Pronat medicinale e bishtajore


Bean nuk është një mijëvjeçarit ne jemi burim energjie, por pronat shkaktojnë ënjtje të barkut dhe këto gaze janë të shtyrë në kulturën sfond. Në qoftë se duhet të hani fasule, pakomplikuar mëposhtme rekomandimet e këtyre problemeve mund të shmanget dhe të plotësoj trupin tuaj të humbur proteina dhe minerale micronutrients.
Për të shmangur siklet në traktin e tretjes, së pari, bishtajore nuk duhet të hani me bukë dhe nopem. Pi gjelbër svezhezavarennoe paraprakisht çaj ose shtoni erëza, kanë veprimi vitrohinnu - cilantro, kopër, kopër. Por bizele të freskëta, nuk ka efekte anësore.


Fasule Kultura në vlera ushqyese superiore në të gjitha perimet të njohura janë të larta në kalorive dhe në krahasim me mish. Një shumëllojshmëri të gjerë të bishtajore, metodat e përdorimit dhe përgatitjes të përmbushur nevojat e çdo personi.

Pronat medicinale e fasule të bazuar në përmbajtje të lartë të proteinave, por është në proteinat e tyre përbërjen që kërkojnë trajtim të zgjatur ngrohjes si ata pengojnë veprimin e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit. Prandaj, për të gatuar plotësisht enët e bizele duhet të vlim 60 minuta, për 30-40 fasule thjerrëz për gati 15 orë, për shkak të këtij para-ngjyhet fasule në ujë të ftohtë. Pronat medicinale e bishtajore mbeten edhe pas magazinimit të zgjatur të ushqimeve të përgatitura në frigorifer.

Komponimet fosfat (phytates), të cilat janë të pasura me bishtajore, sidomos fasule dhe bizele kanë veti të veçanta. Pasi në trup, ata mund të ndërveprojnë me elemente radioaktive, toksina dhe për të lehtësuar largimin e tyre nga trupi. Shkruani në dietën tuaj shumë të bishtajore nuk duhet, si kapaciteti i tyre për bashkëveprim dhe të drejtuara për të mineraleve të dobishme (zink, kalcium), dhe reduktim në trupin e njeriut nuk ka nevojë për atë. Kjo nuk zbatohet për thjerrëzat, ajo mund të përdorë çdo ditë, vetëm contraindications Disa sëmundje të traktit gastrointestinal, përdhes, thrombophlebitis, nefrit akute, dështimi kronik i qarkullimit të gjakut.


Ka akuza se përdorimi i bishtajore ndalon rritjen e tumoreve të kancerit. Hahet lashtat para leguminoze përmirëson metabolizmin. Bizele të dobishme në ODS, decoctions e fara e saj kanë një efekt diuretik, ndihmon për të eleminuar gurë në veshka. Miell nga bizele përdoret si një vë llapë, me xhevairi dhe vlon.
Përdorimi i sojës për qëllime medicinale ndihmon me astmë, redukton rritjen e tumorit, ka veti anti-kancer. Megjithatë, përdorimi i sojës toleruar keq nga disa njerëz, për shkak të pranisë së frenuesit protynaz aksioneve, ata të reduktuar përmbajtjen e proteinave të dëmshme në trup, por edhe të ndihmojë për të zvogëluar asimilimin e ushqyesve. Përdorimi i vakt sojë rrit rezistencën ndaj rrezatimit dhe zvogëlon rrezikun e kancerit.


Pronat kurative janë fletë bishtaja në mjekësinë popullore zierje përdoren në enëve të gjakut, sëmundjet e zemrës dhe veshkave, reumatizma. Pureed fasule gatuar ose supë përdoren për diarre si një agjent anti-inflamator dhe astringent. I gatuar në qumësht dhe pasardhësit e vulosur aplikuar për abscese për të përshpejtuar ripening. Fasule zvogëlon aciditetin e stomakut, është një produkt dietetike, dhe nuk humbasin pronat e saj të dobishme edhe në formë të konservuar.
Në mjekësinë popullore, zierje në lindje të bishtajore përdoret për të forcuar muskujt e zemrës, diabetin dhe hidropizi.