Pronat medicinale e jonxhë kulture


Jonxhë kulture takon familjes fasule. Ajo rritet në rajonet e Europës me klimë të ngrohtë dhe të butë, Azia Qendrore, Afrikën e Veriut dhe Australi. Emri latinisht i kësaj bime - «Medicago», e cila përkthehet në "ushqimin e Medias" - ashtuquajturit shtet në Azinë Qendrore, që është në shtëpi të saj. Më shumë se 6.000 vjet më parë jonxhë dorëzuar në Evropë si ushqim për kuajt, dhe prej andej u përhap nëpër kontinente të ndryshme. Jonxhë kulture - bimore thjeshtë, ajo mund të takohen pothuajse kudo: në livadhe të thata dhe luginat e lumenjve, në shkretëtirë dhe në buzë, mbi barin e kullotave dhe kodrave. Luzern ka kultivuar gjithmonë bimore po aq të vlefshme foragjere, por tani janë përdorur për qëllime të kuzhinës si aditivëve në salads, supave, si dhe në qëllime mjekësore. Le të shikojmë në pronat medicinale të jonxhë kulture.Përshkrimi i centralit.
Jonxhë kulture - barishte takon një klasë të përjetshëm. Bush jonxhë formimin mbuluar me gjethe të dendura, ose të zhveshur, katërkëndësh, i drejtë, branched rrjedh. Lartësia e tyre është 30-90 centimetra. Në gjeth komplekse rritet trifletësh lë ellipsoid, obovate, formë drejtkëndësh formë pyke. Rhizome jonxhë zhvillohet nga fara embrionale rrënjë, ajo është e trashë, të fuqishme, shtrihet thellë në tokë. Lule të vogla, të grupuara në formë koke lahen 20-30 copa, violet-blu, lloji papilionaceous. Jonxhë fillon në lulëzim në fund të qershorit - fillim të korrikut. Pas lulëzuar ka fruta - bishtajore swirling formë spirale, gjerësia e tyre është 06 cm, ata piqen në gusht-shtator.

Jonxhë rritet në çdo fushë, në hije të pjesshme apo në diell, por të lehta dhe toka e thatë jepnin shkon shumë më të larta. Ju mund të mbjellin, si gjatë dimrit dhe pranverës. Kur fara mbjellja në pranverë para mbjelljes lagur në ujë të paktën 12 orë.
Ashtu si të gjitha bishtajore familjes, jonxhë është një kulturë që përmirëson strukturën e tokës. Në rrënjë bimë llambë jetojnë dhe race bakteret që kanë aftësinë për të grumbulluar azotit nga atmosfera. Pastaj, kur perepahyvanyy ajo depërton në tokë, e pasuruar atë një pikë që toka në këtë rajon nuk do të ketë nevojë të ushqyerit disa vite të tjera.


Korrje e materialeve medicinale të para.
Me qëllim të trajtimit në jonxhë kulture pjesëve të përdorura ajrore. Mblidhni ato kanë nevojë, kur lulet shfaqen. Rrjedhin mbledhura mund të përgatiten për të ardhmen, për këtë ata kanë nevojë për të thatë, përhapjen e një shtresë e hollë (jo më shumë se pesë centimetra) në hije jashtë.

Përbërja.
Jonxhë kulture përdorur më parë vetëm për ushqimin e kafshëve, dhe ata individë që hanë këtë bari është shumë më superior ndaj homologëve të tyre në performancën fizike, durim, ndryshonin në dukje. Shkencëtarët kanë bërë një analizë kimike e alfalfa dhe ai tregoi se ajo është e pasur me karbohidrate, ketone, tryterpynoydы, steroid, hlytsydы, alkaloide, vitamina K, C, D, E, B1 B2 B12 acid yndyror lartë, vaj esencial, carotene dhe elemente të tjera të dobishme të ndjekim, e cila mund të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm.


Pronat medicinale.
Me mbjelljen e barit jonxhë të prodhuar drogë që ndikojnë pozitivisht në tiroide, stomakun, zorrët. Ata gjithashtu të përmirësojë prodhimin e qumeshtit, metabolizmin, të normalizuar gjendjen e sistemit të qarkullimit të gjakut, të rrisë nivelin e hemoglobinës, ndërsa uljen e kolesterolit. Jonxhë është shumë e pasur me elementët gjurmë, kështu që ajo ka bërë një numër të madh të drogës antidiabetike, plagë shëruese, diuretik, diuretik, baktericid, tonik dhe veprim anti-inflamator.


Dëshmi.
Mbjelljen Jonxhë bari emërojë njerëz për të lehtësuar gjendjen në artrit, artrit, anemi, arteriosklerozës, reumatizmi, dhimbje në zemër, toksiciteti mëlçisë, dhimbje të muskujve, alergji. Kjo bimë është përdorur në trajtimin e cystitis, nefrit, konstipacionit, fytyre, për rritjen e oreksit. Luzern, për shkak të pronave të saj shëruese, në gjendje gjithashtu të hequr urinës dhe për të parandaluar prishjen e dhëmbëve.

Metodat e prodhimit dhe përdorimit të drogës me jonxhë kulture.

Infuzion:
3 tbsp Jonxhë pres herbs, derdh 25 gota ujë të vluar, të lënë për 4 orë, tendosje. Marrë brenda 03 kupash tre herë në ditë.
Në shkelje të pankreasit dhe tiroide janë të rekomanduara për të përgatitur ekstrakt në vijim:. 2 orë L. copëtuar bar jonxhë derdh 200 ml ujë të vluar, të lënë për 30 minuta dhe pirë gjatë gjithë ditës.

Lëng i mbjelljes jonxhë:
Në diabet për të reduktuar nivelin e sheqerit në gjak mund të gatuaj lëng nga alfalfa, pastaj holluar me ujë 1: 1 të marrë 03 gota e gjysmë ore para ngrënies.

Jonxhë përdoret në supë Trichomonas trashje. Recetë e përgatitjen e tij:
1 tbsp Jonxhë derdh 200 ml ujë të vluar, të vënë në një banjë me ujë, vlim për 10 minuta, cool, që përdoren për ujitje.
Përgatitja tretësirë: 1 lugë gjelle Jonxhë bari i thatë pour 100 gram në 40% alkool, të këmbëngulë në një vend të ngrohtë të errët për dy javë. Merrni 8-10 pika gojë 30 minuta para një vakt.
Nëse nuk ka nënë të ushqyerit qumësht, ju duhet të përgatisin infuzion të kënaqur dhe jonxhë, të marrë dhjetë pika secila. Infuzion i kënaqur përgatitur si më poshtë: 50 g të kënaqur të freskëta bar bluaj, derdh 100 ml 40% alkool, të lënë për 14 ditë, si dhe ekstrakt nga jonxhë, në një vend të ngrohtë, të errët, pastaj tendosje.

Pluhur:
Jonxhë është përdorur nga jashtë - pluhur nga gjethet në pluhur formojnë tumore malinje. Kur shkurtimet: një kile jonxhë lë pluhur dhe do të mbushin plagë - ata do të ranozahoyuyuchyy dhe agjent hemostatic.

Kundërindikimet.
Ashtu si të gjitha ilaçet, jonxhë kulture ka contraindications - eritematoz sistemik lupus.