Përfitimet e çaj për shëndetin e njeriut


Në revista me shkëlqim sot shpesh shkruajnë se çaji i preferuar është e dëmshme për shëndetin e njeriut. Thuhet se, ai lan kalcium nga trupi, i jep një ngjyrë të verdhë dhëmbët, heq ujët Por ekspertët thonë se e kundërta: të mirat e çajit për shëndetin e njeriut është i pamohueshëm, si në një filxhan të kësaj pije përmban shumë elemente gjurmë ne kemi nevojë.
Besohet se përbërja e të gjitha TEAS janë tre komponentët më të vlefshme:
• taninet dhe në mesin e tyre - catechins, të cilat japin thekshëm pije, shije pak astringent dhe e hidhur;


• kafeina që ofron tonik çaj dhe stimuluese efekt;
• vajra esenciale që përcaktojnë buqetë me çaj.
Catechins përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës P, forcon muret e enëve të gjakut.
Në çaj nuk ka kalori në të gjitha, por ka shumë të pasura me vitamina dhe minerale. Midis tyre - zink, kalium, vitaminë B6, acid folik. Në lindje besohet se përfitimi i çajit është aftësia e saj për forcimin e enëve të gjakut, të hequr dhimbje në ligaments dhe nyje. Dhe tani ne mësojmë më shumë për atë që çaji është i mirë për shëndetin.


Për dhëmbët
Tea - një burim i fluoride, ajo forcon smaltin e dhëmbëve, dhe kështu mbron ata nga ndodhja e kariesit. Sepse gargarë çaj nuk mund të jenë të tepërta. Vetëm Një duhet ta dini se më shumë flor gjendet në TEAS gjelbër.
Përveç kësaj, çaji është një tjetër përbërës i dobishëm - tanin, e cila mbron smaltin e dhëmbëve nga acidet që gjenden në ushqim.
Sa për pohimin se çaji i jep një ngjyrë të verdhë dhëmbët, ajo është në një farë mase e vërtetë. Por me një paralajmërim: Dhëmbët yellowing nga çanta e çajit, i cili përfshin ngjyra.


Zemër
Një filxhan çaj të fortë përmban rreth 40 mg kafeinë. Doza të tilla të rekomanduara nga ekspertët për një dozë të vetme. Për krahasim, një filxhan kafe rreth 80 mg kafeinë. Kjo substancë është në gjendje për të zgjeruar enët e gjakut të trurit dhe rritjen e qarkullimit të gjakut, të përmirësojë ushqimin e indeve me oksigjen. Përfitimet e çajit qëndron në faktin se ajo stimulon tkurrjen e muskujve të zemrës, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, tonin e muskujve. Prandaj, ajo është konsideruar se njerëzit që pijnë 4-5 gota e kësaj pije në ditë, rreziku i dështimit të zemrës përgjysmuar. Kështu ekziston një model i tillë: ata që e duan çaj, zakonisht të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme, të hahet në mënyrë korrekte dhe më pak tym.


Për parandalimin e kancerit
Këto studime të kohëve të fundit tregojnë se çaji është i domosdoshëm për shëndetin e njeriut edhe për shkak se në një farë mënyre ndihmon në parandalimin e kancerit të zorrës së trashë, mushkërive dhe gjirit kancerit. Për më tepër, ajo është në gjendje për të hequr kancerin e lëkurës. Për ta bërë këtë, në disa vende çaj infuzion është përdorur si një agjent i jashtëm. Besohet se një veprim i tillë do të siguronte antioksidantë çaj.

Për relaksim
Përfitimet e çajit është e dukshme jo vetëm në cilësitë e saj medicinale, por aftësia për të reduktuar të qenët i përgjumur, të hequr lodhje, të rritur aktivitetin fizik dhe "qartësia" e mendimit. Kjo, përsëri, ofron kafeinë.

Në të njëjtën kohë, duke pirë një filxhan çaj mund të japin efektin e kundërt, duke pushuar. Yyazytsirno, kjo varet nga ajo që njerëzit presin në çdo kohë të dhënë. Për shembull, në punë ai ka nevojë për të ngre kokën e shtëpive - relaksohuni. Por ne duhet të kujtojmë se doza të mëdha të caffeine ndikojë negativisht në gjendjen e sistemit nervor qendror dhe të gjithë organizmit. Pra, çaji i fortë nuk duhet të pini para gjumit, hipertensionit dhe sëmundjeve të tjera, të cilat duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm për të trajtuar sistemin nervor.


Pra, çaj të drejtë mund të quhet një ilaç për shumë Sëmundjet. Për më tepër ajo ka disa prona të tjera të vlefshme:
• Tea përmban substanca që hedh lëng gjakun dhe për të parandaluar mpiksjen e gjakut dhe ul kolesterolin.
• Pini në gjendje të ngadalësojnë procesin e plakjes në trup, dhe çaj të zi në këtë kuptim gjelbër dobishme.
• Cilat janë substanca aromatizues çaj që shkatërrojnë mikrobet shkaktojnë sëmundje.
• asistent i bukur me një stomak mërzitur ose çaj bimor pagjumësi me kamomil ose mente.

Për çaj kishte në trupin tuaj efekt krejtësisht të dobishme, të zgjedhë një shumëllojshmëri të pijeve. Sigurisht, kjo nuk është e lehtë. Si vera, çaji është i mirë për të zgjedhur markave të mira. Pra, zgjedhjen e një shumëllojshmëri të mirë të çajit, ju gjithmonë vidyazykatesya i zënë vendin. Përveç kësaj, disa TEAS mund të kombinohet me ushqime të caktuara, të përshtatshme për çaj në mëngjes ose në mbrëmje ngrënie.

Rastësisht, një rol të rëndësishëm në ruajtjen e cilësive të dobishme të pije në pronësi të përgatitjes së tij të duhur. Saldim duhet vënë vetëm në ibrik çaji i ngrohur dhe i hedh ujë të vluar për të cilat ju mund të vendosni një copë sheqer. Kjo ndihmon për të përvetësuar më mirë substanca të tretshme dhe aromatike. Në qoftë se çaji është vendi drejtë ka në shkumë kazan. Pije është vendi jo më shumë se 5 minuta. Përndryshe ai merr erën e lë steamed. Dhe të përgatisë lë çaj të freskët aq shpesh sa është e nevojshme, si në çaj gjumë humbur shumicën e pronave të vlefshme. Gëzojnë çaj dhe të dobishme!