Pronat medicinale e arborvitae perëndimore


Pemë arborvitae perëndimore i takon familjes selvi. Një tjetër emër për këtë pemë - pemë të gjallë, pemë kadylnoe ose dru i jetës. Në popullore dhe mjekësi tradicionale Thuja përdoret si një bimë medicinale. Azia Juglindore është konsideruar vendlindja e arborvitae. Më vonë ajo u soll në Amerikë dhe Evropë. Arborvitae perëndimore - është gjithashtu një nga pemët e parkut më të njohura. Le të shikojmë në pronat medicinale të arborvitae perëndim.
Përshkrim.
Arborvitae perëndimore është një halor me gjelbërim të përjetshëm me hala dhe me luspa të parregullt leh qetë gri. Thuja rritet mjaft ngadalë. Zakonisht rriten pemë 12-20 metra në lartësi, por ndonjëherë ka raste deri në 38 metra. Pemë Crohn duket si një selvi ka piramidale apo formë vezak. Në vjetra peels pemë leh shirita të hollë. Të rinj shoots TUI gjelbër të ndritshme dhe hala errët gjelbër. Në kopsht lloje hala mund të jetë e artë ose blu. Fruta TUI janë kone kafe, i zgjatur, forma vendosur pak poshtë. Ato përbëhen nga një peshore vështirë lëkurë, në të cilën fara janë TUI.Arborvitae perëndimore nxit mbushje ajrit të brendshëm me jonet negative, e cila nuk është e mjaftueshme në ambiente të mbyllura. Përveç kësaj, Thuja ofron një sasi të madhe të prodhimit të paqëndrueshme. Ato ndikojnë negativisht në sporeve të kërpudhave të ndryshme dhe bakteret. Apartamenti është bimë mjaft të vogla. Akuza e energjisë elektrike statike, e cila është në yholochkah dhe gjethe, lejon bimore për të mbledhur në një pluhur gjobë dhe grimcë. Pas një kohe Tui grumbulluar një sasi të madhe të poshtër në këtë rast, pema duhet të lahen në dush. E mirë për të marrë frymë erën e arborvitae. Kjo do të ndihmojë të shërohem nga sëmundje dhe gjendje emocionale pas stresit, të shpëtoj e lodhjes fizike. Është e rekomanduar që të rritet këtë fabrikë në zyrat. Era Tui nxit koncentrim dhe ndihmon që të punojnë në mënyrë më efikase.


Përbërja kimike.
Thuja occidentalis ka qenë prej kohësh i njohur, por përbërja e tij kimike nuk është kuptuar plotësisht. Aktualisht gjetur acid tuyeva dhe taninet. Në dru Thuja vaj esencial është i pranishëm edhe me shije neyyazytsirnym. Si pjesë e naftës përmbante shumë nga substance:
- pinipikrin;
- kultivojnë hidrokarbure dhe alkool;
- tsedrol;
- fydren;
- rrëshirë;
- pinene;
- taninet;
- kardyofyllen;
- të dëmtuara;
- pynyn;
- thujone.

Pronat medicinale.
Ilaçe që janë një pjesë e thuja, kanë një masë të pronave të dobishme:

- antibakteriale, anti-inflamator, antimikrobial, antiallergic, antitumor, dermatonycheskye, fungicide, anthelmintic;
- expectorant, tonik, citostatikë, plagë shëruese, hemostatic;
- antirheumatic, astringent, cholagogue, diuretik, bën të dalë djersë.

Thuja occidentalis në mjekësinë popullore.
Që nga viti 1818 kedri përdorur në homeopati. Kjo fabrikë ka përdor shumë dhe është përdorur në përgatitjen e shumë drogave:
- Thuja tretësirë ​​përdoret nga jashtë për të trajtuar edemë testicular;

- E fidaneve të reja janë duke u përgatitur thelbin, e cila përdoret për të trajtuar lythat dhe rritje;
- Gjalpë dhe krem ​​përdoret për të trajtuar conjunctivitis granuloza, rinitit, prostatitis dhe zhvillimin e scabs;
- Injections duke përdorur pamjen skrofuleznyh suppurations;
- Suppositories përdorura për kruhet manifestimet eczematous;
- Që nga kohët e lashta kjo barishte e përdorur për të trajtuar drithërat dhe lythat tërheqje, si dhe për trajtimin e baldness dhe flokë gri. Për disa dekada occidentalis Thuja përdoren për parandalimin dhe trajtimin e dermatitit dhe dermatoses.


Mjekët e lashtë e përdorur Thuja për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës. Për të hequr lythat duhet të spërkasë pluhur 1 për ditë, e cila është përgatitur nga fidaneve TUI. Nuk është një tjetër mënyrë për të trajtuar lythat. Raskroshennыe shoots Tui aplikuar për lythat dhe të rregulluar suva. Dy herë në ditë për 10 minuta duhet të lubrifikuar lythat tretësirë ​​të alkoolit. Kursi i trajtimit është 2-3 javë.
Aktualisht përdoret për të trajtuar lythat ekstrakt nga gjethet e arborvitae dhe Këln. Lë derdh Këln dhe të lënë për disa javë. Rezultojnë lythat yndyrat lëngshme. Tarifat mjekësore, të cilat përfshijnë arborvitae, merret me gojë për trajtimin e alopecia, lythat, psoriasis, dhe sëmundjeve të tjera alergjike të lëkurës. Ne trajtimin e rosacea Thuja përdorur si ndihmes ne trajtimin komplekse. Supë me TUI trajtohen shoots dëmtuar lëkurën e qafës dhe fytyrës.


Për të trajtuar tretësirë ​​drithërat rekomandojmë lyej zonat e prekura herë në ditë. Kursi i trajtimit 20 ditë. Përndryshe, ju mund të hyjë në tretësirë ​​e drithërat Thuja ose lythat.
Në asnjë kohë për të hequr qafe lythat dhe calluses do të përzierë me pelte naftës tretësirë ​​TUI. Përzierje rezultuar është aplikuar në sipërfaqen e dëmtuar dhe të vënë një fashë të trashë.
Tretësirë ​​e gjethe të freskëta të arborvitae rubbed lythat dy herë në ditë për 10 minuta. Kursi i trajtimit 3 javë. Në qoftë se gjatë kësaj kohe nuk ka përmirësim, të ndryshojë trajtimin.


Kundërindikimet.
Bimët medicinale Thuja occidentalis konsiderohet pak toksike. Ilaçe që përmbajnë atë, janë të kundërindikuar për njerëzit me ndjeshmëri në rritje. Këto barna nuk duhet të merret nga gratë shtatzëna. Hala e bimëve arborvitae mund të shkaktojë djegie, të trajtuar ajo duhet të jetë jashtëzakonisht i kujdesshëm.