Përfitimet e bukës për trupin e njeriut


Në pothuajse të gjitha kulturat dhe fetë e bukës tokës konsiderohet e shenjtë. Në Krishterim, bukë luan një rol qendror në sakramentin e Kungimit të Shenjtë. Respekti për këtë produkt konfirmon shumë tradita, si dhe shprehjen e zakonshme: "superioritet fitojnë bukën", "me bukë dhe kripë", "bukë e ndarë", "është bukë e dikujt tjetër", "vend bukë". Se ai fitoi famë të tillë dhe çfarë ushqim të mirë për trupin e njeriut?

Historianët thonë se buka u shfaq në periudhën neolitike, siç dëshmohet nga zbulimet arkeologjike. Shumë shpejt, ky produkt është kthyer në një simbol sinonim me jetën dhe prosperitet, Së pari, "lëndë e parë" shumë pak ngjante roll moderne: ajo ishte pjekur kungull me elb apo grurë. Më vonë, kur njerëzit mësuar për të bluaj grurin në miell, ishin ëmbëlsira. Produkte të ngjashme me bukë moderne u pjekur me metodën shpikje zakvashuvannya provë. Për ta bërë këtë, shkumë pari përdorur tërhequr nga birrë, atëherë krunde gruri ngjyhet në verë, dhe vetëm disa shekuj - maja.Pa bardhë bukë për brezat u konsiderua si një ushqim i pasur. Njerëzit e zakonshëm mund të përballojë një luks të tillë vetëm për festat e mëdha. Gjatë ditëve të javës, të varfërit ishin buka lumtur dhe gri ose e zezë bërë nga gruri vrazhdë-tokë ose miell thekre. Njerëzimi mori shumë kohë për të kuptuar se çfarë ka ndodhur me bukë në procesin e evolucionit. Fatkeqësisht, përvetësimi dhe humbja nuk ishin ekuivalente. Gjatësia rruga e disa kilometra që kapërcen fabrikë moderne e ushqimit përpara se të bëhet një substancë e bardhë pluhur - miell - lë përbërjen fillestar të grurit (dhe drithëra të tjera) është fjalë për fjalë një gur. Substanca Pesha polezshyh përmbajtura në drithërat - pjesa më e vlefshme (vitamina A, E, B, dhe shumë elementët gjurmë e dobishme) - eliminuar mbeturinat. Si rezultat, një shijshme bardhë bukë, rrotullon dhe buns merr në të mirë 30% të ushqyesve. Por niseshte dhe kalori ato përmbajnë më shumë se e mjaftueshme. Kjo është arsyeja pse kapjen pasta të freskëta, sidomos dashuroj që përmban vaj dhe vezë, shumë shpejt mund të kthehet në një "donut" edhe naystrunkishu "kallam".


Miell, e cila nuk ishte e plotë "sqimë", jo të bardhë dhe ajri, sepse produktet e saj janë më të errët, madje edhe ka filluar të thinjet. Por avantazhet padyshimtë të këtij bukë: ajo mbetet më e rëndësishme gjatë - fibra, vitamina dhe minerale. Kjo bukë më pak kalori, kjo nuk do të ngadalësojë procesin e tretjes, ndihmon për të eleminuar kolesterolit të tepërt ose të përmirësuar nivelin e sheqerit tuaj në gjak.
Bukë dhe rrotullon me krunde shtuar "zyrtarisht" në dietën tonë ka regjistruar disa dekada më parë. Krunde, i cili deri kohët e fundit përdoret si një të dobishme dhe të lira ushqim shtues blegtorale, një ekzaminim më doli të jetë një burim i përsosur i ushqyesve. Ato përmbajnë fibra, vitamina dhe proteina të vlefshme dhe madje edhe acid nikotine, i cili shëron traktit digjestiv të njeriut, largon toksina, toksina dhe promovon humbje peshe. Ky produkt menjëherë fitoi popullaritet në mesin e përkrahësve të një dietë të shëndetshme. Kështu, "Doktor" buns nuk shkrihet në gojën tuaj si buns vanilje Miell, por avantazhin e tyre të padyshimtë është se ata janë mirë të tretet dhe nuk shkaktojnë shurdhim në stomak, në mënyrë që ata janë të rekomanduara për pacientët me probleme të traktit digjestiv. Ata që i mban të dhënat e kalorive ngrënë kuptuan shpejt: kjo nuk do të hani shumë bukë, dhe në qoftë se soblaznyshsya pjesë e tepërt, ai nuk vendosen në bel.


Për brumë doli ajrit dhe i butë, ai shtoi maja. Për shkak fermentimi fungale të maja, karbohidratet miell dhe sheqerna lëshuar dioksid karboni, e cila çon në formimin e flluska dhe rritja në vëllimin e brumë vetëm një turp që, një herë në stomak e trupit të njeriut, ajrit është konvertuar në një com rëndë simite, e cila është shumë e vështirë që të tretet, sidomos nëse personi vuan nga gastrit, dysbiosis në njerëz, koliti ose sëmundje të tjera të traktit gastrointestinal. Në raste të tilla, nutritionists rekomandojmë bukë gatuar në eksitohet me kone hop - kjo është më e dobishme, për më tepër, ka veti anti-inflamator.


Kjo është e ashtuquajtura biohleb dietetike: përdoren për gruri ose thekre wholegrain prodhimi miell saj ose vakt apo proraschennoy gruri. Për të pasuruar shijen dhe rritur pronat ushqyese e bukës shtuar arra, fara kungull, fara lulekuqe, kajsi të thata. Bukë maja për përdorim të tillë, në vend të kësaj ata kanë përdorur majanë natyrore. Çmimi i produktit është shumë i ndryshëm nga kostoja normale e bukës, por është e vlefshme. Këshilla nutritionists nuk përzihen "lëndë", sidomos miell, mund të shpjegohet lehtë. Në 100 gram bukë, në varësi të ndryshme, përmban 180-240 kalori. Kjo do të thotë se vetëm 500 g bukë të ofrojë trupin 900-1200 kcal. Dhe në qoftë se ju jeni të sillet mënyrë jetese i ulur, kjo do të përbënte pothuajse gjysmën e energjisë së nevojshme. Shtoni në të këtë një sasi e konsiderueshme e perime, fruta, qumësht, mish, peshk, enët drithëra, çokollata të preferuar.


Edhe në qoftë se ju bëni tri herë në javë shkoni në palestër, duke bërë vallet fuqishëm dhe të shpenzojnë më shumë se 2000 kalori në ditë, ndërsa dietën tuaj të ndryshme të mjaftueshme 200 do të jetë një maksimum prej 300 gram bukë në ditë. Nëse jeni të prirur të jenë mbipeshë, ju duhet të kufizojnë 150 gram, dhe ajo duhet të jetë një produkt i miell gruri, krunde, gruri tërë, thekër. Por nuk ka gjasa për të krejtësisht të braktisur "vakt kryesor" në mënyrë që të "shpëtuar" një numër të caktuar të kalorive - zëvendësimin ekuivalente e gjeti atë shumë të vështirë. Gjëja kryesore është që të zgjidhni llojin më të dobishme e produktit dhe kjo është sasi e drejtë dhe të arsyeshme.