Korovyak skypetrovydnoho dhe pronat e saj të dobishme


Skypetrovydnoho lëpushkë, bimë shumë të mëdha medicinale, duke arritur një lartësi prej dy metrash. Lëpushkë rritje në pyll rërë në shpatet, duke zgjedhur anën e diell. Lulëzuar verdhë, lule ditë në inflorescences dendur në formën e veshëve. Lëpushkë koha e lulëzuar shkon nga qershori deri në shtator. Në mjekësi përdorni kurora me lule, dhe në mjekësinë tradicionale janë përdorur si gjethe, bar dhe rrënjët. Në një fabrikë mund të korrur në të gjithë lule verës, marramendës ato çdo ditë. Lëpushkë skypetrovydnoho dhe pronat e saj të dobishme të përdorura për trajtimin e shumë sëmundjeve. Lule lëpushkë përmbajnë një shumë të mukusit, sheqerna, flavonoids, gomë, kumarin, saponins, carotene, acid Askorbik, kripëra minerale, vajra esenciale dhe shumë substancave të tjera.


Lëpushkë ka skypetrovydnoho expectorant, antispasmodic, anti-inflamator, astringent, hemostatic, anticonvulsant, analgjezik, diuretik, vasodilator, antiseptik, qetësues, enveloping, hypotensive, plagë shëruese, veprim antifungal. Me lëpushkë mund shëruar ulcerat e stomakut dhe duodenum. Për shkak të efekteve të saj anti-inflamator, lëpushkë është përdorur për rrufë e traktin e sipërm respirator, kollë e zgjatur e thatë, sëmundjet e mukozës së hundës, gojës, fytit dhe ezofagut. Lëpushkë skypetrovydnoho për të reduktuar ënjtje e indeve, të lehtësojë reflekset dhimbshme dhe spazma, shkaktojnë hollim dhe shkarkimin e gëlbazë.


Që nga kohët e lashta, në sajë të pronave të saj të dobishme, lëpushkë skypetrovydnoho përdoret për të trajtuar inflamacion të traktit gjenital femëror, hipertensionit dhe atherosclerosis menopauzës tek gratë. Duke marrë infuzione dhe decoctions lëpushkë, një grua mund të shmangur flashes nxehtë dhe ngrohjes gjatë menopauzës.

Lëpushkë ka një efekt qetësues. Lule supë me mjaltë normalizes gjumin, duke rritur fazat e saj. Lëpushkë krye, e mbyllur në ujë të vluar, është një mënyrë e shkëlqyer për të ulur presionin e gjakut. Duke përdorur këtë supë për një muaj, kohë mund të mbajë presion është normale.


Në Francë, lëpushkë është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve kronike të lëkurës të tilla si ekzema dhe psoriasis. Për ta bërë këtë, 1 tbsp lule lëpushkë skypetrovydnoho, vendi duke përdorur një gotë me ujë dhe të insistojnë brenda një ore. Pas lodhje, pini 2-3 lugë 3-4 herë në ditë.

Në mjekësinë popullore, lëpushkë është përdorur për ftohjet, pleurit, të ftohtë, me shkarkimin e dobët të mukusit osyplosti zë kur laringjit, tuberkulozi i mushkërive, gulçim, edemë, emfizemë dhe kollës së mirë, çrregullime pesimist, enterocolitis, dizenteria, dhe diatez konyunktyvyte në fëmijët.


Lëpushkë Root skypetrovydnoho ka veti diuretik dhe për këtë arsye është përdorur me sukses në edemë renale dhe kardiake. Ai heq dhimbjen dhe ënjtje në fazat e avancuara të përdhes. Pi rrënjë brenda dhe diarre.

Infuzion i lule lëpushkë dhe e lë - një zgjidhje e shkëlqyer për gargling në angina, grykët, faringjit, pezmatim i fytit. Në sinuset akute nofull, të njëjtat infuzion rekomanduar disa herë në ditë për të larë pasazhe hundës.

Përdorimi i lëpushkë jashtë skypetrovydnoho për trajtimin e plagëve septike, vlon, djegiet, ulcerat të ndryshme, sores presion, bruises, blisters, dhe hemorroide. Efekt mirë për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës lëpushkë ka mbushur dhe vendi qumështi. Që nga ajo është duke bërë dhe tretësirë ​​alkool, e cila është përdorur për trajtimin e nyjeve, nevralgji dhe për trajtimin e hemorroide. Lëpushkë supë lani kokën me zbokth dhe seborrhea thatë. Nipples plasaritur në gji, gjithashtu mund të trajtohen duke përdorur lëpushkë skypetrovydnoho. Për këto qëllime që i bën me vaj erëkëndshëm. Lule lëpushkë janë tokë në pluhur dhe të përziera me yndyrë shkrirë derri. Cvetkov marrë një yndyrë pjesë dhe dy. Ngrohjes në një banjë me avull për gjysmë ore dhe filtruar. Vaj përfunduar ruhen në frigorifer dhe të përdoret për të lyej disa herë në ditë.


Në astma, kollitet, kollës së mirë dhe pneumoni janë 3 tbsp Gjethe dhe lule lëpushkë skypetrovydnoho dhe brewed në 05 litra ujë të valë. Infused për tre orë dhe për të marrë 2/3 filxhan 3 herë në ditë.

Në sëmundjet e stomakut dhe zorrët insistojnë 1 lugë gjelle lule lëpushkë në 1 litër ujë 2 orë dhe pas lodhje marrë 2 lugë 3-4 herë në ditë.

Lule fryrje lëpushkë dhe fara Anise marrë 1 lugë gjelle dhe krijoj dy gota me ujë të valë. Pas infuzion pini një gjysmë gotë tri herë në ditë.


Për gargarë përgatitur për të mbledhur lule skypetrovydnoho lëpushkë, rrënjë alte dhe lë nënën dhe njerka. Pas infuzion, fyt pije 2-3 herë në ditë.

Kundërindikimet për përdorimin e lëpushkë nuk skypetrovydnoho, me përjashtim të intolerancës individuale të bimëve medicinale.