Pronat medicinale e bimë sallatë


Marule - e bukur, të ndritshme, plot lëng, jo shpesh shohim në tryezën tonë. Zakonisht ne hani një sallatë ose në ndonjë sallatë perimesh ose si dekorim. Por kjo rezulton asgjë. Marule nuk është vetëm e plotë të vitaminave të ndryshme, por ata janë ende të dobishme për trupin tonë dhe substancë, ato janë të pasura me elemente gjurmë, natriumi, bakri, kalium, jod, fosfor, zink dhe hekur. Por kjo rezulton sallatë mund të përdoret jo vetëm në gatim, sallatë është gjithashtu i drogës shkëlqyer. Pronat medicinale e bimë sallatë duke njerëzve shumë shekuj më parë, në ditët e sotme ata janë pothuajse harruar. Ky artikull do të jetë i tha në lidhje më të zakonshme dhe llojet më të zakonshme të marule dhe pronat e saj medicinale. Llojet më të zakonshme përfshijnë: fara marule, lakërishtë, arugula dhe chard.


Fara marule
Fara marule - është një bimë vjetore, drita jeshile, gjethe kaçurrel. Ky lloj i marule është rritur kudo, si në kopshte dhe në serra. Shumë florists amator holluar marule në tenxhere në dritareje. Pronat medicinale e këtij lloji të sallatë shprehur qetësues, diuretik, laksativ dhe veprimet anticonvulsant. Me marule infuzion është i përgatitur, e cila është përdorur si një qetësues dhe një analgjezik me kollitet forta, madje edhe kolla e mirë ndihmon. E njëjta ekstrakt mund të përdoret për pagjumësi dhe gulçim. Para përdorimit të farërave marule qëllime mjekësore, bimë të thata dhe të përgatitur atë infuzion. 2 tbsp Gjethet e thata ujë të zier dhe insistojnë 2 orë, pastaj filtruar. Merrni këtë ilaç duhet një gjysmë gotë 2 herë në mëngjesin e ditës dhe në mbrëmje.


Ky lloj i marule nuk duhet të administrohet për njerëzit që vuajnë nga përdhes dhe gurët në veshka.

Cress
Një fabrikë vjetore me gjethe jeshile petioles janë rritur në kopshte dhe në serra. Të pasura me vitamina dhe minerale. Kjo sallatë ka efekt choleretic dhe diuretik, të zbatueshme nga drogës në çrregullime metabolike, mangësi vitamina dhe anemi. Kur mangësi vitaminë dhe hemoglobinë të ulët duke përdorur të freskëta, lëng vetëm gatuar. Bimë është grimcuar dhe shtrydh lëng me napë dhe pini 1 lugë 3 herë në ditë. Nëse çrregullime metabolike mund të përdorni infuzion bërë nga dy lugë gjethe copëtuar lakërishtë dhe derdh një gotë me ujë të valë. Infuzion mbetur në këmbë për një orë, tendosje, shtoni 1 tbsp mjaltë, llokoçis dhe të marrë 100 ml tri herë në ditë. Përveç kësaj, lakërishtë përdorur për ftohjet dhe kollitet. Fresh marule lë aplikuar në gjoks dhe të izoluar shall të lartë. Të qëndrojë për 20-30 minuta, pastaj thjesht të hiqet. Kjo metodë i jep të njëjtin rezultat si mustardë rregullt.


Lakërishtë nuk rekomandohet në sëmundjet e traktit gastrointestinal: gastrit, kolit dhe ulçerë stomakut.

Arugula
Sallatë arugula - është një bimë vjetore me gjethe jeshile. Rritur në kopshte dhe në tenxhere në dritareje. Bimore ka veti unike që kontribuojnë në trajtimin e shumë sëmundjeve. Arugula duhet të përdoren rregullisht në ushqim, si dhe bimëve forcon sistemin imunitar, stimulon traktin e tretjes, metabolizmin, ul kolesterolin, forcon sistemin nervor, përmirëson hemoglobinës dhe ndihmon me sëmundje të ndryshme të lëkurës. Për trajtimin e ulcerat deje, ekzema dhe psoriasis duke përdorur lëng të freskët të këtij lloji të sallatë. Ata lyej lëkurën dhe purulent prekur plagët imponojnë garzë ngjyhet në arugula lëng.


Kundërindikimet arugula sallatë vetëm nëse tepër i ndjeshëm për vetë bimore.

Mangold
Ndryshe nga llojet e mëparshme të marule, chard referohet Bienalen e përfaqësuar si një fabrikë të fortë me gjethe të mëdha që i ngjajnë gjethet e panxhar, me të njëjtat petioles vjollcë. Nga madhësia, bimore është rritur vetëm në shtretër dhe serave. Ky lloj i marule është treguar në diabet, anemi, hipertension, urolithiasis. Mangold përmirëson mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, stimulon sistemin kardiovaskular, përmirëson aktivitetin e sistemit limfatik, nxit formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe përmirëson tretjen. Gjethet e freskëta të sallatë aplikuar për djegie, ata jo vetëm lehtësimin skuqje, por edhe të nxitur shërimin e shpejtë të djegieve.


Mos e merrni ushqimin Chard në sasi të mëdha, si lëng përmban në fabrikë, mund të shkaktojë nauze, vjellje, marramendje dhe presion të reduktuar.