kanceri, shuma e lycopene është shumë më e ulët se ajo mund të thithin në mënyrë efektive njerëzit vetëm të shëndetshme.

Rezultatet e profesionistëve kërkimore në mbarë botën tregojnë se në qoftë se ju hani shëndetshëm lëng domate rregullisht mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të prostatës.
Fakti që domatet janë të shijshme dhe të dobishme për shëndetin e njeriut është e pamohueshme. Por ajo që salcat tomatnыmy që janë trajtimi i ngrohjes për disa orë? Zakonisht ngrohjes shkatërron pronat e dobishme e frutave dhe perimeve. Sa për domate, pastaj e kundërta. Sipas eksperimenteve, domate të ngrohjes dhe në përputhje me rrethanat lykopynov i ndihmon ata të absorbohet më mirë nga trupi, dhe në këtë mënyrë për të siguruar mbrojtjen e sëmundjeve kronike të njeriut.


"Apple Artë" për shëndetin e grave
Lycopene është e dobishme jo vetëm për burrat, por edhe për të seksit të drejtë. Sipas studiuesve kanadezë, lycopene mund të mbrojtur gratë kundër thyerje të kockave pas menopauzës. Në studimet në Toronto të ndjekura nga 60 gratë postklimakterychnoho moshë. Ata ishin të ndarë në katër grupe. Së pari e pa lëng domate të rregullt, të tjera - lycopene pasuruar lëng pigment, mori ekstrakt kapsula lycopene treta dhe e katërta - pilula bedel. Eksperimenti zgjati për katër muaj. Me përfundimin e saj, Mjekët analizuan gjakun e të gjitha zonjat në përmbajtjen e lycopene, produkt i kolagjenit kockave nivelit N-telopeptide e produkteve oksidimi yndyrë dhe proteina dhe kapacitet total antioxidant e serumit të gjakut. Sipas analizave, shkencëtarët kanë vërejtur se efektiviteti i përthithjes lycopene nuk varet nga burimi nga i cili personi merr lycopene. Në gratë, tre grupet e para përjetuar përmirësimin e lycopene dhe kapacitet total antioxidant e serumit të gjakut. Në të njëjtën kohë, ata u gjetën reduktimin e nënproduktet e oksidimit të yndyrave dhe proteinave dhe produkteve të dekompozimit të kolagjenit.

Shkencëtarët besojnë se lycopene mund të përdoret me sukses si një shtojcë natyrale ose trajtim alternativ e sëmundjeve të tilla si osteoporoza. Ajo është e lidhur me dëmtimin apo hedh lëng e indeve të eshtrave dhe të çon në deformime dhe thyerje. Lycopene mund të aplikojnë zonjat me moshë mesatare të reduktuar stresin oksidativ në eshtra, frakturë në indeve të eshtrave, duke zvogëluar rrezikun e osteoporozës.