Përfitimet e fibra për trupin


Për të ruajtur trupin normale ne kemi nevojë shumë të ushqyesve të rëndësishme, disa prej të cilave janë fije dietetike. Ata janë pjesë shumë e përafërt e enzimave bimore stomak patretshëm, por microflora lehtësisht të tretshëm zorrëve, për të cilët ata janë thelbësore. Hollësi të mëtejshme përshkruar përfitimet e fije dietetike për trupin.
Prona të paluajtshme
Fibër dietik, ndonjëherë i quajtur celulozë, gjenden vetëm në ushqimet me origjinë bimore. Nga këto, deri gjethe lakër, perime zhvishem, fruta dhe fara. Përdorimi i fibrave redukton kohëzgjatjen e qëndrimit të ushqimit në stomak. Sa më gjatë që qëndron në trup, sa më gjatë që duhet për të pastruar trupin. Përfitimi i fibër është se ajo normalizes zorrët, privuar atë nga mbetje të ushqimit.Përfitimet e fibra
Përfitimet përdorimin sistematik të fibra janë si më poshtë.
Pranimi për të ngrënë fije dietetike redukton konsumin e energjisë, aktivizon zorrët, ajo normalizes funksionin motorike, zgjidh përmbajtjen e saj. Kjo parandalon shfaqjen e kapsllëk, hemorroide dhe kancerin e zorrës së trashë.

Fibër dietik proces i ngadalshëm i asimilimit të sheqerna që lejon glukozës për të mbajtur një sasi të qëndrueshme të glukozës në gjak. Prandaj, duke ngrënë ushqime të pasura me fibra për një kohë të gjatë, ne të sigurojë një ndjenjë të plotësi.

Fiber ndërhyn me thithjen e kolesterolit nga organi. Pra, përfshirja e saj në menynë familjare ndihmon në parandalimin e arteriosklerozës dhe sëmundjeve të tjera të sistemit kardiovaskular.

Përfitimet e fije dietetike dhe është luftë efektive kundër mbipeshës. Fije të verdhë të kërkojë më shumë kohë përtypet, e cila lejon trurit për të marrë sinjal të ngopje, e cila pengon overeating. Plus, këto produkte janë kalori të ulët, në mënyrë që ata janë marrë si bazë në shumë dieta.
Fibër-ushqime të pasura të parandaluar thithjen e metaleve të dëmshme të rënda, largimin e tyre nga trupi.


Produkte
Më fibër (25 m ose më shumë) është e përmbajtura në luleshtrydhe, rrush, arra, bollgur, sernyke, fasule, currants, mollë, hikërror, gooseberries, raspberries, bizele, oriz kafe, patate të pjekura.
Një fibër pak (1-2 gram) të përfshira në fasule asparagus, qepë, bizele, lakër, speca e ëmbël, portokall, kungull, limon, kërpudha të freskëta.
Përafërsisht 05-09 gram fibra mund të gjenden në bukë thekre, prej trangujve, rrush, pjeshkë, onions gjelbër, miell i bluar trash misri, meli, banane dhe dardha.


Si për të marrë fije dietetike
Kur fibër në menynë që ju nuk duhet të mbështetet në shtesa. Është më mirë për të preferojnë ushqimin jetojnë. Në fund të fundit, së bashku me fibra të dobishme të marrim edhe një shumë të pasura me vitamina, antioksidantë dhe përbërës të tjerë të rëndësishme për trupin.

Rritje të mprehtë në ushqimet bimore në dietë mund të çojë në fryrje e tepruar, madje edhe diarre. Pra, shkoni për produkte të tilla duhet gradualisht.
Që fibrave gjatë trajtimit të zgjatur ngrohjes shkatërruara, të rekomandojë produkte nuk pres para gatimit, por përdorin ato mjaft të papërpunuara. Personat me sistem të ndjeshme ndihmon tretjen e ushqimit duhet të hani fruta dhe perime, gatuar deri butë. Kjo do të mbajë shumën maksimale të ushqyesve.


Mjekët, nutritionists rekomandojmë marrjen e një ditë të paktën 25 gram fibra dietetike. Në kalimit në ushqim vegjetarian, ajo është e rekomanduar për të shtuar në ditë për 5 gram fibra.
- Mëngjes ju mund të filloni me qull gatuar nga drithërat me shtimin e frutave apo manaferrat.
- Kur gatim, ju mund të shtoni një fije të vogël të lirshme në supave dhe enët anësore.
- Bollgur përpiqen të përdorin vetëm drithërat.
- Së paku dy herë në javë për të zëvendësuar bishtajore mishit.
- Si një meze të lehtë në mes të vakteve kryesore për të ngrënë fruta.

- Ëmbëlsirat mund të zëvendësojë arra dhe fruta të thata.