Pronat medicinale dhe aplikacionet goldenrod normale


Goldenrod zakonshme, me fjalë të tjera - shufra artë (Solida Vazhdo VIRGA ure), i takon familjes Asteraceae. Emrat e përbashkëta të bimëve medicinale zoloten barishte ari plagë, zolotushnik, kostovyaz, praktike, zheleznyanka, centaury, pulëbardha. Pronat kurative e pjesës ajrore të bimës. Le të shikojmë Pronat medicinale dhe aplikimet goldenrod mjekësinë konvencionale.
Në Rusi në ditët e vjetër e përdorur goldenrod ekstrakt për të trajtuar tëmthi dhe sëmundje të veshkave guri, pezmatimi i fshikëzës, si dhe një diuretik dhe qetësues, ju lutem. Infuzion goldenrod ndihmon trajtimin e reumatizmi, përdhes, cholecystitis, përballen me dhimbje në stomak dhe çrregullime të zorrëve. Ata janë gjithashtu një trajtojnë hidropizi mirë, urinim i pavullnetshëm nate, pyelonephritis, cystitis. Duke u kthyer goldenrod dhe edemë, diarre, kollës së mirë. Ajo i ndihmon pacientët me astmë dhe tuberkulozi.Përshkrimi i bimëve
Goldenrod - një barishte gjithëvjetor, nganjëherë shkurre. Në një lartësi deri në 1 m, rrjedhin drejt, lë rregulluar alternuar, lë më të ulët konik, e sipërme - sessile. Tufë lulesh piramidale, të verdhë me erë të butë. Bloom ari prerja fillon në gusht dhe përfundon në tetor. Gjatë kësaj periudhe bima manifeston pronat medicinale. Goldenrod pëlqen vende me diell, kështu që ju mund të gjeni atë në shpatet e hapur, skajet e pyjeve, clearings.

Mbledhja dhe korrje bimë medicinale

Siç u përmend më lart, në gusht goldenrod fillon në lulëzim, dhe pastaj, dhe merr pronat medicinale. Kjo vlen vetëm mbi tokë pjesët e bimës. Prandaj të përshtatshme për mbledhjen e gjethet e sipërme të bimëve medicinale. Tharje ata duhet të jenë në një zonë të errët të ventiluar mirë. E përbërësve aktivë të bimëve për të siguruar pronat e saj të shquar janë taninet, saponins, flavonoids, vaj esencial.

Vetitë farmakologjike dhe përdorimi në mjekësi zyrtare
Goldenrod - e përdorur gjerësisht në mjekësi drogës. Shpesh ajo është përdorur për të shtyer veshkat dhe fshikëz të eliminuar inflamacion. Helpful ai dhe lëkurës sëmundje, sëmundje të mëlçisë. Përveç kësaj, goldenrod zakonshëm supë dhe normalizes metabolizmin. Në Gjermani, ekspertët goldenrod rekomandojë për parandalimin dhe trajtimin e urolithiasis, inflamacion të traktit urinar. Megjithatë, kjo metodë e trajtimit është e përshtatshme vetëm për pacientët nuk vuajnë nga dështimi i veshkave dhe të zemrës. Pini një goldenrod zierje. Ai është anëtar i phytoteas ndryshme.


Përdorimi i homeopati
Goldenrod përdorur si një ilaç homeopatik. Të përgatisë atë me lule të freskëta. Mjetet juridike homeopatik është një rënie marrë disa herë gjatë ditës. Ajo është përdorur për të trajtuar sëmundje kronike të veshkave, ënjtje të vogla gjëndër dhe për të luftuar dhimbje reumatike.

Përdorimi i mjekësisë pazakonta
Goldenrod popullor në mjekësinë popullore. Ajo është përdorur për të trajtuar një shumëllojshmëri të sëmundjeve: krevat-Veting për shërimin e sëmundjeve të lëkurës, përdhes, sistemit urinar, reumatizma. Shufra Artë ndihmon me astmë dhe kollës së mirë. Nëse ndërprerë dhe të vënë pure gjethe të freskëta të bimës për drejtimin mishrat lënduar ose të përflakur, shërimi do të jetë shumë më të shpejtë.


Metodat për përgatitjen e barnave me goldenrod
Për të përgatitur nevojën e zakonshme për goldenrod 1 tbsp Pjesë copëtuar e bimëve medicinale. Hidh 500 ml ujë të vluar e barit në një tenxhere smalt. Lini të mbush me drogë gjithë natën dhe në mëngjes tendosje. Merrni infuzion duhet të jetë 30 minuta. para ngrënies, 23 filxhan 3 herë në ditë.
Recipe goldenrod tretësirë ​​për trajtimin e nefrit kronike: 2 tbsp Materialet medicinale copëtuar të para do të duhet 500 ml ujë. Raw vlim për 10 minuta, pastaj le të qëndrojë për rreth një orë. Tendosje. Merrni infuzion duhet të jetë gjysmë ore para ngrënies 4 herë në ditë. Doza - 100 ml


Zierje për trajtimin e nephrolithiasis. Për të përgatitur lëngun e mishit, të marrë 1 tbsp papërpunuara medicinale copëtuar pour 1 filxhan ujë të valë dhe të mbajë në të ulët të ngrohjes 5 min. Insistojnë supë për 3 orë, pastaj të filtruar. Merrni medikamente kanë nevojë për 2 lugë tri herë në ditë.

Tea nga goldenrod. Më 2 lugë Herbs nevojë për 14 litra. ujë të ftohtë; plotësoni dhe të sjellë një çiban. Çaj Brew nevojë për disa minuta. Ju menjëherë mund të derdh ujë të valë bari dhe le të qëndrojë 10 minuta. Nëse nuk ka contraindications, duhet të pini 3 gota të çajit në ditë për të parandaluar sëmundjet e ndryshme të fshikëzës dhe veshkat.


Një efekt anësor i përdorimit të drogës në bazë të goldenrod
Nga Sipas goldenrod medicinale sotme bimore zakonisht nuk jep asnjë efekte anësore. Megjithatë, para se të trajtimit duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për contraindications.