Sheqer Laminaria dhe pronat e saj të dobishme


Laminaria sheqer (Laminaria saccharina), i njohur për ne nën bimët e thjeshtë titullin - alga deti. Brown Leshterikët familja laminaria, gjatësia steblevydnoho fletë varion nga 1 deri 12 metra. Degët trungu poshtë formimin algave rrënjë me të cilin është mbajtur në fund shkëmbor. Letër leshterik është një mukozës gjerësia linear pjatë e 40 cm, ngjyrë të gjelbër-kafe. Trupi algat përshkuar pasazhe mukoze dhe boshllëqet. Leshterik Jeta, nën kushte të favorshme deri në katër vjet, shtrihet përgjatë bregdetit të detit të veriut dhe të Lindjes së Largët.


Sheqer Laminaria dhe pronat e saj të dobishme kanë kohë që janë përdorur në mjekësi dhe të ushqyerit. Dietë përdorur lamellash letër dy-vjeçare të alga deti, për shkak të faktit se ajo është më e madhe në përmasa, ai akumulon më biologjikisht aktive elemente dhe përmban më pak ujë.

Përbërja kimike
Në rrjedhën e jetës, si çdo bimë, leshterik, thithin substanca nga mjedisi. Dhe që vendin e banimit - det, atëherë gjithë ajo merr substancë në ujë e cila përmban pothuajse gjithë tabelën periodike. Nuk është për t'u habitur se leshterik përmbante laminaryn, mannitol, jodur l-fruktoza dhe diyodtirozin, vitamina B1, B2 B12 D, acid Askorbik, carotenoids, elementët gjurmë (bor, mangan, bakër, kobalt, argjendi, arsenik, fosfor, fluorit dhe të tjerët).


Pronat më të vlefshme dhe të dobishme nga Prezenca në përbërjen kimike të jodit, një formë tepër e rrallë - organike. Për më tepër, jod është leshterik në formë të pastër, dhe nuk thyejnë gjatë trajtimit të ngrohjes, ndryshe nga kripë jodizuar ku ajo është e gatshme të tretshëm në ujë dhe kur të nxehtë zhduket pa lënë gjurmë.

Substanca aktive e dytë më e rëndësishme është leshterik polysaccharide - acid alginic, nga pronat e saj ajo i ngjan pektin që është manaferrat apo fruta të bimëve lulëzuar. Në mesin e komponimeve organike të pranishme si analog vegjetative e hormoneve tiroide - thyroidin, e cila ka për qëllim normalizimin e hyperthyroidism dhe në funksion të ulët tiroide.


Pronat e dobishme
Efekti i kurativ Përmbajtja alga deti për shkak në të një numër të madh të lidhjeve jod dhe jod, si një nga elementet e thyroxine, ajo sigurisht vlen efekt terapeutik në çrregullime të funksionit të tiroides që ndodhin me një mungesë të jodit. Një tjetër tipar është aftësia për të pengojnë përkohësisht metabolizmin intensive që ndodh kur tiroide gjëndër hyperfunction.

Përveç kësaj, përdorimi sistematik i leshterik në dietë mund të ulur nivelet e kolesterolit në gjak, e përdorur me sukses në trajtimin e arteriosklerozës.

Në leshterik përmban sterin aftë për të lidhur dhe nxjerr kolesterolit, kjo cilësi është përdorur për hollim e pllakave aterosklerotike.

Jodi leshterik në gjendje të ndikojë në ciklin menstrual, të kontrollojë veprimtarinë e vezoret, menopausal manifestimeve qetë patologjike, të zvogëlojë viskozitetit të gjakut, të reduktojë presionin e gjakut.
Përfshira në hormonet bimore algat dhe elementët gjurmë të stimuluar rigjenerimin e mukozës së gojës, hundës, gjymtimit gjenital dhe zorrët gjymtimi.
Në studimin e leshterik thatë material përcaktuar efekt pastrues, e cila është manifestuar në ënjtje polysaccharides në traktin gastrointestinal të njerëzve. Rritja në vëllim, polysaccharides aktivizon receptorët në mukozën e zorrëve, e cila rrit peristaltikės.


Një tjetër avantazh i leshterik, është sekretim aftësia e komponimet e metaleve të rënda, në këtë rast parimi i veprimit, diçka e ngjashme me efektin e karbonit aktivizimit. Ky detyrim prani leshterik sheqer në përbërjen kimike të kripërave të acidit alginic nuk janë lëng shpjegueshëm stomakut, duke i lejuar ata për të neutralizuar dhe për të hequr toksina.
Shijoni dhe cilësitë dietë të bëjë atë element i domosdoshëm i çdo tryezë. Leshterik sheqeri është përdorur në formë të thatë. Për të ruajtur shëndetin dhe energji alga deti pluhur përdoret 1 lugë çaji në mbrëmje me ujë.


Contraindication
Produkte që përmbajnë leshterik duhet të kujdeset për njerëzit me mbindjeshmëri ndaj jod.