Përfitimet e manave për trupin e fëmijës


Me fillimin e verës, ne presim që jo vetëm të ngrohtë ditë me diell, por edhe shumë e manave. Përfitimet e manave për trupin e fëmijës është e madhe. Prindërit duhet të kënaq fëmijëve të tyre dhurata e natyrës. Kjo është mënyra më e mirë për të aksioneve deri në vitamina, të fitojë forcë dhe shëndet për të gjithë vitin.
Në manaferrat përmbajnë sasi të lartë të vitaminave (C, D, acid folik, carotene), elementet dhe acide organike që janë thelbësore për nervor, kardiovaskulare dhe sistemet e tjera të fëmijës gjurmë. Acide frutash që përbëjnë berries stimulojë oreksin e fëmijës dhe për të kontribuar në tretje të ushqimit. Përfitimet manaferrat dhe është hapja e shije të reja dhe shijet, janë aq të rëndësishme për zhvillimin e fëmijës.Për të përfituar manaferrat për trupin e fëmijës ishte i plotë, duhet të mësojnë për të zgjedhur ato. Duket e mirë që të ketë manaferrat e saj, rritur personalisht. Por jo të gjithë kanë mundësi. Pra, para se të blejnë, vini re manaferrat. Ata duhet të jenë të gjithë, të pastër dhe të thatë. Nëse ndjerë erë të thartë ose verë, këto manaferrat nuk janë blerë me vlerë. Përndryshe, në vend të mirë, fëmija do të merrni helmim nga ushqimi. Manaferrat blerë në dyqane dhe supermarkete kushtoj vëmendje të paketimit, të cilat zona ishin rritur. Mos blej berries në rrugët afër fabrikave, ato mund të përmbajnë papastërti të dëmshme.


Nëse fëmija i parë përpiqet ky apo kokrra të kuqe, së pari të kontrolloni me mjekun tuaj, sidomos nëse fëmija është vërejtur reaksion alergjik ndaj ushqimit. Getting fillimin më të mirë nga kopshti, dhe manaferrat më vonë. Zgjidhni vetëm një lloj të frutave, gatuaj atë me patate pure dhe shikoni se si fëmija juaj do të reagojë nëse çdo gjë do të jetë dozë e mirë mund të rritet. Shumica e fëmijëve të vegjël janë të rekomanduara për të bluaj manaferrat të mëdha, kështu që ata nuk mund të mbyten.

Më të popullarizuara dhe të dobishme konsiderohen luleshtrydhe, raspberries, currants dhe boronica.


Përfitimet luleshtrydhe
Luleshtrydhe, bollëku i madh i frutave dhe manaferrat, është kokrra të kuqe më popullor. Përmbajtja e acidit folik në të dhjetë herë më superior ndaj pranisë së tij në produkte të tjera. Jo privuar luleshtrydhe dhe acid Askorbik. Në pesë manaferrat përmbajnë të njëjtën sasi të vitaminës C, si në një portokalli të madh. Shije unike lulushtrydhe stimulon tretje. Në përdorimin në verë të paktën një gotë luleshtrydhe në ditë mund të forcojnë sistemin imunitar dhe enët e gjakut, dhe përmes pronave anti-inflamator dhe antimicrobial prej luleshtrydhe mund të përdoret në trajtimin e ftohjet.

Por për fat të keq, luleshtrydhe mund të shkaktojë jo vetëm përfitojnë, por dëm. Kjo është një alergjen shumë i fortë. Pra, fillojë të marrë luleshtrydhe fëmijët kanë nevojë për kujdes.

Përfitimet butë
Raspberries - një burim i vitaminave dhe mikro - dhe makro. Ajo është e përbërë nga kalium, bakër, zink, magnez, kobalt. Mjedër përmban askorbik, acid folik, vitamina A, B, R. atë shumë pektin dhe fibra. MALYN jo vetëm rritur në kopshte, ajo është ende gjendet në të egra. Raspberry përdorur për të trajtuar ftohjet, përmirëson oreksin, përmirëson aktivitetin e traktit gastrointestinal, ka analgjezik dhe antipiretik pronë efekt.


Përfitimet e manave zi rrush pa fara
Stafidhe zi është i lidhur me acidi askorbik. Një grusht i vogël i manave do të sigurojë fëmijën tuaj një dozë të përditshme të vitaminës C. Përveç kësaj, në përbërjen e saj përmban vitamina A, E, B, PP, E dhe të tjerët. A është e rrallë dhe vitaminë C. Manaferrat Blackcurrant e pasur me kalium, magnez, hekur, zink, fosfor, bakër, mangan. Por tipar kryesor i saj është të rrisë imunitetin.

Përfitimet e blueberries
Boronica mund të mburremi përmbajtje veçanërisht të lartë të vitaminave, por ajo është shumë e pasur në taninet, pektin, vajra esenciale. Ndryshe nga manaferrat të tjera, boronicat përmbajnë sasi të larta të hekurit. Boronica të thata të ndihmojë me diarre (diarre), i freskët - kapsllëk kronik, dhe një zierje e manave të shërojnë plagët dhe dëmtimin e lëkurës.


Manaferrat kopsht mund të hahen të freskëta, në bllokime, komposto, bllokime, jellies, të thata dhe të ngrira. Zahotovyvshy manaferrat e aksioneve mund të sigurojë vitamina të mbështesë të gjithë familjen për një vit.