Pronat medicinale elfwort


Në brigjet e lumenjve dhe liqeneve, në skajet e pyjeve me pisha dhe pemët thupër janë korrur në vit herbalists fabrikë unik me lule artë quajtur elfwort. Ai, si njerëz të arsyeshëm të gjejnë mjekë, ka një fuqi magjike për të shëruar nëntë sëmundjeve më komplekse. Në pronat medicinale elfwort nuk e dinë të gjithë, por shumë do të doja të dini më shumë.
Droga kryesore keqkuptim që sot solli mjekësi shkencore, janë në rrënjët e saj me mish dhe rhizomes. Kjo vlerë natyrore të lëndëve të para healers mbledhura me kujdes menjëherë pas vdekjes së pjesëve tokësore (lule, gjethe) bimët në gusht dhe shtator. Rrënjët trasha dhe rizomat domosdoshmërisht kohë të mjaftueshme shpejt, larë tërësisht në ujë të ftohtë, pastaj prerë (përgjatë krye) në copa 10-15 cm të gjata, hedhur në një shtresë prej 6-7 cm në letër apo leckë dhe të thata në një kulm të ventiluar mirë. Nuk ka kohë për probleme të tilla? Nuk ka problem: keni gjithmonë të shpëtuar materiale të papërpunuara farmaci.Shkenca moderne vazhdoi healers popullore. Ajo është gjetur eksperimentalisht se rrënjët elfwort gjendje për të parandaluar dhe trajtuar jo saktësisht nëntë, dhe shumë Sëmundjet më të ndryshme. Para së gjithash, nëpërmjet mrekullisë së rrënjëve të rralla biokimike. Në veçanti, ato përmbajnë mjaft inulin të rrallë, e cila është e domosdoshme në këtë kohë të sëmundjeve të rënda si diabeti. L është një rrënjët magjike në bollëkun e alkaloide, vitaminë E, vaj esencial (antiseptik) - shumë e dobishme për trupin.


Veti të shkëlqyera
Ata janë në rrënjët dhe rizomat elfwort vendosur. Për shembull, pronat ai ka një anti-inflamator (bronkit, pneumoni, kollitjes) cholagogue të mirë (në shkelje të traktit digjestiv) dhe diuretik. Rregullo veprimtarinë sekretore dhe peristaltikės. Eliminon simptomat dhimbje në aciditetit të stomakut, stimulon sekretimin e gjobë biliare. Ndihmon të mbajë një gjendje të shëndetshme të trupit në diabeti, çrregullime metabolike (sëmundje të mëlçisë), aritmia kardiake, manifestimet e etheve reumatike, dhimbje koke episodik (migrena), çrregullim menstrual. Mbani në mend se Omani nuk është e rekomanduar gjatë shtatzënisë, sëmundje të rënda të sistemit kardiovaskular dhe veshkat.


Nga Hemorroide
Përgatitja infuzion të pronave të dobishme mashtruese. Për ta bërë këtë, 1 tbsp Rrënjët copëtuar pour 2 gota të ftohtë zier me ujë, të lënë për 8 orë, pastaj tendosje dhe për të marrë një gjysmë gotë 3-4 herë në ditë për 20 minuta përpara se të hahet.

Kur reumatizma
Ju duhet një zierje. Të përgatisë atë si më poshtë: 10 g rrënjë dhe 10 g rrënjë rodhe mashtruese zier për ngrohje të ulët në 1 gotë me ujë. Pastaj le të qëndrojë për 4 orë, pastaj tendosje. Si përdorimin e drogës 1 lugë gjelle 3-4 herë në ditë para ushqimit, zhdukja e simptomave të dhimbshme.


Nxitja e stomakut
Në sekretimit të ulët të këshillojë stomakut për të përdorur recetë e mëposhtme: 10 g imët pres rrënjë mashtrimi dhe derdh 05 litra verë të thatë. Qëndrojë në një vend të errët për 2 javë, dhe ilaçe gatshme. Merrni atë në mënyrë rigoroze 50 ml tri herë në ditë për 20-30 minuta para ngrënies.

Për të forcuar enëve të gjakut
Rrënjët e freskëta copëtuar elfwort imët, të vënë në mënyrë të vendosur në bankë, pour vodka ose disa verë dhe të lënë për një javë. Pastaj të marrë 1 tbsp. l. gjysmë ore para ngrënies 3 herë në ditë. Ju duhet të konsultoheni me një mjek.


Në të ftohtë
1 tbsp lëndëve të para (rrënjët dhe rizomat mashtruese) pour 2 gota e ujit dhe vlim për 15 minuta në ngrohje të ulët. Merrni 2 tbsp çdo orë gjatë gjithë ditës.