Pronat medicinale e Aralia Manchu


Aralia Manchu - pemë në rritje të shpejtë mund të arrijnë një lartësi prej 6,15 m Nëse uyazyka shumë të mira, mund të rritet deri në 12 metra Aralia ka një trungu, të mbuluara me ferra, me një numër të vogël të degëve... Gjethet rriten në skajet e degëve, dhe në krye - inflorescences të mëdha të luleve të bardha. Manaferrat janë të rrumbullakët, 3-5 mm në diametër, të zezë me pesë gurë të vegjël. Me një pemë që ju mund të mbledhë deri në 12 mijë manaferrat. Për shkak të spines të gjata pemë aralia shpesh quhet pema e djallit, pavarësisht nga të gjitha vetitë e saj shëruese. Pronat medicinale e Aralia Manchu shumë të ngjashme me pronat e xhensen, sepse ata i përkasin të njëjtës familje.


Aralia zakonshme në Lindjen e Largët, Primorye, në veri të Kinës dhe Koresë. Pema mund të rritet dendur të drizë në formën e pemëve individuale ose të vetme.
Pema e jetës është rreth 25 vjet. Një tipar dallues - rezistenca acar të lartë, rezistencë të lartë të sëmundjeve kërpudhore dhe dëmtuesve të ndryshëm. Goditur vetëm slugs. Për të ruajtur dendur dhe i holluar Aralia Manchu, ju lënë një rrënjë në tokë, ne menyre rrezore larg nga fuçi, dhe ka rrënjët shumë të tjera. Me këtë rrënjë shkurre Aralia rritet përsëri.


Përbërja kimike
Në aralia Manchu përmban 6-115% glycosides dhe proteina, niseshte, karbohidratet, komponimet minerale, vajra esenciale, alkaloide, aralozydy A, B dhe C (glycosides acid oleanolovoyi).
Degët dhe gjethet e Aralia përmbajnë karbohidratet, vajra esenciale, flavonoids, alkaloide dhe acide organike. Farat përmbajnë acidet yndyrore - linoleik dhe oktadetsenovuyu.

Pronat medicinale dhe aplikimi i Aralia
Pronat medicinale e Aralia filloi duke përdorur kohët e fundit. Ata gjetën kur kërkuan për një zëvendësim midis Aralia xhensen familjes bimore. Për qëllime terapeutike, duke përdorur rrënjët, gjethet dhe leh e Aralia.

Përgatitjet e kësaj bime medicinale të ketë një efekt tonik për sistemin nervor dhe zemrës, rritjen e aktivitetit fizik, të nxitur lodhje, të përmirësuar gjumin, rritjen e efikasitetit, zvogëlimin e sheqerit në gjak, të nxitur shërimin e shpejtë nga gripi dhe sëmundjeve të tjera infektive. Për qëllime terapeutike, dhe llojet e tjera të Aralia: të lartë, kontinentale, Schmidt, etj

Përgatitjet aralia Manchu ka një efekt stimulues në sistemin nervor qendror, më efektiv se barnave me xhensen dhe Eleutherococcus. Ilaçet nuk ndikojnë presionin e gjakut, por të stimulojë frymëmarrjen dhe janë efekt cardiotonic. Gjithashtu, droga aralia Manchu kanë efekt anti-stres.

Me rrënjët aralia bërë drogë "Saparal." Kjo tretësirë ​​stimulon sistemin nervor qendror, e përdorur për hipotension dhe lodhje, spitalet përdoren në fazat e hershme të atherosclerosis. Ajo është përshkruar edhe në lodhje, impotencë, pasi dëmtimi të trurit traumatik dhe skizofreninë.
Si një zierje ilaç popullore nga rrënjët dhe gjethet e Aralia përdoren për trajtimin e sëmundjeve gastrointestinale, diabetin, ftohjet, mosmbajtjeje urinar, sëmundje të mëlçisë dhe dështimi i veshkave, si një agjent forcim.


Supë Japanese përdorur si një trajtim të sëmundjeve gastrointestinale dhe diabetit. Mjekësi Chinese rekomandon zierje si nje agjent diuretik. Në Lindjen e Largët Aralia pirë një zierje e gripit dhe ftohjet tjera, urinim i pavullnetshëm. Nanai pirë një zierje për dhimbje dhëmbi, stomatiti, mëlçisë dhe si një tonik.
Aralia tretësirë ​​rekomanduar në dhimbje koke dhe dhimbje në zemër. Infuzion të rekomandojë pacientët me sindromin asthenic që shfaqet pas gripit të pijshëm. Trajtimi tretësirë ​​aralia efektive me kalimin e kohës, në krahasim me ilaçe, dy herë.

Bimore e përdorur për të bërë pije e butë tonik "Aralman", e cila si "Coca-Cola" apo pije "Sayan".

Contraindication
Droga me manaferrat Manchurian Aralia nuk do të përdoren në epilepsi, hipertension, rritje excitability dhe pagjumësi.