Përfitimet e piper i zi për shëndetin


Unë dua të prezantoj me një nuancë të mahnitshme, e cila është fjalë për fjalë në çdo shtëpi. Kjo erëz është aq e njohur që ne vështirë se mendojmë për faktin se ajo posedon cilësitë e jashtëzakonshme.
Pra, ajo shkon në piper i zi.

Atdheu i zi piper - tropikale India. Piper arra e zezë - është fruta të thata papjekur e me gjelbërim të përjetshëm hardhisë Piper nigrum L. Me fruta rrushi të merrni disa varieteteve të piper duke përdorur teknika të ndryshme të përpunimit: piper i zi, piper i zi, piper të bardhë dhe terren. Konsideruar piper mirë, arra të cilat janë të rënda, të dendura, të errët. Piper i ruajtur për një kohë të gjatë, por piper terren mbajë dy deri në tre muaj. Përndryshe erëz humbet shijen e saj. Përveç pronat e kuzhinës e këtij erëz ka cilësitë medicinale.Përfitimet e piper i zi për shëndetin është pjesë e këtij erëz. Substancat kryesore aktive të përfshira në erëza, janë niseshte, vitamina C dhe E, vaj esencial, çamçakëz, glycoside pyperyn.

Pyperyn - është një Alkaloid që është gjetur në të gjitha llojet e speca dhe përgjegjës për shije të mprehtë e familjes piper fruta. Pronat medicinale piperina përdorur nga njerëzit për një kohë të gjatë. Përfitimet piperina njohur në praktikë Ayurvedic mjekësore. Mekanizmi unik i piperina veprim shëndetin e njerëzve kontribuon në rregullimin e një numri të enzimeve përgjegjës për metabolizmin e trupit. Me stimulimit aktivitetit glycoside pyperyn e amino acideve në zorrë, produktet dekompozimi janë hequr nga qelizë.


Përveç kësaj pyperyn vetitë e mëposhtme:
- stimulon prodhimin e beta-endorphins nga truri;
- znebolyuye;
- stimulon prodhimin e serotonin;
- parandalon shfaqjen e gjykatës;
- stimulon prodhimin e adrenalina;
- rregullimin reduktimin e traktit gastrointestinal;
- zvogëlon aciditetin e stomakut;
- pengon zhvillimin e ulcerat gastrike;
- stimulon prodhimin e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit, trypsin, amylase, lipase dhe kimotripsin;
- promovon prodhimin e zgjeruara e pigmentit melanin;

- redukton inflamacion shkaktuar nga alergji apo iritim;
- zvogëlon simptomat e astmës.

Ajo duhet të mbahet mend se aplikimi i këtij erëz ishte një përfitim shëndetësor, nuk dëmtojnë, hahet ajo duhet të jetë i moderuar. Në doza të vogla, ajo stimulon oreksin, përmirëson tretjen, mbron traktin gastrointestinal nga depërtimit të dëmshme baktereve. Piper i zi ndihmon infeksion humbjen në pacientët me sëmundje akute virale. Njohur përdorimi piper i zi në mjekësinë popullore për trajtimin e sëmundjeve të frymëmarrjes, hemorroide, lehtësim shtetit febrile.


Mënyrat për të përdorur piper i zi për shëndetin
Në temperatura të larta të shkaktuara nga ftohjet përgatitur infuzion prej 1 lugë terren i zi piper 1/2 filxhan vodka. Për ta bërë këtë, i hedh piper në një tas prej qelqi të errët derdh nxehtë në 50 gradë vodka, dhe të insistojnë për 2-3 orë. Para përdorimit, filter. Merrni 1-2 lugë
Kur diarre shtuar 30 ml ujë 12 lugë çaji grimcuar piper dhe pije.

Nga kollë e thatë, shtoni qumësht të ngrohtë 12 lugë piper, trazim dhe pije. Merrni këtë ilaç 2-3 herë në ditë.

Gjithashtu nga kollë e thatë ndihmon përzierje e mjaltë 1 filxhan, 1 lugë piper i zi, 1 lugë çaji kanellë. Përzierje është e përzier. Merrni 1-2 h. Lugë 3 herë në ditë, pas ngrënies.

Reumatizmi, ftohjet, nevralgji mund të përdoren patch piper. Për prodhimin nevojë Patch 1 lugë terren piper i zi, 1 lugë çaji mjaltë, 1 lugë miell. Mix përbërësit në një tas të vogël deri sa të qetë. Aplikoni paste në një copë pëlhurë në mënyrë të barabartë dhe të bashkangjisë në vendin e lënduar dhe të mbuluar pacientit me një batanije. Lini patch për paraqitjen e djegies lehta. Hiq suva dhe pastruar lëkurën me ujë të ngrohtë për të hequr mbetjet e përzierje.


Ushqim pritjes piper i zi me dobi të madhe, jo vetëm për traktin e tretjes, por edhe për sistemin kardiovaskular. Është e njohur se substancat aktive të përfshira në erëza, hedh lëng gjakut, enët e qarta të gjakut, duke përfshirë enët e trurit. Kjo zvogëlon ngarkesën në zemrës dhe enëve të gjakut, dhe kështu zvogëlon rrezikun e goditje, sulm në zemër, venat me variçe.
Piper i zi është një antioksidant i shkëlqyer, ndihmon për të eleminuar gazit zorrëve dhe toksinave nga trupi. Në mjekësinë popullore përdoren pronat zakonisht protyhlysni erëza.


Në praktikë Ayurvedic mjekësor rekomandohet çdo vit tre javë pastrimin e trupit me piper i zi. Për ta bërë këtë për 3 javë duhet të merret 3 pea piper i zi pas çdo vakt. Duhet të theksohet se gjatë pastrimit duhet të jetë ushqimi vegjetarian, strehimin, moderuar.
Përfitimet e njohur e piper për dieters. Fakti që përbërja kimike e piper kontribuon në shkatërrimin e qelizave yndyrë. Fryti i zi piper prodhojnë naftë, e cila është përdorur si jashtë dhe brenda vendit.


Përdorimi në natyrë vaj piper i zi: krovodtekah, dhimbje të muskujve, për lehtësimin e lodhje dhe tensionin e muskujve, humbje e flokëve, sëmundjet e traktin e sipërm respirator, dhimbje reumatike. Vaj i mirë dhe efikas i celulitit piper i zi si një mjet për të përfundon, masazhet, banjot.
Vajra përdorim të brendshëm e piper i zi, për të rritur jargëzim, forcimin e stomakut, rrit oreksin, duke u shpëtoj e yndyrë, eliminimin e toksinave, me ftohjet trajtimit. Dozimi: 2-3 pika në një gotë me ujë, pas një vakt, 3 herë në ditë.


Kundërindikimet pritja e piper i zi në njerëzit që vuajnë nga sëmundje të veshkave, mëlçisë, pankreasit, tëmthit, kolit, gastrit.