Pronat medicinale e bimëve mylnyanka


Pronat medicinale të bimëve të përdorura mylnyanka gjerësisht në mjekësinë popullore. Lartësia Mylnyanky shkon 25-80 cm. Bimë është degëzuar shumë rrënjë, rrjedhin lidhur me litar që devijon në krye. Gjethet janë të kundërta me njëri-tjetrin, me një formë të zgjatur, jeshile të errët me një sipërfaqe të përafërt, me tre venat. Lulet e kësaj bime ose ngjyrë të bardhë ose rozë. Erë lule kapur vështirë. Lulëzuar kohë - nga maji deri në shtator. Mylnyanka përhapur në CIS, Kaukaz, Azinë Qendrore, Siberi perëndimore, jugore dhe Evropën Qendrore. Livadhet Kryesisht aluviale, edges pyjore, lugina.


Mbledhja dhe korrje e materialeve medicinale të para.
Për të ruajtur pronat medicinale mylnyanku duhet të mblidhen gjatë lulëzuar. Bimët Zasushuvaty nevojë shpejt - për këtë ne duhet të krijojë artificialisht temperatura nuk i kalon 50 ° C. Rrënjët kanë nevojë për të mbledhur ose në fillim të pranverës, ose bien në fund. Ato janë gërmuar, pastruar, rhizome thata ndarë përgjatë dy. Ajo është mbajtur mirë në qese leckë. Në rhizomes janë përdorur për qëllime mjeksore dhe lë të mblidhen në periudhën e lulëzuar.


Përbërja.
Në rrënjët përmban substanca të tilla - glycosides triterpene, saporubyn, saponarozydы A, D. letër - acid Askorbik, alkaloide dhe flavonoids.

Pronat medicinale dhe aplikime në mjekësi.
Mylnyanka përmban substanca që kontribuojnë në largimin e mukusit nga bronke, kështu që ka qenë përdorur gjerësisht në sëmundjet e mushkërive, kollitjes. Me laksativ dhe diuretik pronat mylnyanka pjesë të tarifës krovoochistitelnoe. Zierje herët e bimëve të përdorur në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës duke aplikuar tek personat e prekura në formën e fasha. Kjo pronat e bimëve medicinale janë ende ruhet. Shumë studime kanë konfirmuar dhe pronat antifungal.

Në mënyrë që të përgatiten mylnyanky bimor çaj të nevojshme për të derdh 1 lugë Videos 250ml ujë të ftohtë dhe le të qëndrojë. Pas kësaj, supë duhet të sjellë një çiban dhe shtrydh. Supë duhet të përdoret për kollitet dhe 1 filxhan të ditës. Për të përgatitur compress lëkurën, është e nevojshme që të përzierje supë me mylnyanky dhe zierje e kamomil në një raport prej 1: 1.
Ekstrakt Mylnyanky është përdorur gjerësisht në sëmundje të tilla si bronkit, pneumoni dhe kollës së mirë, si dhe verdhëz cholagogue, diuretik në hidropizi, veshkave dhe ënjtje të mëlçisë.

Infuzion mylnyanky përdoret brenda për të përmirësuar metabolizmin, në sëmundje - ekzemë, përdhes, psoriasis, abrasions dhe të tjerët.
Infusion nga rrenjet e kësaj bime gjetur përdorim në trajtimin e reumatizma, dhimbje të përbashkët, bloating, urth dhe të tjera.
Kashka bëra nga rrënjët e bimëve mjekësore ndihmon për të shëruar plagët ekzemë, ekzemë, inflamacion erysipelatous. Kur dhimbje dhëmbi vend përtyp rrënjët e kësaj bime. Një zierje mylnyanky ndihmë e madhe me anginë.

Aplikacionet e tjera mylnyanky.

Gjethet, rrënjë, rrjedhin mylnyanky shumë i pasur me saponins. Për shkak të faktit se agjenti shkumës në mylnyanka ujit të quajtur "qen bukur". Gjithashtu përfshihen në saponins detergjenteve, i specializuar në produktet nga larëse leshi dhe mëndafshi. Përveç kësaj, saponins janë përdorur në industrinë ushqimore për prodhimin e krem, halva, birrë, pije të gazuara.

Masat paraprake.
Mylnyanka përmban helm. Në rast të mbidozë shfaqen simptomat e mëposhtme - të përzier, të vjella, dhimbje barku, diarre dhe kollë. Shenjë e pamohueshme e helmimit është e ëmbël, dhe pas djegur shije në gojë. Në këtë rast, lani aktivizuar menjëherë stomak karboni, i holluar me zgjidhje 2% të sode, dhe për të marrë mjete enveloping.