Përfitimet e çokollatë për trupin e njeriut


Çokollata është e dobishme dhe e shijshme. Ka elemente të ndryshme që kontribuojnë për të theksuar dhe për të ndihmuar të shërohen psikologjikisht. Nga të gjitha çokollatë të hidhur është e dobishme, sepse ajo stimulon lirimin e endorphins shtesë. Ata, nga ana tjetër, për të përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe për të mbajtur në gjendje të mirë të gjithë trupin e njeriut. Përfitimet e çokollatë për trupin e njeriut është e madhe, veçanërisht nëse ajo është e vërtetë.
Sot ju mund të gjeni një numër të madh të varieteteve të ushqimit. Nuk janë të bardhë, qumësht dhe e zezë. Nuk janë mbushëse të ndryshme dhe aditivëve. Pra, çfarë është çokollatë e dobishme? Shumë besojnë se këtë çokollatë e errët. Artikulli paraqet dinjitetin e tij. Ajo rezulton:Çokollatë gjallërues, sepse fasule kakao kanë kafeinë, dhe ata prodhojnë këtë produkt. Në doza të vogla, kafeina mund të përmirësojë performancën fizike dhe mendore të trupit, në mënyrë që përgjigja pozitive për të ndryshuar rrethanat e jashtme. Kjo zvogëlon ndjenjën e sleepiness dhe lodhje. Një sasi e madhe e glukozës në çokollatë do të jetë burimi kryesor i energjisë për trupin e njeriut.

Ajo përmirëson disponimin. Është e njohur se fasule kakao janë aminoacidet, tryptophan, të gjitha këto substanca janë shumë të nevojshme për trupin, që u zhvillua në e njeriut sinteza serotonin të trurit. Ajo është quajtur gjithashtu "hormon i lumturisë." Çdo situatë e vështirë depleting aksioneve të substancës që të çon në humor depresion dhe humbje të fuqisë. Përveç shëndetit të zakonshme të dobët, me sasi të ulët të serotoninës në trup dhe rrit ndjeshmërinë ndaj dhimbjes. Kështu, edhe një acarim të lehtë të sjellë kokën e madhe apo dhimbje të tjera. Një çokollatë ndihmon trupin të prodhojë numrin e kërkuar të serotoninës për të përmirësuar gjendjen shpirtërore.


Ngadalësojnë plakjen. Nëse çdo ditë për të ngrënë një çokollatë të vogël të errët, atëherë të ngadalësojnë plakjen e lëkurës. Studimet kanë treguar se konsumi ditor i disa pjesëve të këtij produkti mund të ngadalësojë shkatërrimin e fibrave kolagjenit. Gjithashtu në lëkurë dhe për të përmirësuar metabolizmin. Këto procese ndikojnë në antioksidantë të përfshira në sasi të mëdha në këtë produkt ëmbël. Çokollatë e errët në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon formimin dhe zhvillimin e melanoma, një nga kanceret më të rrezikshme.


Obeziteti dhe diabetit. Pra, çokollatë e errët ul rrezikun e diabetit apo trashje. Ky autoritet ka thënë hulumtuesit nga Instituti suedez. Pas eksperimentit, ata gjetën se të hahet çokollatë çdo ditë, një person nuk është ngritur më shumë sheqer në gjak. Nuk ishte reduktimi i diabetit të llojit të dytë, dhe madje edhe një humbje peshe të vogël në mesin e atyre të cilët rregullisht konsumuar ushqime në çokollatë e errët. Shkencëtarët erdhën në përfundim se kjo është arritur në se çokollata përmban antioksidantë dhe flavonoids. Gjatë hulumtimit gjetur një fakt tjetër të veçantë për gratë qumësht më pak të dobishme dhe çokollatë të bardhë për burrat.


Çokollatë e errët ndihmon të humbni peshë. Shkarko fund është se ky produkt në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon mall për të ashtu-quajtur produkteve të rrezikshme. Pra, thonë shkencëtarët në Universitetin danez. Përveç pasurisë së antioksidantë ajo zvogëlon dëshirën për të ngrënë ëmbël, yndyrore apo i kripur. Shikuar në eksperiment mbi efektin e llojeve të errëta dhe qumësht me çokollatë në trupin e njerëzve në një moshë të re, ata nuk duhet të hani për 12 orë. Dhe nga 05:00 ofruan drekë të plotë. Ajo u gjet se 100 gram pllakave produktit, çokollatë e errët, ishte në gjendje për të kënaqur urinë tuaj dhe do të zvogëlojë oreksin. Por kjo nuk është çokollatë me qumësht. Ajo ka qenë shihet se pas subjektet kanë ngrënë çokollatë e errët më pak ushqim dhe sidomos, hanin në mënyrë të konsiderueshme më pak yndyrë, e ëmbël dhe të kripur. Për këtë arsye, studiuesit në përfundimin se konsumimi i çokollatë e errët ndihmon për të reduktuar futje kalori totale me rreth 15%.


Përfitimet e anijeve dhe sidomos për zemrën. Në San Diego kryer një studim i cili tregoi se çokollata e errët janë substanca që janë të mira për zemrën, këto substanca kanë anti-inflamator pronave dhe antioxidant. Ky studim përfshirë 30 vullnetarë. Ata hanë rreth 50 gram çokollatë e errët (70% kakao) dhe të njëjtën sasi e çokollatë me qumësht (0% kakao). Ata hëngrën atë për 15 ditë. Ndërsa të gjithë pjesëmarrësit e studimit matur presionin e gjakut, lipidet e gjakut në qarkullimin e gjakut dhe rrjedhën e vet, dhe të performancës krahasuar me eksperiment me ato që erdhi në fund. Pra, ata të cilët kanë ngrënë çokollatë e errët kishin nivele të larta të kolesterolit "të mirë".


Por të gjithë dijetarët ranë dakord në një gjë: ky produkt është e rëndësishme të mos e teproj. Këtu janë disa rekomandime të përgjithshme për përdorimin e çokollatë. Ju duhet të hani një çokollatë me cilësi të lartë errët një pjesë e të cilave të paktën 70% kakao me një minimum të shtesave në formën e wafers, karamele, apo edhe më mirë pa to. Më pak ushqim të bardhë ose qumësht me çokollatë. Moderimi në konsum është e nevojshme edhe për përmbajtjen e saj kalori. Chocolate mjaftueshme produkt të lartë kalori. Doza optimale është rreth 30 për '50