Pronat medicinale e aloe vera


Përfitimet e Aloe është i njohur për të pothuajse të gjitha pa përjashtim - është një nga bimët më të zakonshme që kanë shqiptuar shërim pronat, të cilat janë në shumë shtëpi. Kjo bimë është e thjeshtë, rritet dhe zhvillohet lehtësisht në shtëpi dhe sipas nevojës vjen në shpëtim, në shumë situata kur bëhet fjalë për shëndetin e njeriut. Varietetet e aloe shumë e rendit të disa qindra, dhe është konsideruar si lloji më të dobishme të aloe vera. Pronat medicinale e Aloe Vera janë të pafundme, ajo ka ndikim të gjithanshëm magjik dhe përdoret në mjekësinë popullore për shekuj me radhë.


Aloe është një bimë me gjelbërim të përjetshëm, në rritje edhe në vende të shumta tropikale. Megjithatë, kjo familje e bimëve kaktus dhe merr së bashku edhe në windowsills banesave konvencionale, nuk kërkojnë kujdes të veçantë, mund të shkoni pa lotim për disa javë dhe në përgjithësi ndjehen të madh në ato kushte në të cilat shumë lule delikate do të ketë kohë që janë zhdukur. Shumë njerëz janë vlerësuar shumë prona medicinale në pronësi të aloe vera, shumë Sëmundjet mund të shërohet me të. Ai e trajtoi plagët dhe djegiet, rrufë dhe ftohjet. Në vendin tonë bimore ka kohë që janë quajtur "agave". Për shkak të asaj që shfaqet vetitë kurative të bimëve, pse Aloe Vera është e theksuar në mënyrë shërimin pronat?


Në aloe lëng përmban shumë vitamina dhe elementët gjurmë minerale, ka fibra, enzimat që nxisin tretjen e duhur dhe të normalizojë microflora zorrëve. Aloe Vera lëng është në gjendje për të hequr dhimbjen dhe të përballen me inflamacionet e ndryshme, ajo është një e natyrshme efektive antiseptik, vret kërpudhat, bakteret, viruset. Pronat medicinale të bimëve të shkaktuara nga substanca të përmbajtura, e cila është e vendosur në letrën e tij - aloe-emodyn. Kjo substancë promovon ndalimin e rritjes së qelizave malinje dhe promovon shërimin e shpejtë të indeve të dëmtuara. Aloe është përdorur në stomatologji, gjinekologjisë, cosmetology, etj


1. shëruese efekt. Me aftësinë e saj restauruese të aloe vera është një mjet shumë efektiv për shërim. Tul dhe lëng e aloe kanë efekt të butë anestetik, heq ënjtje, dhimbje, kruarje. Lëng nga gjethet e aloe vera mund të përdoret si fonde antibacterial dhe antifungal, zona plagosur rrit rrjedhjen e gjakut, stimulon rigjenerimin e qelizave dhe formimin e qelizave të indit lidhor (fibroblasts), duke përshpejtuar në masë të madhe shërimin. Gjithashtu lëng dhe pulpë bimët rekomanduara gjatë dressings pas operacioneve - efektiviteti i aloe, jo më pak se në xhel të veçantë kirurgjikale.


2. Bërns dhe ngrirja. Me lëng dhe tul, trajtohet ajo djeg shërim sa më të shpejtë, më pak shenjën e saj në lëkurë. Përveç kësaj, bimë është përdorur për ngrirja, së bashku me trajtimin konvencional (antibiotikë, ngrohja, etj). Promovon riparimin e shpejtë të indeve, zvogëlon sasinë e humbjes. Shpesh, ngrirja humbur një sasi të konsiderueshme të indeve, duke përdorur aloe seriozisht kjo përqindje zvogëlohet si rritjen e fluksit të gjakut në indet e dëmtuara.

3. Përdorimi për Sëmundjet e lëkurës. Është e njohur se për shkak të vetitë shëruese të aloe vera mund të shërohen shumë sëmundje të lëkurës, bimë veçanërisht psoriasis të dobishme. Shpesh e përdorur vajra që përmbajnë aloe, duke lejuar më të shpejtë të shëruar lëkurën tronditur.

4. Aplikimi i eksitimit të zorrëve. Bimë shumë efektive lëng për të trajtuar sëmundjet e zorrëve, siç dëshmohet nga studime që kanë treguar se pacientët që morën çdo ditë 60 ml lëng aloe për 7 ditë shërohet nga diarre, pothuajse gjysma e subjekteve raportuar përmirësimin e zorrëve, një e treta e të intervistuarve thanë se se ndjeu një rritje e vitalitetit. Aloe Vera evens bilancin e microflora zorrëve, rregullon aciditetin, përmirëson lëvizshmërinë në traktin gastrointestinal. Ajo është gjithashtu vuri në dukje se centrali lëng ka efekte të dobishme në shërimin e ulcerat gastrike, lehtëson kapsllëk, eliminon toksina.


5. Përdorimi i diabetit. Thuhet se shkak aloe vera mund të zvogëlojë sheqerit në gjak në diabet, pothuajse të gjithë njerëzit me diabet të tipit 2 që ofronin përdorim të përditshëm 1/2 lugë Lëng për 2 javë ka shënuar nivelet e glukozës në uljen me një mesatare prej 45%.

6. Inflamacion i nyjave. Ajo është mjaft efektive në artritin, duke ju lejuar për të parandaluar dhe për të zvogëluar e artritit janë shkaktuar nga inflamacion. Reagimi Autoymunnaya shkaktuar nga disa forma të sëmundjes mund të shtypur me të njëjtin aloe.


7. Mbrojtja nga rrezatimi. Besohet se aloe vera mund të parandalojnë lezione të lëkurës rrezeve X, si vepron si një antioxidant hequr radikalet e lira të shkaktuara nga rrezatimi.

8. Ndihmë me sëmundje onkologjike. Studimet kanë treguar se hyrë në drogë e tumorit janë të bazuara në bimë, shkaktoi intensifikimin e sistemit imunitar të njeriut, duke lejuar qelizat e kancerit janë shkatërruar. Përveç kësaj, aloe nxit formimin dhe rritjen e qelizave të shëndetshme. Studimet shkencore kanë treguar përfitimet e aloe vera nëse përdorimi i tij në luftën kundër kancerit të mushkërive - është i vetmi produkt bimor që mund të mbrojë kundër kancerit.


9. Në trajtimin e infeksionit nga HIV. Çuditërisht, aloe ndihmon për të luftuar edhe me sëmundje të tilla të rënda si HIV. Një nga sheqernat e përmbajtura në këtë fabrikë, të afta për të penguar virusin, në sajë të Aloe ngadalëson playback.