Pronat medicinale e cherneyuscheho kryq


Dhimbje mesi turbullohen takon familjes Ranunculaceae, është një lartësi shumëvjeçare bimë e jo më shumë se 30 cm. Me një rhizome fuqishme shumëdimensional rrënjët nuk degëzuar. Në krye të rhizome është një basal fletë-lobes hekurudhor shumë të lehta, gjerësi deri në 2 mm kalojë cherneyuscheho lë rregulluar në gjeth të bardhë me gëzof, në formë zgjatur-ovate me feta vuri ngushta, tre perystorozdilni flokë. Bimët rrjedhin nuk janë degëzuar në krye të qerthull është i përbërë nga tre gjethe burimore të reduktuara, duke i dhënë fund vetëm zile hustovolosystыmy zezë dhe vjollcë - lule. Stamens shkurtër se Perianth lë të verdhë ngjitur, në qendër të të cilave janë fruitlets purple. Fruitlets kanë një formë të zgjatur, të dendur me flokë të 5 cm të gjata. Lule në maj.


Fushat kryesore të kryqit në rritje cherneyuscheho Ukraina, Moldavia, vendet baltike. Kjo zakonisht rritet në vende të thata të hapura, skajet e pyjeve, shpatet, kodrat rërë, pyje pishe. Në praktikë mjekësore, dhimbje mesi turbullohen përdorur të gjitha tërësisht. Në rrënjë u gjet triterpene pulsatozyda, rrjedh dhe e lë të përmbajë alkaloide, acide organike, gama-lactones dhe taninet.

Lë korrur gjatë bimë aktive lulëzuar, rrënjët - më afër të bjerë. Bari është tharë në një dhomë ajrosur ose nën një kulm. Dhimbje mesi turbullohen jo vetëm që ka veti medicinale, por toksike, kështu që ju mund të përdorni atë vetëm pas 3-5 muaj pas korrjes. Gjatë kësaj periudhe toksina është krejtësisht jashtë bimëve svezhevыsuschennoho.

Pronat medicinale e cherneyuscheho kryq përdorur gjerësisht si një stimulator të frymëmarrje. Barishte ngadalëson rrahje zemre, zbut sistemin nervor dhe vepron si një qetësues. Infuzion të bimëve pluhur përdorura për migraines, dhimbje koke, nevralgji, histeri dhe marramendje. Infuzion të pluhur qetësues vënë kollë të fortë në astmës dhe kollës së mirë.

Rekomandoni infuzion me Sëmundjet e 4-6 g. Nga materialet e papërpunuara të thatë që mbushin me ujë në një vëllim prej 400 ml dhe zhduket derisa të lëngshme është përgjysmuar. Përdoret brenda për 15 ml për pritjen 5 herë në ditë. Kur lëng glaukoma ndër bari i përzier me mjaltë cherneyuscheho 1: 2 duke përdorur 5 ml herë në ditë.

Infusions, decoctions herbs dhimbje mesi reagim blackish brenda për përmirësimin e në sëmundjet e traktit respirator, sistemit nervor dhe kardiovaskulare, organeve të tretjes. Rekomandoni infuzion për të trajtuar format e ndryshme të glaukoma, sëmundjet mendore, hipertensionit në fazat I dhe II. Bimore ka një blackish, antidiuretic dhe laksativ efekt baktericid dhimbje mesi, kështu që është një rritje stimulues të sheqerit në gjak.

Pronat medicinale e homeopati kryq cherneyuscheho shënuar si një diuretik, expectorant, qetësues, agjent baktericid. Bimore vetëm simulon mëlçisë, pjesë e mjeteve të njohura homeopatik "Biolayn ftohtë", e cila është përdorur për të trajtimin e traktit të frymëmarrjes. Përdorimi i cherneyuscheho kryq e përhapur si një trajtim për migrenë, depresion, si një mjet për të rivendosur ciklit menstrual. Kjo është pjesë e drogave dhe ilaçeve që përdoren për trajtimin e sëmundjeve të stomakut dhe të zorrëve, ftohjet, sëmundje të veshkave, përdhes, dhimbje anijeve. Çdo trajtim në lidhje me përdorimin e cherneyuscheho kryq duhet të jetë nën mbikëqyrje mjekësore.