Vetitë shëruese ametist bruz amazonite purpurt jet


Ne të ndjehen gëzim dhe paqe kur admirojnë diellit apo agimit, shikoni në zjarr apo ujë. Bukurinë e natyrës na magjeps. Gems natyrore janë në gjendje të zgjojë tek ne të njëjtat ndjenja. Por përveç bukurinë e saj, që ata të na ndihmojë për të gjetur harmoni, e gjejnë veten dhe për të përmirësuar shëndetin e tyre - shërimin pronat e amazonite bruz ametist purpurt jet.
Amazonite
Ky mineral, e cila i referohet gurë gjysmë të çmuar, zakonisht e gjelbër të ndritshme ose një hije marinës.


Amazonite balancimin e aktiviteteve të të gjitha qendrave të energjisë. Ai ngarkon emocionet pozitive, krijon lar dhe të lumtur. Zgjatur veshur i këtij guri, të rinjtë duke vazhduar, sepse ajo përmirëson lëkurën dhe parandalon rrudhat e parakohshme.
Pronat medicinale amazonite vërejtur kryesisht në sëmundjet e fytit dhe të aktivitetit të zemrës, si dhe ato organe që janë të lidhur direkt me to.
Në qoftë se ajo është aplikuar në zonën fyt, ajo ndihmon në lehtësimin e sulmeve të astmës. Ai është në gjendje për të normalizuar të mëlçisë dhe rrit lëvizshmëri zorrëve. Stone ka efekte të dobishme në sistemin nervor, trajton vegjetativ-vaskulare dystonia, reumatizmi, artrit, dhimbje të ulët mbrapa. Ndihmon me ekzemë dhe lëkurës inflamacion, ul normën e zemrës. Në qoftë se ajo është vënë në tempuj, dhimbje koke shpejt të kalojë.

Veshin mirë amazonite si varëse në ar-rimmed ose rruaza.

Ametist
Ametist është një shumëllojshmëri të kuarcit, dhe hije mund të ndryshojë nga drita të pasur purpurtë. Ajo krijon një ndjenjë të paqes, qetësisë dhe mirëqenien, promovon vizionin e brendshëm.
Ametist ndihmon me çrregullime nervore, heq depresioni, përmirëson endokrine dhe sistemin imunitar. Pozitivisht të ndikojë në veshkat, mëlçisë, fshikëz dhe fshikëz e tëmthit, pastron gjakun.
Në gjuhën greke, ametist do të thotë "nuk pi" dhe mjekët e përdorin këtë gur funksion për njerëzit që vuajnë nga alkoolizmi. Për të hequr qafe këtë sëmundje, ju duhet të pini ujë infused me gurë apo vënë atë në rrjet diellore.

Përveç kësaj, ajo ndihmon në lehtësimin e dhimbje koke, normalizimin e gjumit, të përmirësojë funksionin e trurit.
Ky gur është i veshur mirë në formën e rruaza ose varëse në një kurrizit lëkurë ose në kombinim me argjend.

Bruz
Gur bruz quajtur të lumtur, sepse ajo nxit marrëdhëniet paqësore, tames një argument, armiqësi dhe zemërimi cakton. Zotëria e tij ajo kënaqet me të gjitha përpjekjet, është bollëk dhe prosperitet. Megjithatë, kjo pronë vlen vetëm për ata njerëz që nuk zloben nuk xheloz dhe përpiqet për të ndjekur parimet morale.

Kjo është një ilaç universal natyror. Bruz - një lloj tregues i shëndetit: në qoftë se guri errësuar, kjo është një shenjë se trupi është dhënë dështimin dhe nuk është një sëmundje që duhet të trajtohen. Kjo është për shkak të faktit se bruz ka ndjeshmëri të mirë dhe reagon ndaj ndryshimeve të vogël në temperatura dhe lagështia e trupit që zëvendësuar në shenjë e parë e sëmundjes.
Në qoftë se gjatë të gëzojnë bukurinë e gurit në mëngjes, atëherë ju mund të konsiderueshme të përmirësuar vizionin. Është e dobishme në sëmundjet e tiroides, i mushkërive, mëlçisë, zemra, ndihmon për rigjenerimin e lëkurës. Frerët ndihmon në trajtimin e reumatizma, artrit, alergji, diabeti, sëmundjet e fytit, pezmatimi i lëkurës, çrregullimeve të gjumit. Heq overstimulation nervor dhe ndihmon të përballen me ftohjet.

Ky mineral nuk është vetëm një hajmali e mrekullueshme dhe mbron kundër energjisë negative, por edhe rrit intuitë, tregon kreativitetin.
Për të vërtetë guri kishte pronat e shërimit, të jetë i sigurt për origjinën e saj e vërtetë natyrale. Dyqane shpesh japin bruz imitim, e cila është shumë e ngjashme me gur të vërtetë, por mbart asgjë me vlerë.

Jet (Jasper zezë)
Ose jet diaspër i zi - një gur me origjinë organike (druri petrified). Ngjyra e saj mund të ndryshojnë nga gri të errët në të zezë.

Stone nxit largimin e energjisë negative, pengon gjykatën, shpëton nga helmimi. Nuk është e rekomanduar që të veshin gjatë shtatzënisë, por është e nevojshme gjatë punës, lehtësimin e procesit.
Jet trajtimin e sëmundjeve që lidhen me shkeljen e energjisë kërthizës, dmth, mëlçisë, veshkave dhe pankreasit.
Si një ilaç, guri është marrë (mundësisht të sheshtë) dhe të nxehta. Minuta 20 e tij është aplikuar në zonën e kërthizës, dhe më pas, në të njëjtën kohë - në trupin e pacientit.
Bashkangjitur me veshkat jet, përmirëson presionin e gjakut. Në qoftë se ajo është përdorur së bashku me lazuli Lapis dhe të zbatohen në zonën e fytit, efekti do të jetë e kundërta.

Stone është në gjendje për të absorbuar trishtim dhe frikë, ndihmon lëvizin ndarje më të lehtë apo dhimbje të humbjes.

Valerianë
Valerianë - një kalcedoni gjelbër me blotches kuqe. Stone referuar planetit diellit, i cili akuzat energjinë e saj të fuqishme pozitive dhe se nëpërmjet saj, daruyetsya person i lodhur ose i sëmurë.
Ajo është e lidhur me pronat terapeutike të purpurt, të aftë për të kuruar sëmundjet e enëve të mëlçisë, shpretkë, zemrës dhe të gjakut, të përmirësuar vizionin. Ajo i ndihmon me ftohjet dhe anemi. Nuk është një mënyrë më të mirë krovoochistitelnym në gjendje për të ndaluar gjakderdhje. Dobishme për funksionimin e sistemit limfatik, përmirëson proceset metabolike. Ndihmon në mbrojtjen e trupit nga infeksionet dhe stimulon sistemin imunitar.

Valerianë rrit qëndrueshmëri dhe promovon zhvillimin intelektual. Ajo harmonizon dashuri shpirtërore dhe seksualitetin, i jep kurajo dhe forcon ndjenjën e vetë në situata të rrezikshme, i jep fleksibilitet dhe largpamësi.