Pronat medicinale lily maj


Lily e luginës së majit - një bimë shumëvjeçare të familjes zambak, hyri në Librin e Kuq. Bimëve lulëzuar në maj ose në fillim të qershorit. Zambak të luginës - një ilaç të vlefshme në zemër, e përdorur prej kohësh për të trajtuar sëmundje të zemrës. Pronat medicinale e maj përdorur zambak në mjekësi për shkak të përbërjes së saj kimike. Në përbërjen kimike të zambakëve janë glycosides zemrës, saponins, flavonoids, farnesol, kardenolidy, lycopene dhe shumë substancave të tjera. Lily parë u prezantua në profesor mjekësisë shkencore në Moskë Universitetit Ynozemtsovыm për të trajtuar epilepsi. Që nga droga bazuar në maj përdoret lily në defekte sëmundjeve të zemrës, cardiosclerosis, kardiomiopatisë, degjenerimit të miokardit, si dhe për trajtimin e sëmundjeve të mushkërive.


Pronat medicinale lily maj
Kur droga administruara bazuar në maj zambak konsiderueshme shkatërruar me shpejtësi në stomak dhe më pak aktiv. Pra, shpesh ato janë përdorur në neuroza e zemrës. Për shkak të pronave të saj medicinale, zambakut të luginës maj, një rezultat pozitiv në gulçim, stagnimit në mushkëri, mëlçi dhe heq edemë periferike. Në sistemin nervor qetësues zambak efekt. Përveç kësaj, maj zambak ka choleretic, veprim spasmolytic, dhe për këtë arsye shpesh të përshkruara për trajtimin e cholecystitis akute dhe kronike dhe kolangiti.

Në mjekësinë popullore, zambakut të luginës mund të aplikojnë me nervozizëm, sëmundje Graves, histeri, epilepsi, menopauza, dhimbje koke dhe pagjumësi, paraliza, përdhes, hemorroide dhe gjakderdhje tjetër, dhimbje në zemër dhe stomak, hidropizi dhe sëmundjet e stomakut.

Kur reumatizma
Në këtë sëmundje përgatitur infuzion bimor për të cilat të marrë 1 tbsp lule zambak Në maj dhe filxhan brewed e ujë të vluar për 1 orë. Rezulton ekstrakt është shtuar në 2 litra ujë të nxehtë dhe rri pezull nyje dhimbshme ujë ftohjes.


Kur paralizë
2 tbsp lule zambak dhe 1 tbsp rrënjë sanëz infused për tre javë në një shishe Natyrore Cahors verës, atëherë përdorni 1 lugë gjelle 3-4 herë në ditë për 30 minuta para ngrënies.
Në neurozë zemrës
Hidh një gotë me ujë të vluar 1 lugë tharë lule zambak të luginës maj, duke insistuar 30-40 minuta dhe pastaj të filtruar. Merrni 15 ml herë T3 në ditë.

Kur miokardit
Përgatitja tarifë drogës. 1 tbsp bari zambak me lule, të njëjtën kopër fruta dhe përzierje sanëz rrënjë dhe pour dy gota me ujë të valë. Lejoni të mbush për 30 minuta, filter. Merrni këtë ilaç 1 lugë gjelle tri herë në ditë. Kjo recetë ndihmon me hidropizi, epilepsi dhe sëmundje Graves.


Kur pagjumësi
Në një kavanoz me një qafë të ngushtë derdh lule zambakëve të freskëta dot kapacitetin maj të tretave dhe të mbushur deri në të lartë alkooli 90%, mbyllni kapakun fort dhe të lënë për dy javë në një vend të ftohtë të errët, pastaj tendosje. Merrni 10-15 pika 3 herë në ditë. Ky këshill i ndihmon njerëzit me sëmundje të zemrës me simptoma të theksuara neurologjike.

Në një të ftohtë
Lule zambak thatë në maj dhe terren për pluhur gërhas disa herë në ditë me një të ftohtë dhe ftohjet.

Përgatitjet zambakëve janë pjesë e përgatitjeve komplekse - "Valokormid", "Platydyn" dhe pika Zelenin.
Bimë është shumë helmuese, prandaj trajtimi duhet në mënyrë strikte të respektojnë dozen e duhur dhe në çdo rast nuk mund të kalojë atë.
Kur mbledhjes së zambak maj, lëndëve të para duhet të prerë me një thikë ose gërshërë, në mënyrë që të mos dëmtojë rrënjët me të cilin shumohet.