Pronat medicinale e aventurine agat Alexandrite diamant akuamarin


Ata bizhuteri që ne veshin, shpesh kombinuar metal të çmuar dhe guri natyror. Fakti që gurë natyrore janë në gjendje të ndikojë pozitivisht në shëndetin e njeriut, ai ishte i njohur në kohët e lashta. Mjekët përdoren shumë për trajtimin e sëmundjeve të çmuar dhe gurë gjysmë të çmuar. Ata e dinin se çdo mineral natyral ka vetëm pronat e tij e natyrshme që ndikojnë në organet e caktuara ose funksione në trup.
Pothuajse çdo grua është bizhuteri me gurë që nuk janë vetëm të bukura, por edhe mund të të japë një efekt shërimi. Në artikullin e sotëm ne do të flasim për atë që pronat e shërimit aventurine agat diamant alexandrite Aquamarine mund të përdoret me shëndetin.


Aventurine
Duke aventurine tyre natyrës kuarci lidhet me dhe mund të jetë ngjyra të ndryshme, por më shpesh ndodh në formën e gjelbër me peshore artë.
Aventurine ka veti medicinale dhe është përdorur në trajtimin e ftohjes, bronkit, normalizojnë qarkullimin e gjakut dhe sëmundjeve të lidhura me aktivitetin e kardiovaskulare. Ky gur do të jetë e dobishme për presionin e lartë të gjakut, si mund të ulur presionin e gjakut.
Në kombinim me gurë të verdhë dhe të kuqe, të përdorura për të normalizuar presion dhe të zemrës largimin dhimbje, dhe "çiftëzohet" me lazuli Lapis, ndikon në sistemin nervor dhe ndihmon në uljen e ankthit, frikës, mbush me gëzim.

Që metale janë ari më të përshtatshme aventurine dhe argjendi.
Agat
Ky gur shumë të bukur multi ka një pushtet të veçantë. Besohet se ai nuk mund të shpëtojë nga energjia negative, por edhe të përkthejnë atë në një pozitiv. Ndihmës agat dhe mbrojtës është për shkak të pronarit, i cili vetë potencial shpirtëror, vendosmëri dhe besim.
Kjo gjysëm të çmuar gur ka një energji të fuqishme dhe është ilaç më i fuqishëm. Kjo ndihmon në lehtësimin frika e fëmijëve dhe të foshnjave të mësojnë të ecin përpara. Agat heq stresin, dhe veshin zgjatur - përmirëson vizion. Veshur me një gjerdan të agat ndihmon në sëmundjet e fytit, dhëmbët, astma, bronkial, kollitjes kronike. Nëse ju veshin stoli bërë nga agat në dorën e majtë, ajo do të ndihmojë të hequr qafe dhimbje koke dhe të reduktuar nervozizëm.

Blue agat - ndihmon me osteokondroza.
Agat gjelbër - normalizes sistemin kardiovaskular, sistemin e frymëmarrjes, përmirëson pankreasit dhe mëlçisë.
Akuamarin
Aquamarine takon gur i çmuar dhe mund të jetë i zbehtë jeshile ose blu. Pronat e saj terapeutike manifestuar në sëmundjet e gojës, fytit, ftohjet, bronkit. Aquamarine forcon sistemin nervor, normalizes aktivitetin e gjëndër tiroide, mëlçisë, veshkave, shpretkë, përmirëson shikimi dhe metabolizmit, ka një efekt të lehtë diuretik. Ajo heq dhimbje koke, ndihmon në eliminimin e frikës dhe të vënë në mendimet dhe ndjenjat rendit. Ai aplikuar për plagët e vjetra për shërimin e tyre më të mirë.

Veprimi i tij zbulon detin Aquamarine dhe gjatë udhëtimit, duke mbrojtur zotërinë e tij nga sëmundjet detare ose lehtësuar ndjeshëm efektet negative.
Gur është përdorur më mirë në formën e rruaza ose rruaza.
Alexandrite
Kur alexandrite dritë natyrore ka smerald ngjyra e gjelbër, dhe artificiale - të kuqe-vjollcë. Ka një efekt pozitiv në sistemin nervor, sjell paqe dhe qetësi shpirtërore.
Alexandrite ndihmon të pastruar gjakun, stimulon qarkullimin, rregullon gjakut, forcon muret e enëve të gjakut, duke mbrojtur trupin nga goditje dhe sulme në zemër. Si një ilaç që përdoret për sëmundjet e pankreasit dhe shpretkës.

Për efekte të dobishme në trup, është e dobishme për të ulur një gotë me ujë me unazë Alexandrite dhe të lënë gjatë natës. Në mëngjes, ky ujë terapeutik pije. Besohet se ky ujë ndihmon një person të përballen me sëmundje të tilla si alkoolizmi.
Stone normalizes sistemin nervor, heq stresin, ankthin dhe pagjumësinë, stimulon aktivitetin e trurit.
Veshur unaza dhe pendants me Alexandrite ndihmon në sëmundjet e shpretkës, zorrët e vogla dhe të mëdha, një palë vathë - zgjidh problemet me pankreas.

Bizhuteri gur i çmuar rekomanduar që të veshin një kornizë të artë dhe disa gurë të tjera.
Diamant
Diamond edhe pse konsiderohet e rrallë, por minerale megjithatë përhapur. Ai gjeti në të gjitha kontinentet, përveç Antarktidës.
Diamond është konsideruar më e vështirë e të gjithë gurë, si grekët e lashtë e quajtur atë "pamposhtur". Skema ngjyra e këtë perlë është shumë e ndryshme - të bardhë, të verdhë, rozë, blu, jeshile, kafe dhe madje edhe të zezë. Diamond është një simbol i pastërtisë hyjnore dhe unitetit, e cila ka një pushtet të fortë e shërimit dhe rrit efektet e gurë të tjerë. Ajo ka energji të fortë dhe mund të bëjë një ndikim në trupin dhe shpirtin. Tradicionalisht konsiderohet guri mashkullore diamanti.

Ashtu si në rastin e Alexandrite, ajo është e rekomanduar për natën poshtë një gotë me ujë dhe pije atë në mëngjes. Ajo ka një efekt tonik në zemër.
Diamond ndikon në çrregullime nervore dhe mendore (depresioni, stresi, skizofrenia), normalizes gjumë, përmirëson aktivitetin e traktit gastrointestinal.
Besohet se diamanti nuk duhet të vishen vajzat e reja për shkak se ajo parandalon shtatzëninë dhe provokon lindjes dhimbshme. Por, më shumë gra të rritur (pas 30 vjetësh) i kushtoj vëmendje të gurit me të gjelbër - ajo promovon pjellorisë, e mbron fëmijën në barkun e nënës dhe lehtëson lindjes.

Besohet se djalli është frikë nga guri të çmuar, diamanti dhe për këtë arsye në gjendje të dëbojnë mëkatin. Ju nuk mund të mbani gurin nga dëmtimi (njollat, çarje, patate të skuqura) - ajo mund të sjellë probleme.