Pronat medicinale e kulpër kuq


Red Kalina - kjo branched shkurre që arrin një lartësi prej 3-4 m ulje pëlqen tokës me lagështi, në rritje kudo: në kopshte, parqe, pyje dhe Asherothit.. Lule kulpër Kuq në Maj - fillim të qershorit. Pronat medicinale e kulpër kuq përdorur nga kohët e lashta. Pronat medicinale janë lule, gjethe, fruta, leh dhe rrënjët mbledhje. Kulpër Raw kuqe tharë në ajër të hapur, duke shmangur rrezet e diellit direkte. Manaferrat pjekur kulpër korrur në fund të vjeshtës - dimrit në fillim, menjëherë pas acar e parë. Manaferrat thata ul receptorin e telefonit në tufa nga tavani ose furrave të veçanta. Pas tharjes, manaferrat dyqan kulpër në liri apo qese letre të kuqe.


Fryti i kulpër përgatitur në shtëpi është shumë i dobishëm, ka pronat medicinale të kulpër naftës. Ajo përmban sasi të lartë të vitaminave A, E, K, R dhe C (acidi Askorbik). Gjithashtu ka shumë carotenoids, flavonoids, aminoacidet e lira dhe minerale: kalium, kalcium, hekur, mangan, bakër, zink, krom, selen, nikel dhe stroncium.

Përdorimi i kulpër kuq në mjekësinë popullore
Kur hipertensionit është përdorur e mbushur me sheqer ose mjaltë mbushur me rrush të freskët së bashku me fara 1 lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit.


Leh kulpër ka një efekt të fortë terapeutik. Supë është bërë nga ajo është përdorur si një agjent hemostatik në mitrës gjakderdhje periudhën pas lindjes shërim, me menstruacioneve të rënda dhe të dhimbshme dhe të gjatë menopauzës. Nëse nosebleeds pasazhe hundës futur leh ngjyhet zierje kulpër tampona kuqe, ato janë përdorur dhe kur gjakderdhje hemorroide dhe të bëjnë banja.

Leh kulpër tretësirë ​​kuqe bërë. Merrni një gjysmë-litër jar copëtuar leh dhe të mbushur deri në të lartë alkooli 70%. Insistojnë në një dhomë të errët për 10 ditë dhe do të marrë 30-40 pika 2-3 herë në ditë për gjakderdhje dhe sklerozë cerebrale.


Manaferrat supë kulpër përdoret si një qetësues dhe ilaç anticonvulsant për çrregullime nervore, pagjumësi, sindromi asthenic-neurotike, sulmet e frymarrje dhe djersitje e tepruar.

Kur fëmijët skrofull ekstrakt përdoren lulet e kulpër. Lule kthesë përmes një mulli mishit dhe shtrydh me napë. Lëng është holluar me ujë të zier në një raport prej 1: 5 dhe i japin fëmijës: 1 pikë në vit.

Manaferrat të freskëta dhe infuzion janë të përgatitur me mjaltë është përdorur si një ilaç djersitës dhe expectorant për kollitet, ftohjet, bronkit, pneumoni, grykët, faringjit, osyplosti dhe zë ngjirur. 100 g manaferrat kulpër ziera në dy gota me ujë të valë, pasi 5 minuta, pastaj të lejojë që të mbush për 1 orë, tendosje dhe shtoni mjaltin. Merrni 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë.


Manaferrat kulpër lëng të freskët dhe zierje dhe infuzion i luleve është përdorur për dhimbje koke, të përmirësojë oreksin, gastrit me aciditet të ulët, stomakut dhe ulcerat duodenale, si një agjent parandalues ​​për kanceret e traktit gastrointestinal, diarre, sëmundje të mëlçisë si një vitaminë mjet.

Kur lëng hypovitaminosis nga fruti i kulpër përzier me sheqer 1: 1 dhe për të marrë 2-3 lugë 3-4 herë në ditë me ujë.

Sidomos e vlefshme nga pikëpamja shëndetësore janë manaferrat të freskëta pas acar e parë. Në këtë kohë ata janë më vitamina dhe minerale.


Lulet janë kulpër kuq përdoret si një tretësirë ​​për gargling. 1 tbsp Lule kulpër ose gjethe derdh një gotë me ujë të valë, kapak të ngushtë dhe të insistojnë 1 orë, pastaj tendosje infuzion dhe fyt pije atë 3-4 herë në ditë. Infuzion përdorur në formën e nxehtesise.

Fëmijët e vegjël lyhet goja lëng kulpër gatuar me mjaltë me mëllenjë dhe stomatit.

Gjithashtu kulpër kuq përdoret në cosmetology. Lëng i kulpër fshij fytyrën me vesnyankas të rënda, ata gjithashtu zbardh lëkurën me spote moshës dhe për të eleminuar puçrra fytyre.