Përfitimet për njerëzit manaferrat cloudberry


Cloudberry - tundër Berry, veriore. Kjo barishte rritet në një rrëshqanorët kënetat shkurre, manaferrat e cloudberry, duke u papjekur, me të kuqe dhe ripening si bëhet verdhë, edhe portokalli. Kjo është për shkak cloudberry, piqen në kënetat në fund të verës, kanë një ngjyrë portokalli, kjo kokrra të kuqe është quajtur edhe "qelibar kënetë." Bimore ka lule të bardha që fillojnë të lulëzim në fund të pranverës - fillim të verës (maj-qershor), frutat kanë disa ngjashmëri me raspberries, por ka, nevojat e veta unike të veçanta. Në Berry veriore është nderuar nga shumë njerëz, ka shumë tradita që lidhen me këtë kokrra të kuqe, kokrra të kuqe cloudberry përfitim për njerëzit është e pamohueshme. Me cloudberry përgatitur mbushjen për pies dhe vatrushok Përveç kësaj, ka shumë receta të tjera të goodies të ndryshme të dobishme nga kjo kokrra të kuqe.


Karakteristikat cloudberry - kënetat, ekspertët e dinë se kur duhet zahlyupaet përdhe, ju mund të filloni të shikoni në këtë kokrra të kuqe rrjedhin barishtore. Njerëzit e quajnë ndryshe, siç u përmend më sipër, të quajtur qelibar kënetë e saj dhe safecracker, Malinniki, hloshynoy, në veri portokalli, raspberries Arktik, ruan Marsh, myshk dhe madje edhe manaferrat mbretërore rrush pa fara. Përfitimet manaferrat cloudberry vlerësuar gjatë nga njeriu dhe kjo nuk është vetëm një delikatesë, por në shumë raste drogës.


Bimë rritet në tundër myshk në torfe, bogs myshk në Lindore dhe Perëndimore Siberi, në pjesën evropiane të Rusisë, Lindjen e Largët. Frytet e saj janë të pasura në vitaminë C, përmbajnë acid malic dhe limoni, carotene, pektin, taninet. Për të trajtuar njerëzit duke përdorur të gjitha pjesët e bimës, me lëng cloudberry ruan vetitë e saj antibacterial edhe pas magazinimit të zgjatur, manaferrat përfitim cloudberry është e humbur nëse ajo holluar lëng me ujë, përveç njeri luan një rol të rëndësishëm Phytoncidic pronat e saj. Për të përgatitur bimore për përdorim për qëllime mjekësore, është e nevojshme për të mbledhur lë në fillim të verës, dhe rrënjët në mes të vjeshtës, kur ata janë më të theksuara pronat e shërimit.


Përfitimet manaferrat cloudberry është prona e saj protyvotsynhotnыh për një njeri edhe e një rëndësie të madhe bën të dalë djersë, diuretik. Mirë për të ngrënë manaferrat ftohjet, kollë të heqin qafe e, ndër të tjera, bimore është një multivitamin për shkak se ajo është përdorur si një ilaç tonik për Sëmundjet e ndryshme. Cloudberry shumë mirë gratë shtatzëna dhe lactating vuajnë nga mangësitë vitaminë, fëmijët dhe të moshuarit. Është e rekomanduar për të përdorur me rozuyazykah zgjeruara dhe stërvitje, si një mjet parandalues ​​kundër stresit. Tretësirë, i përgatitur në bazë të kësaj bime, përdoret për të trajtuar përdhes, hidropizi, beriberi, çrregullime metabolike në trup. Provuar efekt i dobishëm për infuzione dhe decoctions e cloudberry niset për njerëzit me sëmundje të fshikëzës.


Cloudberry ka një përbërje të pasur kimike dhe shumë i dobishëm në formë të freskëta, por për disa njerëz kjo mund të mos duket shije shumë të mirë, farat e manave janë në gjendje të irritojë mukozën e zorrëve. Kjo është arsyeja pse shpesh rekomandojnë përdorimin e cloudberry në formë të përpunuar, duke e përgatitur atë me pelte, lëng. Manaferrat rimodeloj duhet menjëherë pasi ajo është e mbledhur si cloudberry prishet. Manaferrat më të mira janë kaluar nëpër një shtrydhëse frutash e perimesh, lëng të përzier me sheqer në një raport 1: 2 shpejt derdh në kontejnerë derisa pelte nuk ka pasur kohë për të ngrij, cloudberry pasur me pektin pelte dhe ju mund edhe të përpiqet të gjejë figurines për një ëmbëlsirë festive.


Ju mund të trajtojë manaferrat e kuqe e cila është komposto përgatitur dhe bllokim. Cloudberry duhet të marrë, dhe petals zverdhur në çdo rast nuk duhet të hedhin larg si mbeturina. Është më mirë për të rregulluar ato në gazetë, siç e thatë, dhe të krijoj dimrit me këto infusions dhe teas. Vlera e tyre kryesor qëndron në efektet medicinale dhe të mëlçisë në qoftë se kap papritmas lart, të gjithë ju duhet - plodolozha tharë manaferrat krijoj dhe pini çaj, lehtësimin e dhimbjeve në anën e një dorë në disa minuta. Jam dhe kuzhinier komposto, si dhe mjedër, megjithatë, do të jam shumë fara.


1. Merrni lë cloudberry (1 lugë gjelle), i hedh ujë të valë (1 filxhan), të lënë për 30 minuta, pastaj thahet. Infuzion është një diuretik i shkëlqyer, ajo duhet të pini 4 herë në ditë për 1/4 filxhan.

2. Berries për të zgjidhur, të refuzojë ujë gotë në një sitë, pastaj derdh në një tas, pour shurup apo ujë të ftohtë. Pra, ngjyhet cloudberry, e cila duhet të ruhet në frigorifer.

3. Për të përgatitur paste me cloudberry duhet të marrë 1 kg e manave dhe 1 kg mollë, grij, përzierje me sheqer (2 kg), vlim për ngrohje të ulët deri në konsistencën e salcë kosi. Masë më tej derdhur në tabaka në krye shkrirë letër, të shtrirë në një trashësi prej 1 cm, vënë në furrë.


4. Për bllokim të gatimit duhet të marrë 1 kg cloudberry, shumë sheqer, i hedh pak ujë (1/2 filxhan). Në bllokim duhet të marrë të kuqe, manaferrat e pak papjekur që të lahen, ikjen, pastaj derdh në një shurup para-gatuar dhe kuzhinier. Ju gjithashtu mund të gatuaj vetëm për të mbushur deri manaferrat me sheqer, vënë në 4 orë, pastaj kuzhinier për 1 pranim në tender.