Përfitimet e spinaq per trupin e njeriut


Spinaqi ka një vlerë të mahnitshme ushqyese. Ajo përmban gjithçka që ju nevojitet për të ruajtur shëndetin, minerale, vitamina, acide organike dhe të mira kompleksi aktiv. Ndoshta shumë njerëz mendojnë se kjo perime është pa shije, por përfitimet e spinaq për të paçmueshme njerëzore.
Së pari, spinaq ka një efekt pozitiv në punën e zorrët tona. Sepse perimet janë të pasura me fibra, spinaqi përfshirja e rregullt në dietë lejon për të përmirësuar traktin gastrointestinal.
Së dyti, përfitimi i spinaq është aftësia e tij për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Ajo përbëhet nga një shumë të kaliumit. Ky mineral ndihmon funksionimin e duhur të zemrës. Ajo copes edhe me funksionet e saj të mëdha - kontraktimet dhe pompimin e gjakut. Kaliumi është i rëndësishëm për trupin e njeriut dhe në drejtim të mbështetjes sistemin e muskujve. Mungesa e këtij minerali mund të shkaktojë çrregullime të funksionit motor dhe sistemin musculoskeletal.Përveç kësaj, konsumi i rregullt i spinaq ndihmon për të stabilizuar presionin e gjakut. Sepse perimet përmbajnë sasi të mëdha të kaliumit, kjo mund të neutralizuar ndikimin negativ në sodiumit trupit të njeriut. Pra, nëse ju preferoni një ushqim të kripur, shpesh duke u bërë peresalyvaete nuk duan vidyazykatysya e këtij zakoni, të përpiqen për të ngrënë ushqime të përbërë kalium.
Studimet shkencore kanë treguar se spinaq proteinave në gjendje të ngadalësojnë procesin e konvertimin peptide angiotensin I të angiotensin II. Ajo ishte nën ndikimin e tij është ngushtimi i vazove dhe për këtë arsye të rritur presionin.

Përfitimi i spinaq manifestohet në aftësinë e saj për të parandaluar zhvillimin e pllakatë dhe të reduktuar atherosclerosis yyazytsirnist, shkaku kryesor i hipertensionit. Kjo pronë është për shkak të përmbajtjes së perimeve të lutein.

Spinaq është një burim i shkëlqyer i vitaminës A, dhe për këtë arsye e dobishme për të mbajtur gjendje të mirë të lëkurës dhe vizion. Rregullisht hahet atë, një person shpenzon parandaluar puçrra është infeksionet bakteriale të lëkurës dhe sëmundjeve të syrit të tilla si cataracts.
Përveç kësaj perime përmban vitaminë A dhe vitaminë K rrallë, i cili është përgjegjës për koagulimit të gjakut. Ai paçmuar për trupin e njeriut, jo vetëm në drejtim të parandalimit të formimit të gjakderdhjes. Ndërveprimi i vitaminës C me minerale të tjera të tilla si fosfor, bakër, zink, mangan, magnez, kockat tona mbeten të fortë dhe të shëndetshme. Kjo është për shkak se kalciumit në trup është mbajtur. Ky është përfitimi i spinaq për të moshuarit, për shkak se ajo është një masë e shkëlqyer parandaluese kundër sëmundjeve të lidhura me moshën, si osteoporozën.


Kjo perime përmban acid folik, i cili është thelbësor për gratë shtatzëna që fëmijët e tyre të zhvilluar si duhet. Acid do të zvogëlojë rrezikun e anomalive kongjenitale, si dhe çrregullime neurologjike të lidhura me moshën, të tilla si depresioni dhe çmenduri. Sepse spinaq gjeni perime përsosur për përmirësimin e sistemit nervor të njeriut.
Të përfshira në flavonoids spinaq - një parandalimin e madhe e kancerit dhe plakjes së parakohshme. Këto komponime reduktuar ndikimin e radikaleve të lira që shkatërrojnë qelizat dhe nxisin formimin e tumoreve kanceroze.


Vitaminat A, C, E, D dhe grupet në spinaq ndihmojë për të aktivizuar sistemin mbrojtës imunitar. Ata janë linjat e para mbrojtëse, ndihmon të mbani sistemin imunitar në shumën e nevojshme për njoftimin e duhur të trupit rezistojnë infeksionit dhe për t'iu përgjigjur ndikimit të patogjene.
Ata që janë të shikuar peshën e tyre, do të jenë të interesuar të dinë se një tjetër avantazh i përdorimit të këtij perimeve - uljen e mbipeshë. Në spinaq ulët në kalori dhe shumë ushqyesve që lejon pasuesit marinar Papaja harrojmë frikën se konsumi i tepërt i perimeve Favorite Add disa centimetra padëshiruar në bel.