Pronat dhe aplikacionet medicinale shqopë


Veres - një bimë medicinale e cila i takon familjes së Heather. Kjo është një shkurre me gjelbërim të përjetshëm të ulët, për më tepër, ajo është e gjatë-jetuar, mund të rritet deri në 45 vjet. Veres formon dendur të dendura në tokë me lagështi. Saj rrjedh janë degëzuar shumë, gjatësia e tyre mund të jetë rreth një metër. Rrjedh zakonisht të paraqitur, dhe degët nderura up, të cilat janë ngritur afër lë lineare-heshtak. Në fund të twigs zile Corolla është rozë, por nganjëherë të bardhë, gjysmë të inçizuara. Rrushi Corolla përbërë nga lule të vogla me katër petale zbehtë purpurtë. Heather fillon në lulëzim në pjekjen mes të verës ndodh në fillim të vjeshtës. Fruta - gëzof sferike kapsulë, 2 mm në diametër, i mbushur me fara të shumta të vogla.


Heather shpërndarë në të gjithë Evropën, në pjesën evropiane të CIS dhe Siberi. Kjo zakonisht rritet në toka me lagështirë ranore, torfe pisha dhe pyje të përziera. Heather gjetur edhe në pyjet e thatë, bogs, dunat, me arsyetimin se përmban një sasi të vogël të gëlqeres.

Për qëllime terapeutike, duke përdorur të gjithë lule ose lulëzuar majat e bimës. Ata mblidhen në fund të lulëzuar. Paketimin Farmaci me emra - lule ose bari gjel shqopë. Bimore është pjesë e barnave të ndryshme. Le të shikojmë në përbërjen kimike, pronat medicinale dhe aplikacionet në Heather mjekësi.


Bimët Përbërja
Heather përmban më shumë se 5% taninet, 15% Arbutin, koll, fumarovuyu rrëshirë, limoni dhe acide të tjera, mishrat, saponins. Në reaksion me ujë formimin Arbutin hydroquinone, ka aktivitet antibakterial. Në klithmë është minerale flavonhlykozydы, acid silicik, enzimat, etj

Pronat medicinale dhe indikacione për përdorim
Në ditët e vjetër shtator përdoret në mjekësi kundër kancerit. Në vende të ndryshme evropiane barishte e përdorur në mënyra të ndryshme. Si agjent zyrtar për pagjumësi dhe si një mjet për të marrë diuretik në Gjermani. Si çaj qetësues si bën të dalë djersë, expectorant, zbutës përdorur në Republikën Çeke dhe Sllovaki. Në Norvegji, Hungarisë dhe Polonisë Heather përdorur në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, diabeti, reumatizma, cystitis, arteriosklerozës, ethet, inflamacion purulent te sistemit urogjenital, si një qetësues dhe shtrëngues. Në Hungari dhe Poloni nga përdhes të marrë një dush me Heather.


Infusions dhe decoctions e shqopë marrin kollë dhe tuberkulozi si zbutës dhe expectorant. Ky ilaç është një shkëlqyer antiseptik dhe anti-inflamator. Ne trajtimin e nephrolithiasis, cystitis, sëmundje të fshikëzës, urethritis, përdhes, Heather reumatizma përdorur si një agjent diuretik. Me diarre, dizenteri, gastrit, enterocolitis, mëlçisë dhe pini shpretkë infuzione e Heather.

Pluhur nga jashtë ose shqopë zierje si shërimin plagë dhe drogës Haemostatic. Në trajtimin e dhimbje të nervit shiatik, reumatizmi, përdhes, ascites, këmbën edema nga sëmundje të zemrës dhe sëmundje të veshkave, sprains, bruises, thyerje të bëjë shumë mirë fasha dhe banjot bazuar në këtë barishte. Lëng nga gjethet e përdorur Heather në sëmundjet e syrit, gastrit, diarre, përdhes, cystitis, koliti, diabeti, artriti reumatoid, arteriosklerozës. Zgjidhja me një lëng pjesë dhe pesë pjesë ujë mund të shpëlaj gojën me stomatiti apo dhimbje të fytit, duke e bërë kremra për nyje reumatizma përflakur.


Medicinale pjesë shqopë bimore e tarifave të ndryshme homeopatik. Nga gjethet e bimës bëjnë infusions, lëngje. Në Bjellorusi, lule të bëjë një pluhur, i cili spërkati ekzemë plagët, djegiet, ekzemë dhe sëmundjeve të ndryshme të lëkurës. Me lule Heather brewed çaj. Në ditët e vjetër ishte menduar që lulet mund të shpërndajë tumoret.

Dozimi shqopë, dozë
Për të përgatitur infuzion e bimëve Heather duhet të marrë 1 tbsp bari të thatë, derdh 400 ml ujë të valë. Pastaj tendosje dhe pije çdo 2 orë nga 1/3 filxhan.

Lëng të përgatitur nga sprigs e Heather krye me gjethe dhe lule. Lëng duhet të pini 12 lugë mjaltë dhe qumësht 3 herë në ditë, pas ngrënies.

Përdorimi i Heather në mjekësinë popullore
Librat mesjetare rreth bimeve konsiderohet ende burimet e mjekësisë tradicionale. Në këto libra të përshkruara si Heather, e cila është një diuretik i shkëlqyer dhe krovoochistitelnym thotë ilaç i mirë për të trajtuar reumatizmi, përdhes, me gurë në veshka dhe fshikëz. Por me kalimin e kohës së Heather u harruar. Dhe një herë një shkencëtar rizbuluar atë si një bimë medicinale dhe studiuar pronat medicinale.


Nga shqopë brewed çaj keni nevojë për 1-2 lugë lule shqopë ose bari derdh 250 ml ujë të vluar, 10 minuta dhe tendosje. Ju duhet të pini një filxhan çaj në ditë, gllënjka të vogla. Ajo duhet të jetë e ngrohtë. Tea, brewed nga lulet e Heather, pije shumë të mirë me mjaltë, ajo ndihmon me pagjumësi dhe promovon gjumë të mirë. Por diabetikët nuk duhet të shtoni mjaltin. Tea është përdorur për të compress dhe larje.

Kundërindikimet për përdorim
Njerëzit që vuajnë aciditetit të ulët e stomakut, është më mirë të mos përdorin Heather. A nuk e tejkalon rekomanduar barin dozë zavaryvaemoy, në mënyrë që ata mund të zhvillojnë ulcerat. Para fillimit të trajtimit Heather dhe të marrin ilaçe me gojë, së pari duhet të konsultoheni me një mjek.


Përdorimi i bimëve medicinale në rajone të tjera
Me taninet përfshira në Heather, këshilla xhiruar përdoret për ngjyrosje dhe lëkurë për rrezitje dhe leshi në të verdhë. Me lule të bëjë tinktura, verëra, lutem, aromat çaj zëvendësim.
Heather është përdorur gjerësisht si ushqim për bagëtinë, nutritionally ai qëndroi në mesin e sanë dhe kashtë. Miell gjatësor, e cila është bërë nga Heather, që përmban 5% e mases totale proteinave.
Ekstrakt Heather është një mjet i shkëlqyer për barërat e këqija. Heather gjithashtu vjeshtë bimore mjaltë.