Pronat medicinale e flamurit ëmbël kënetë


AIR Marsh - i takon familjes Araceae. Kjo barishte, shumëvjeçare. AIR - bimore shëmtuar me buds të verdhë-gjelbër. Emri ruse në të disa, ajo Hayr, kallam irnyy rrënjë, lepeshnyk, Shabelnik, Tatar ilaç, dhe të tjerët. Kjo ndodh pothuajse në të gjithë Rusinë - nga ana Evropian në Lindjen e Largët. Besohet se ai u solli të fiseve Rusia Tatar-mongol e nomadët që në ato ditë e dinte disa medicinale moçal pronat calamus dhe përdoren rrënjët e saj në ujë të pastër. IPA rritet kryesisht në zona me lagështi tokës - brigjet e liqeneve, lumenjve, ujë të cekët, moçale.


Përbërja dhe pronat medicinale.
Vetitë shëruese të njohur gjatë calamus, edhe nga kohërat e lashta. Në mënyrë që të përdorni rrënjët medicinale të cilat janë të pasura me acid Askorbik, vajra esenciale, akoryna, taninet.
Kjo fabrikë kombinon hypotensive diuretik, choleretic, qetësues, efekt expectorant. Me infuzione të rregullta ose decoctions marrë rrënjë Acorus dukshëm përmirëson sekrecionet e gjendrave stomakut, zorrët, rritjen e oreksit.

Aplikimet terapeutike.

Rrënjët Flamuri ëmbël Marsh përdorur në trajtimin e sëmundjeve - malaries (në vend të leh dru kinine), poshtër kronike, hidropizi, "mokrotnom mbytje", tretje të dobët, përdhes, ftohjet sëmundjeve.
Në epidemive të ndryshme ishte vetëm sa për të përtyp rhizome ëmbël flamurin, dhe shpëtoi shumë njerëz nga sëmundje të rënda dhe madje edhe vdekje.
Në kohët e lashta, përgatitjen e infuzion e birrës të ri - dy e gjysmë rhizomes calamus derdhur 48 litra. Wort (birrë) ishte ulur në bodrum 6-8 ditë (deri perebrodyt), filtruar, atëherë shtohet një gotë me infuzion 4 g. e sode dhe pinë çdo ditë. Gjithashtu, ajo ishte një mjet efektiv për ënjtje kundër poshtër.

Rrënjët e freskëta të flamurit ëmbël vendosur në ujë të nxehtë, pastaj të hequr lëkurën e sipërme dhe të përdoret si një ilaç universal, mund të zvogëlojë ose plotësisht të zbutur asnjë dhimbje.
Fëmijët ishin dhënë llapa e barishte integruar rrënjë me mjaltë 2-3 herë në ditë 1 lugë të rriturit në formë pluhuri në '15 për të hequr qafe e krimba.
Nga rrënjët e flamurit ëmbël kënetë përgatitur ndryshme medicinale infusions, decoctions, infusions - receta disa prej tyre janë të shënuara më poshtë.

Përgatitja e infuzion.
- 400 ml ujë të nxehtë derdhur '45 grimcuar rrënjë ëmbël flamurin, të mbuluar sendesh dhe avulloj rreth ngrohjes mesme për sa kohë që sasia është rreth 350 g., Pastaj të ftohtë, tendosje dhe pini 50 gram çdo 2-3 orë.

- me grykët, gripit, bronkit, SARS në një gotë me ujë të valë të shtoni 15 gram rrënjë ëmbël flamurit, derdh në një termos, kullimin 8 orë, të marrë '30, para ngrënies tri herë në ditë (me anginë - gargarë);
- infuzion dhe zierje e calamus kënetë efektive për larje ulcerat, ekzemë plagët, dhe vendosja mbi to e zakonshëm lagësht;
- trajtim efektiv humbje e flokëve është shampooing zierje e rhizomes calamus;
- në sëmundjet urologjike dhe gjinekologjike (infektive dhe inflamatore) - 1 litër. të shtoni ujë '20 rhizomes calamus, vlim 20 minuta, për të dhënë një të ftohtë pak, përdoret për ujitje, si ulur banja, banja;


Recetë tretësirë ​​për të përmirësuar tretje.
- '50 Rrënjët grimcuar, derdh 350 ml 40% zgjidhje të alkoolit, të lënë për 5 ditë, ikjes, pini para ngrënies për 5/1 lugë çaji.

Përdorimi i rrënjë pluhur e flamurit ëmbël kënetë.
Kur pyelitis (inflamacion i legen i veshkave) të marrë pluhur nga rrënjët e barishte tri herë në ditë për 03-05 d;
- gjakderdhje, inflamacion të mishrat, për forcimin e dhëmbëve, pluhur dhëmb për të shtuar pluhur flamurin e ëmbël, një hap në 02-05 g (në këtë rast, dhëmbët duhet të krehur tre herë në ditë për 2-4 javë);

- me urth mund të ketë një '05 Powder calamus rhizome, me sulme të shpeshta - në këtë dozë 2-3 herë në ditë;

Aplikimi calamus rrënjë moçal.
Sot rrënja e vërtetë e flamurit ëmbël në trajtimin e shumë sëmundjeve - një gastrit me aciditet të ulët, ulçerë stomakut, cholecystitis, hepatiti, kapjet, sëmundje të përhershme palcës kurrizore (humbja e ndjeshmërisë), reumatizmi, rakit, norma të shpejtë të zemrës rritet, sëmundjet gjinekologjike.
Rrënja e këtij barishte e përdorur për të rritur oreksin në sëmundjet e sistemit të tretjes, trajtimin e vitiligo, edemë.

Përtypet rrënjë ëmbël flamurit shkakton refleks gag, ajo është prona e tij është përdorur në qoftë se ju doni të heqin qafe e zakonin e pirjes së duhanit.
Sot rrënjët e flamurit ëmbël kënetë të prodhuar vaj esencial, i cili është pjesë e shumë barnave. Një enatin - caktuar për gurë në veshka prodhimit dhe fshikëz fshikëz e tëmthit. Vaj të shtoni një shumëllojshmëri të shampoos, krem, sapun.
Neutratsyd medikament ka veti hepatoprotective, ajo është kryesisht e flamurit ëmbël dhe aplikuar atë në trajtimin e ulcera gastrike dhe ulcera duodenale.

Vikalin, Vykayr - si dhe përbërja e tyre përfshin flamurit ëmbël kënetë, ky ilaç efektiv në trajtimin e sëmundjeve të stomakut. Cakto ato një nga 1-2 tableta pas ngrënies tre herë në ditë.
Root i calamus përfshijnë tarifat mjekësore në trajtimin e çrregullimeve metabolike, për sëmundjeve të mitrës, shpretkë, mëlçisë (verdhëz), stomak.