Pronat medicinale bimëve të kopshtit


Çdo ditë ne të bëjmë pazar tonë në dyqanet ushqimore. Quite një situatë të njohur. Dhe kush prej jush mendojnë se mund të jenë pronat medicinale të bimëve të perimeve? Kjo ne mësojmë në këtë artikull.
Lakër
Në lakër vjetër Trawniki shihet si një bimë medicinale të vlefshme. Ndoshta këto ide podcherpnutы e Mjekësisë të Azisë Qendrore, ku tashmë në fillim të Mesjetës përdorur lakër si plagë shëruese, sëmundjet e lëkurës (gjethe të freskëta), një diuretik (lakër), laksativ (gjethe të ziera dhe supë). Freskët dhe sidomos lakër turshi përdoren si fondet antiscorbutic, edhe pse vitamina C është perime me gjethe më shumë inferiore. Por Përmbajtja në lakër vitaminë K, e nevojshme për të koagulimit të gjakut normale është më e lartë se në shumicën e bimëve të kopshtit. Por ndoshta të gjithë buqetë e vitaminave që përmban në perime, vlera më e madhe është vitaminë U. Nga rruga, ai së pari shpjegon efikasitet të lartë me lëng lakër në trajtimin e ulçerë duodenale dhe stomak. Ditë e mirë për të pirë 5-6 gota me lëng në 3-4 orë nga gjysmë ore para ngrënies. Kursi zgjat një muaj. Parandaluese përsëritet çdo gjashtë muaj. Vini re se edhe lëng lakër mund të ruhen në frigorifer jo më shumë se 1-2 ditë.


Tjetër aplikimi i lëngut lakër - trajtim të sëmundjeve inflamatore të gojës - si një shpëlarje ngrohte. Kur përdorni lakër si të ushqyerit klinike duhet të jenë të vetëdijshëm se kjo lëndë ushqyese të pasur pak karbohidrate të mjaftueshme (4%), e cila lejon për të përfshirë atë në dietën e diabetikët. Në kohët e lashta lakër konsiderohet ushqim i domosdoshëm fëmijë.

Pronat medicinale e panxhar
Shumë popullor ne panxhar. Mjekët, nutritionists përfshijë atë në një ushqim shëndetësor. Të përfshira në pigment panxhar anthocyanin redukton nivelin e kolesterolit, duke vonuar fillimin e ndryshimeve aterosklerotike; pectins, të cilat në panxhar sesa në mollë, lirimin e trupit nga helmet të caktuara dhe pengojnë veprimin e baktereve të zorrëve.

Vitamina B12 është e domosdoshme për gjaku, betaine dhe betanin forcimin e enëve të gjakut dhe të ndihmojë për të zvogëluar presionin.
Në mjekësinë popullore, lëng panxhar përzier me karrota dhe lëng rrepkë përshkruara 1-2 lugë në pritje 3 herë në ditë për anemi. Panxhar zier është konsideruar si një ilaç i mirë për kapsllëk.

Flokëkuq - një burim i vitaminave
Kultivimi karrota Historia ka gati 4000 vjet.
Megjithatë, të gjitha prej nesh karrota të njohur të kuqe-portokalli u shfaq kohët e fundit - ajo solli në gjysmën e dytë të 19 ndonjëherë. Flokëkuq janë të vlefshme për ne në vendin e parë bimore përmban në strukturën e saj një bandë e tërë e vitaminave (C, E, PP, grupi B, etj).

Një shumë e carotene në karrota - substanca në trupin e njeriut kthehet në vitaminë A. shkaqet mungesa pasoja shumë serioze: të metat rritja e fëmijëve, rezistencës reduktuar të infeksionit, humbje e papritur e vizionit dhe shumë të tjerë.

Hudhër
Në disa vende besojnë në pronat e saj unike, në mënyrë të veçantë, që mund të mbrojë nga sulmet e Vampires gjakatarë. Por edhe duke e lënë mënjanë historinë padyshim i shkëlqyer, hudhër - një bimë të çuditshme. Llambë e hudhër përmban vaj shumë esencial, i cili ka aktivitet të lartë biologjike.

Veprimi baktericid i fuqishëm i vajrave thelbësore manifestohet më fort në traktin gastrointestinal. Sepse vajra esenciale të hudhër jashtë kryesisht përmes mushkërive, aktiviteti i tyre biologjik manifestohet këtu - ata janë të hedh lëng mukusit dhe të lehtësojë largimin e tij nga trupi. Pretty much hudhër stimulon sekrecionet e biliare dhe lëng stomakut.
Së jashtmi hudhër pjekur përdorur me sukses në trajtimin e të panaratsyya dhe abrasions. Por ndoshta më e habitshme është se pa atë që kushton asnjë një trajtim efektiv të arteriosklerozës.


Tani ju e dini saktësisht se cilat bimë pronat kopsht janë konsideruar të jenë të dobishme. Ndër të tjera, i njohur për qindra e recetave të shijshme shfaqur perimet e listuara më sipër. Prandaj, asgjë nuk na pengon që të jenë të shëndetshme me ushqim të shijshëm.