Hurmë Përfitimet për trupin e njeriut


Në një kohë kur latitudes tonë tashmë të filluar dimrin në vende të ngrohta pjekur largët ekzotike, e ëmbël, ngjyra fruta lëng portokalli të ndritshme - hurmë. Kjo kokrra të kuqe është konsideruar atdheun e Kinës, ku hurmë kultivuar filloi disa mijë vjet më parë, atëherë "bukuroshe kineze", filloi të rritet në vende të tjera me një klime të favorshme për të, veçanërisht në Lindje, të Kaukazit, Amerika dhe të tjerët. Eksportet Berry në pothuajse të gjitha vendet e botës, dashuria hurmë dhe përlëvdoj shumë njerëz dhe më shumë se 500 varietetet e saj nachytuyut! Por përveç shije të bukur me lëng të hurmë përfitim tepër të çmuar për trupin e njeriut, sepse ajo përmban shumë ushqyesve esenciale dhe vitamina.


Përfitimet e hurmë kryesisht qëndron në faktin se kjo kokrra të kuqe përmban sasi të mëdha të kripërave hekurit të nevojshme për trupin e njeriut. Por kjo nuk është e gjitha, sepse në këtë fruta arrirë, ka makro-tjetrin - dhe elemente të dobishme për ne gjurmë. Prania e vitaminave ndihmon që hurmë është e paçmueshme për ata të cilët kujdesen për shëndetin e tyre dhe dëshiron për të siguruar që trupi nuk ndjehet një mungesë të ushqyesve. Për të zgjedhur hurmë, mos harroni se prek pjekur Berry duhet të jetë e butë, ngjyra të jetë portokalli të ndritshme, ajo zakonisht lë kafe. Nëse fryti është pika e errët, ky fakt mund të tregojë se hurmë filloi të përkeqësohej. Përfitimet e hurmë është kur fryti pjekur dhe të mos prishur.


Shumë besojnë se shijen e persimmons duhet të jetë i thekshëm, por shumica e varieteteve janë thekshëm vetëm duke u papjekur. Ju mund të shpëtoj nga shijen e hidhur të hurmë, nëse ngrijë për një kohë dhe pastaj ajo do të jetë një kokrra të kuqe e ëmbël dhe e këndshme shije. Disa varietete të ketë fruta të zhvishem shirita të ngjyrë të errët, numri i tyre mund të tregojë ëmbëlsi dhe hurmë maturimit. Mishi i frutave të pjekur duhet të jetë e butë, madje edhe gjysmë, disa varieteteve të kafe "çokollatë" ngjyra.

Përfitimet e hurmë është glukozë të lartë, vitamina A, C, P, saharoze, elementët gjurmë të tilla si hekur, magnez, kalium, bakër, kalcium, jod dhe komponentëve të tjerë thelbësorë për trupin e njeriut. Që lira antioksidantë radikale luftuar, e cila në sasi të mëdha të përfshira në hurmë.


1. Vizioni. Beta-carotene, gjenden në sasi të mëdha në fruta hurmë, ndihmon të kujdeset për vizionin, forcon atë, në sajë të tij frytet kanë ngjyrë portokalli.

2. Sistemi i frymëmarrjes. E njëjta beta-carotene pengon pneumoni dhe bronkit, ndihmon të kujdeset për sistemin e frymëmarrjes, forcon mushkëritë. Pirja e duhanit shumë të dobishme hurmë sepse ai ua mundëson të shërohet qelizat vdesin për shkak të mushkërive duhanit.

3. Zemra dhe enët e gjakut. Kalium dhe sheqerna bimore që janë pjesë e këtij frutave ekzotike, mund të mbështesin punën e muskujve të zemrës, të ndihmojë për të forcuar muret e enëve të gjakut. Kjo është arsyeja pse hurmë e dobishme për stabilizimin e tensionit të gjakut dhe për të luftuar tensionin e lartë.


4. zorrë. Që nga hurmë ka shqiptuar pronat astringent, ajo është shumë e dobishme në çrregullime të zorrëve, diarre fiksim përmbajtjen e saj. Përveç kësaj, dhimbje në stomak hurmë shërben analgjezik të shkëlqyer, duke eliminuar të gjithë siklet.

5. Veshkat, fshikëz. Ajo ka qenë prej kohësh i njohur pronat e dobishme e hurmë në sëmundjet e fshikëzës dhe veshkat, kjo kokrra të kuqe ka qenë prej kohësh përdoret si një kurë efektive natyrore për sëmundje të tilla. Që nga hurmë përmban sasi të mëdha të magnezit, kjo ju mundëson për të pastruar trupin e sodiumit, të sjellë atyre të njëjtën veshkë shkarkohen. Përveç kësaj, hurmë ka veti diuretik, duke përdorur qumësht nga disa fruta hurmë mund të rrisin në mënyrë të konsiderueshme këtë efekt.


6. Trajtimi i plagëve. Hurmë pjekur është pronat astringent dhe antibacterial, bashkëngjitur prerë frutat pjekur për të djegur ose plagë mund të arrijë shërimin e shpejtë.

7. Aplikimi i anemi. Një zgjidhje e shkëlqyer për këtë sëmundje, si të përfshira edhe në fetus dhe në letrën e tij elementët gjurmë dhe vitamina, mund të shpejt të të shpëtoj nga anemi.

8. Aplikimi për dhimbje në fyt. Mungesa e vitaminave në trup shkakton shfaqjen e ftohjet sezonale. Ajo hurmë, të pasura me vitamina A dhe C forcon sistemin imunitar të trupit, duke rritur rezistencën e tij të ftohtë. Edhe në qoftë se sëmundja ka kaluar tashmë gargarë dobishme me lëng hurmë, i holluar me ujë të ngrohtë.


9. antidepressant shkëlqyer. Ky mineral gjurmë si magnez, ka veti të shkëlqyera për të qetësuar nervat dhe t'i jap gjumë të thellë. Në sajë të glukozës dhe fruktoza përmirëson gjendjen shpirtërore, sepse vetëm një fruta hurmë në ditë dhe ju mund të them lamtumirë për depresion.

10. kozmetike. Copa të vogla hurmë është shumë i dobishëm për të fshirë të lëkurës, kështu që ju mund të shpëtoj nga puçrra fytyre, të luftojë me zmadhuar poret. Më mirë akoma, të marrë tul hurmë pjekur përzier me vezë e verdhë veze nga veza, pastaj në një shtresë e hollë të lëkurës. Mbajeni për 20 minuta, pastaj pije me ujë.


Kundërindikimet. Çfarëdo ishte persimmons të mira dhe të shijshme, disa njerëz përdorimi i saj është i kundërindikuar për arsye shëndetësore. Ata njerëz që janë duke përjetuar probleme me zorrët, si dhe sëmundje ngjitëse është hurmë e nevojshme me kujdes, madje pjekur. Më të mirë të të gjitha vidyazykatysya përdorimit të tij, përndryshe ai mund të jetë pengesë e zorrëve. Për një person i shëndoshë e pranueshme për të përdorur jo më shumë se 5 njësi në ditë për të shmangur reagime të mundshme negative. Hurmë mund të kundërindikuar në gastritit, veçanërisht në qoftë se ajo ruajti pronat e saj astringent. Në fëmijët e vegjël ai gjithashtu mund të shkaktojë përkeqësimin e lëngje ndihmon tretjen e ushqimit stomakut nga ndërveprimi i taninet.