Pronat medicinale e elderberry zezë


Në vilë tuaj ose kopsht rritet plak? Nëse jo, është e domosdoshme për ta vënë atë! ajo është rritur shpesh si një fabrikë dekorativ, por elderberry i zi mund të përdoret në mënyrë efektive në qëllime mjeksore. Elderberry ka qenë prej kohësh konsiderohet si një bimë medicinale që pastron trupin, përmirëson tonin e saj dhe ndihmon për të përballuar me sëmundje të ndryshme dhe madje edhe promovon jetëgjatësi. Në lashtë, elderberry zezë, të nderuar si të rinjtë dhe pemë në kopsht, është shmangen në një vend nderi. Mjekësia moderne konfirmon se kjo bimë përmban shumë substanca biologjikisht aktive. Pronat medicinale e elderberry zezë dhe është përdorur për qëllime të shërimit. Pronat kurative janë pothuajse të gjitha pjesët e bimëve, përveç rrjedh, ato janë helmuese, ato përmbajnë cyanide. Berries, lule, gjethe, rrënjët dhe leh - janë të përshtatshme për trajtim. Por shumica përdorin lule dhe fruta të elderberry zi.


Pronat medicinale e elderberry zezë
Lule elderberry
Lule elderberry kanë anti-inflamator pronave, të cilat janë përdorur shpesh në sëmundjet e traktit urinar, gjinekologjik, reumatizmi, përdhes dhe ftohjet.

Tea, brewed nga lulet e elderberry, liquefies gëlbazë nga kollitjes. Për ta bërë këtë, të marrë një pjesë të vogël me lule të thata elderberry dhe 3 gota ujë të valë. Mbush për 1 orë, pastaj tendosje infuzion dhe për të marrë 1 gotë 3 herë në ditë.


Infuzion të luleve moshuar heq gripit, bronkit dhe grykët. Ajo ka veti bën të dalë djersë, kështu që të jetë veçanërisht e dobishme si një papërpunuara medicinale në shenja e parë e një të ftohtë. Për të përgatitur do të duhet 1 tbsp lule elderberry ju doni të derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për 20 minuta. Pastaj filtër infuzion dhe për të marrë 2-3 lugë 5-6 herë në ditë.

Njerëzit që vuajnë nga mbipeshë ndihmon me mbipeshë përgatitur për të trajtuar infuzion prej 3 lugë tharë lule dhe derdh një gotë me ujë të valë. Infuzion për të zgjidhur për 10 minuta, të marrë 1/2 filxhan 4-5 herë në ditë për 30 minuta përpara se të hahet.


Supë pije fyt dhe goja në sëmundjet inflamatore është përgatitur nga 50 g lule moshuar, holluar me 1 litër ujë të vluar, ju doni të vënë në zjarr dhe kuzhinier për 5 minuta, shpëlarje gojën dhe fytin këtë filtruar zierje 5-6 herë në ditë.

Me rërë dhe gurë të vegjël në veshka, 1 lugë gjelle lule elderberry ujë të zier dhe insistojnë 10 minuta. Filter dhe për të marrë 50 ml 3 herë në ditë.
Për qëllime medicinale lule elderberry janë korrur gjatë lulëzuar e saj në maj-qershor, aty nga mesi i ditës në mot të qartë me diell. Thatë në hije, ajri i freskët, përhapjen në letër. Lule të thata mund të ruhen në letër apo leckë qese për 2 vjet pa humbur pronat e saj medicinale.


Berries elderberry zezë
Po aq të njohura në mjekësinë popullore dhe manaferrat elderberry zi. Ata dalin nga trupi i radionuclides dhe metalet e rënda. Kanë pronat ilaç djersitës dhe laksativ.

Jam, të cilat janë të përgatitur me manaferrat moshuar - shenja e parë e një mjeti të ftohtë për. Wine bërë nga rrushi ndihmon me nevralgji të ndryshme, redukton dhimbjet në sëmundjet e joints. Freskët, pureed dhe manaferrat të përziera me sheqer do të jetë e dobishme për ata të angazhuar në punë mendore. Me kokrra të kuqe gatuaj pije, e cila është një mjet i shkëlqyer tonik. Për t'i marrë 3 lugë manaferrat thata dhe elderberry pour 2 gota ujë të vluar-të, vlim për ngrohje të ulët për 5 minuta pas valë, për shije shtoni lëng limoni dhe mjaltë. Merrni një pije që ju duhet 1 gotë 2 herë në mëngjesin e ditës dhe në mbrëmje.


Sëmundje të veshkave, i shoqëruar nga edemë, të përgatitur supë. 1 tbsp manaferrat thata ujë të zier dhe insistojnë 20 minuta, pastaj tendosje infuzion dhe për të marrë 50 ml 3 herë në ditë.
Kur cystitis 1 lugë Manaferrat Plaku derdh 200 ml ujë të vluar dhe vlim për 5 minuta, pastaj të filtruar. Merrni supë që rezulton në 1/3 filxhan para ngrënies 3 herë në ditë.
Fruta pjekur për qëllime mjekësore janë mbledhur në fund të gushtit, në fillim të shtatorit. Pritini bunches dhe tharë në ajër të hapur në një formë të pezulluar.


Lë elderberry
Elderberry lë efektivisht përdoret topically për djegie, plagë qarë, erizipelë, chafing dhe plagët. Steamed ose i gatuar në qumësht, ata vënë në lëkurën e prekur.

Nga gjethet elderberry përgatiten banjot medicinale për lehtësimin e mbrapa dhimbjen me radiculitis, ndër brinjëve nevralgji dhe sëmundjeve të përbashkëta. 2 tbsp lë thatë grimcuar e elderberry zezë derdh me 3 litra ujë të vluar dhe infused për gjysmë ore. Filter dhe derdh në vaskë me ujë të ngrohtë. Koha për dush 15-20 minuta.

Fresh lë të rinj të ziera në mjaltë është përdorur për të trajtuar kapsllëk.

Leh elderberry
Leh e kësaj bimë medicinale është një diuretik dhe pronat choleretic. Ajo përdoret në dhëmb dhe dhimbje koke, dhe është e dobishme në bronkit dhe pneumonia. Për të përgatitur supë të marrë 1 tbsp grimcuar në leh pluhur e elderberry dhe derdh dy gota me ujë të valë. Insistojnë 5-6 orë. Pastaj të filtruar dhe të marrë 100 ml 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Kur reumatizmi merret pas supë: 2 lugë leh copëtuar derdh një litër ujë të vluar dhe kuzhinier për 30 minuta, pastaj të filtruar. Merrni një zierje 3 herë në ditë para ushqimit për 1/3 filxhan.

Leh elderberry korrur nga filizat e rinj në pranverë. Pastruar gri shtresa e gjelbër e lartë e mbetur të thata në një furrë.

Rrënjët e elderberry
Rrënjët elderberry përdoret për të përgatitur supë, promovon rregullimin e metabolizmit. 1 tbsp Rrënjët derdh një gotë me ujë dhe vlim të vluar në banjë me ujë për 30 minuta, pastaj tendosje supë. Merrni 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë. Infuzion të rrënjët elderberry pastron veshkat.