Përfitimet e frutave për trupin e njeriut


Fruta - një pjesë integrale e ushqimit tonë. Ato janë veçanërisht të dobishme për fëmijët, gratë shtatzëna dhe lactating, të moshuarit dhe njerëzit pas vuajtur sëmundje serioze. Me përdorimin e frutave ne mbushin trupat tona kanë nevojë për minerale dhe vitamina. Përfitimet e frutave për trupin e njeriut aq shumë e madhe që ne as nuk mendoj se organet tona thjesht nuk mund të funksionojë pa këto produkte të dobishme. Dhe çfarë fryt është më e dobishme? Ka vetëm një përgjigje: çdo frut është i dobishëm në mënyrën e vet. Më shumë informacion në lidhje me fruta ne do të përqëndrohet në këtë artikull.


Përfitimet e frutave për trupin e njeriut
Kajsi normale
Fruta të pjekur kajsi kanë ngjyra të ndryshme nga e verdhë të lehta në ngjyrë të errët, ata janë të madhësive të vogla dhe të mëdha. Në frutat e kajsi përmban një sasi të madhe të kaliumit, acid Askorbik, një seri të plotë të vitaminave B dhe E, provitamin A, hekur, limoni dhe acid tartaric. kajsi ngrënë të freskëta, të thata, gatuar atyre komposto, bllokime, jellies dhe bllokim. Fruta të freskëta dhe të thata janë përdorur në hemoglobinë të reduktuar, ata kanë një pastrues të mirë dhe efekt diuretik.

Dhe kajsi përdoren për sëmundjet e sistemit kardiovaskular me edemë dhe nephropathy shtatzënë.

Portokalli ëmbël
Fruta të ndritshme portokalli sjellë në vendin tonë nga vende të largëta të jugut. Në tul portokalli përmban acid askorbik, vitamina B1 B2 A dhe E, kalcium, fosfor, kalium, acid citric dhe pektin. Në mjekësi, portokall përdoren për parandalimin e hipo - dhe avitaminosis, për të rritur oreksin.
Përfitimet e portokall është zbatimi i tyre në stanjacion e biliare, dhe kapsllëk.


Dardhë Evropian
Kopshti pemë dardhe mund të gjenden kudo. Mishi i frutave përmban sheqer, acid malic dhe limoni, tanin dhe pektin, kalium, natrium, kalcium, magnez, fosfor, dhe hekur. Dardha mishin përmirëson funksionin e stomakut dhe të zorrëve me diarre, dardha veçanërisht të dobishme të thata ose zierje e tyre.
Në kolit kronik, i shoqëruar nga diarre, rekomandohet përdorimi i gatuar dardha të thata.

Lemon normale
Limon janë rritur në vende me klimë të nxehtë, Gjeorgjia, Azinë Qendrore, Italia, Greqia, Turqia dhe Spanja. Në pulpë e limon përmbajnë acid limoni, acid askorbik, vitamina A dhe C, kalcium, kalium, hekur, magnez, fosfor, bakër, mangan, kobalt dhe substancave të tjera.

Fruta limon janë të mira për trupin e njeriut, ato ofrojnë multivitamin, përgatiten dhe veprim antianemic. Limon të dobishme dhe reumatizmi, si dhe çrregullime të metabolizmit mineral.

Peach zakonshëm
Në ushqim konsumuar bukuroshe fruta që përmbajnë farë bukuroshe vaj është marrë. Frutat janë mollë bukuroshe, tartaric, limoni dhe acid quinic, vitamina B dhe C. Për shkak të përmbajtjes së lartë të hekurit në pjeshkë, ata kanë nevojë për të ngrënë për njerëzit që vuajnë nga anemia. Acide organike dhe vajra esenciale të përfshira në pjeshkë kanë efekt diuretik dhe stimulues për zorrët.

Frutat e bukuroshe rekomanduar për parregullsi menstruale dhe menopauzës patologjike. Megjithatë, ata nuk janë të rekomanduara për diabet dhe trashje.

Plum shtëpi
Ky lloj i frutave është e pasur me acide frutash, vitamina dhe makro - dhe micronutrients. Frutat kumbulla të japë një efekt të butë laksativ. Kumbulla duhet të hahet në kapsllëk kronik me beriberi.

Molla shtëpi
Pemët Apple janë në rritje në pothuajse të gjitha rajonet e vendit. Hekur, kalium, kalcium, natrium, magnez, fosfor, vitamina A, B, C, PP, E, F, dhe substancave të tjera - një listë e pjesshme e mollës. Mishi i mollës përmirëson funksionin e aparatit të tretjes gjatë çrregullimeve të saj, veçanërisht kapsllëk, ka antispasmodic, diuretik, veprim choleretic. Varieteteve acid mollë mund të përdoret në diabet dhe trashje, ëmbël - sëmundjet kardiovaskulare.