Pronat medicinale e alte


Althaea officinalis - një barishtore, bimë shumëvjeçare e familjes Malvaceae, e përhapur në Euroazi dhe rritet përgjatë brigjeve të pellgje dhe tokës me lagështi livadhe aluviale lymore. Pronat medicinale e alte përdoret nga koha e Dioscorides dhe Pliny. Kjo është aftësia për të shëruar këtë fabrikë është dhënë emrin "alte" nga fjala greke "altsea" apo "shërimit".
Qëllime medicinale alte Aplikimi miratuar nga shkenca zyrtare mjekësore, mbi bazën e të dhënave mbi përbërjen kimike të bimëve dhe efektin e saj mbi trupin e njeriut. Althaea officinalis përmban polysaccharides, pektin, niseshte, carotene, Betaine, lecithin, vajra esenciale, acid Askorbik, kalium, kalcium, mangan, selen, zink, hekur, tungsten.Kryesisht për përgatitjen e format e dozimit përdorur rhizome dhe lule kohë pas kohe alte dhe gjethe. Përgatitjet alte, për shkak të përmbajtjes së amidonit të mëdha dhe të mukusit, japin zbutës, expectorant dhe efekt anti-inflamator në trup. Të aplikuar rrënjë alte kryesisht për trajtimin e sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes, tumoret gastrointestinale, urinimit të dhimbshme, gureve te veshkave.
Ibn Sina ishte duke u përgatitur decoctions e rrënjë alteynym medicinale për të zbutur inflamacion i nervore sciatic e hemoptysis, pneumoni.


Nga bronkit, tracheitis, pneumoni, kollës së mirë, ulcera peptike, diarre, sëmundje të urogjenital përgatisë një zierje e rrënjë leh bienales të alte. Për supë, të marrë 1 tbsp copëtuar sheqer të thatë të para dhe 1 litër ujë të ftohtë. Vihet në zjarr. Të sjellë një çiban, pastaj kuzhinier për 10 minuta. Mbush 1 orë. Tendosje dhe pini 1/2 filxhan 4 herë në ditë të ngrohtë.

Me urolithiasis, cystitis, healers pyelonephritis rekomandojnë marrjen zierje e rrënjët dhe lule të alte që ka veti diuretik. Për të përgatitur supë për të marrë 1 lugë gjelle lule dhe rrënjët copëtuar alte. Vendoseni në një smalt ose bakri ndërgjegjshëm dhe i hedh 1 filxhan ujë të valë. Cover dhe vënë në vlim për 30-40 minuta në një banjë me ujë në një çiban të ulët. Ftohtë në temperaturën e dhomës, tendosje përmes napë ose një sitë gjobë. Lëndët e para shtrydh dhe i hedh ujë të vëllimit të mëparshëm. Mbani supë në frigorifer. Merrni një gjysmë nxehtë një filxhan 3 herë në ditë, pas ngrënies.


Kur bajame, laringjit, faringjit gargarë me infuzion e rrënjë alte. Për alte infuzion rrënja sillet madhësisë së grimcave më pak se 3 mm Merrni 2 tbsp Trajtimi i para pour 1/2 gotë me ujë në temperaturën e dhomës. Mbush 3 orë. Gargarë çdo infuzion orë. Ky infuzion ka aftësinë për të xhiruar inflamacion, lehtësimin e frymëmarrjes. Ajo është gjithashtu e mundur për të marrë 1 rr. l. çdo 2 orë.

Që fëmijët nuk më pëlqen mjekësi hidhur, ju mund të gatuaj alte alteynym shurup sheqeri 2 gota sheqer, ujë 1/2 filxhan dhe 2 tbsp rrënjë grimcuar Althea. Dele përbërësit në aluminit dhe të bakrit vegla, vihet në një zjarr të ngadaltë. Cook, nxitje deri mjaltë trashë. Lër të mbush për 30 minuta, pastaj tendosje. Dhënia e fëmijëve me traktin e sipërm respirator 1 lugë 4-5 herë në ditë. Sheqer mund të zëvendësohet me mjaltit.


Nga gjoks bronkit për të bërë mbledhja e 2 pjesë alte rrënjë, 2 pjesë të lë nënës dhe njerkës, 1 pjesë barishte rigon. Brew infuzion e 1 lugë gjelle Mbledhja dhe 1 filxhan ujë të valë. Insistojnë 20 minuta, kullimin. Lejoni të krijoj ngrohtë 1/2 filxhan 4 herë në ditë 30 minuta pasi të hahet.

Kur pneumoni, bronkit vjetëruar pranojë supë nga një përzierje e bimëve: rrënjë alte, rrënjë mashtruese, rrënjë jamball marrë në pjesë të barabarta. Për të përgatitur supë të marrë 2 teaspoons e mbledhjes, pour 1 filxhan ujë të valë dhe të vënë të valoj në një banjë me ujë për 15 minuta. Mbush 1 orë, ikjen, shtrydh jashtë rrënjët, shtoni mjaltin për shije. Pini supë të ngrohtë 2 lugë çdo 3 orë.


Për të përgatitur ilaç enveloping për rrënjët kollë alte janë tokë në copa të vogla dhe i hedh ujë të ftohtë. Nabuhaya në ujë, rrënjët fshehtë mukusit, i cili ka tendencë për të zbutur dhe për të hequr gëlbazë. Kjo gjithashtu do të thotë efektive në gastro-entero-kolit.

Nga kollë e thatë, pezmatim i fytit e shkaktuar Bëni një infuzion i 2 tbsp lule alte dhe 1 filxhan ujë të valë. Mbush për 20 minuta. Strain, shtrydh dhe i hedh ujë të parë të vëllimit të mëparshëm. Pini 1 tbsp 4 herë në ditë, si edhe fytit infusion shpëlarje 4-6 herë në ditë.

Në qoftë se ju përtyp sëmundje çamçakëz është e rekomanduar rrënjë alte.

Kur sëmundjet e lëkurës të marrë 4 lugë Rrënjët Althea dhe insistojnë për 8 orë në 05 litra ujë të ftohtë zier. Pas kohë infuzion e tendosje. Fshij lëkurën në diatez infuzion, acarim të lëkurës. Gjithashtu ky i drogës është marrë me dhimbje në stomak, fryrje, vidryzhtsi 1/2 filxhan 4 herë në ditë për 40 minuta përpara se të hahet.

Për të traktit respirator sipërme mbledhjen e dobishme e rrënjë alte dhe jamball, 2 pjesë merren fruta anise, Sage barishte dhe pishe buds, të marra në 1 pjesë. Pres Raw, përzierje mirë. Brew 1 lugë çaji 1 filxhan ujë të valë. Mbush 1 orë, pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë.

Lëng alte - a fortë anti-inflamator. Për juicing pjesët tokësore të bimëve të mbledhura gjatë lulëzuar. Lloj, larë dhe kthesë në një mulli mishit. Merrni lëng të përzier me mjaltë, 1 lugë gjelle 3-4 herë në ditë.

Althea droga medicinale janë kundërindikuar gjatë shtatzënisë dhe foshnjat, pasi ato mund të shkaktojnë kapsllëk.