Pronat medicinale e bimë Monarda


Bimore, duke shkaktuar shumë polemika në shumicën e cirk - cirk - Bee balsam. Në një - një lule të shprishur, për të tjerët - një bimë nga e cila syri nuk mund të marrë. Por, kjo bimë e vlefshme nuk është bukuria, por pronat e tij të dobishme ushqyese dhe medicinale, kështu që në këtë botim do të merren parasysh pronat medicinale të Monarda uzinës.
Bee balsam specie barishtore bimore medicinale përkasin bimëve Labiatae. Atdheun e bimëve është konsideruar të jetë Meksikë, ku më vonë Kolombi çoi në Spanjë. Fillimisht, kjo fabrikë ishte i pavënë re dhe shpërndarë me vëmendjen e njerëzve. Kjo ishte arsyeja që evropianët mësuar në lidhje me dobinë e saj vetëm pas '85. Dhe të gjitha në sajë të librat e Dr Nicholas Monardesa cili e quajti këtë oryhanom dushevykom bimore kanadeze dhe hungareze. Pas nja dy shekuj (në 1753) Bee balsam C. Lineus përfshira në klasifikimin e vet, duke i dhënë emrin e impiantit pas zbuluesi N. Monardesa. Pas, Bee barishte balsam përsëri harruar 100 vjet balsam Bee filloi të rritet në Azi dhe Evropë si bimë nga e cila vajra esenciale janë marrë. Për shkak të ngjashmërive të mëdha Bee ca balsam, oe shije me shije bergamot agrume, ata shpesh janë të hutuar. Dhe, sa më shpejt që bima nuk quhet Bletë balsam - Indian dhe stilolaps, nenexhik dhe limon, dhe mali balm indianë përdorur atë si një çaj, duke e quajtur OSWEGO. Bee balsam Rod ka rreth 20 lloje, shumica e të cilave janë bimë shumëvjeçare, samovozobnovlyaemыmy pranverë.Rrjedhin në Monarda arrin një lartësi prej 140 cm, i drejtë, të degëzuar. Forma lë dhëmbëzuar, i zgjatur-heshtak. Lule janë të bashkuar në inflorescences koke vogla.
Bee balm blooms nga korriku deri në fund të verës. Riprodhimi në bimë është me ndarjen e Bush, fara apo rrënjët segmente. Mbirjes së farës është tashmë në 17-20 ditë tregon nivele normale të ngjashmërisë. Në uzinën e ca balsam, oe Amerika e Veriut Bee preferon diellin, por mund të rriten në hije.
Rrënjët Monarda acar që nuk mund të thuhet në lidhje me pjesët e saj ajrore. Deri në katër vjet të rritjes bush Bee balsam me rreth 150 fidaneve lulëzuar që flet për dekorimin e saj. Duke tokës kjo fabrikë nuk është kapriçioz, por nuk rritet në toka me lagështi dhe sylnokyslыh. Përgjigjet edhe për plehra organike. Bee balsam është i njohur edhe si një houseplant. Shtëpitë rritet tre lloje Bee Balm - limoni, dvoychataya dhe tuba.


Pronat medicinale e bimë Monarda
Bee balsam për vetitë e saj shëruese të njohur kryesisht përmes vaj esencial që ka antimicrobial dhe antiseptik.
Për trajtimin e bronkit, astma, sëmundje rrezatimi dhe salmonela mjekësinë popullore përdor dudchatuyu Monarda.
Me Bee balsam lë lëng të përgatitur, e cila përdoret për shërimin plagë. Kur thyerje, plagët çaj, infused në bar Monarda.
Dhe për të bërë çaj, ju duhet të marrë 2 lugë bimëve të freskëta ose të thata Bee balsam. Gjethet, rrjedh, lule janë tokë në pluhur, pastaj derdh 1 filxhan ujë të vluar për 20-25 minuta profiltrovuyut me napë, pour sheqer në shije dhe pije një e katërta 3-4 herë në ditë.

Si perimeve aromë shije limoni Bee balsam është një katalog produkt në disa vende. Të jetosh në Amerikë Bee barishte balm çaj brewed, si dhe përdorur si një erëza për një shumëllojshmëri të salads, enët e mishit si oreksit patogjen dhe për të përmirësuar tretjen.
Për të përgatitur sallatë, ju duhet të marrë rreth 50 gram. Fresh Monarda (rrjedh dhe e lë) dhe prej qepëve të gjelbër, 1 vezë, kosi krem ​​20 gr, kripë -. Për shije. Larë zarzavate, shtrydhje, kripë. Pastaj shtoni vezë diced, shtoni salcë kosi dhe përzierje çdo gjë tërësisht. Ju bëftë mirë!

Pronat e shërimit të bimëve Bee Balm qartë. Prandaj, cirk tona dhe herbalists mund të marrë këtë fabrikë në shërbim. Të guximshme!