Pronat medicinale Bilosir kënetë


Parnassia palustris është helmuese, nuk është kuptuar plotësisht, perennials. Aplikuar atë decoctions, tinktura dhe infusions kërkon kujdes të madh. Për të përgatitur përgatitjet përshtatshme të lë, rrjedh, lule dhe rrënjët e bimëve. Në këtë artikull, ne sugjerojmë që të marrin në konsideratë se Bilosir kënetë shërim pronat dhe metodat e përdorimit në mjekësinë popullore.
Përshkrimi i centralit.
Në, rrënjët fijor Bilosir kënetë nuk gjata. Rrjedh nuk janë bronkial, të drejtë dhe të qetë. Lë në prizë basal në bazë, zemra-formë, të ketë një formë të blunting vezë. Pastaj rrjedhin lë pak, ovale, zemra-formë bazë gjithashtu.


Në Bilosir lule kënetë të ketë një diametër prej 15 cm 3, White, jo të bashkuar në inflorescences. Çdo lule është në një bisht të veçantë dhe elegante në strukturë. Në 5 lule lë me rezolucion filxhan. Gjithashtu, në mes të luleve stamens janë 5 normale 5 pika nektar imitator kokat e tyre.
Fryti i bimëve - kuti chotyrohstulkova, të vendosura në një vend. Shumë fara në një kuti.
Bilosir lulëzuar ndodh prej korrikut deri në gusht, frutat piqen në gusht-shtator.

Përhershëm rritja Bilosir - moçalet, livadhet moçalore dhe kanale lagësht.
Koha më e mirë për të mbledhur bimë - një periudhë të lulëzuar intensive. Kap palustris Parnassia duhet të jenë tharë në ajër të hapur. Rrjedh, lule dhe gjethe të mbledhë më të mirë në gusht dhe gërmoj rrënjët në mes të shtatorit.

Pronat medicinale të bimëve.
Studimet shkencore kanë treguar se Parnassia palustris ka vasoconstrictor, qetësues dhe pronat e shërimit. Ai gjithashtu ka efekte të dobishme në sistemin nervor dhe kardiovaskulare, përmirëson urinim. Bimore mund të përdoret për të trajtuar inflamacion i veshkave dhe zorrë e vogël. Droga e bëra nga kënetë Bilosir kanë pronat choleretic, dhe gjithashtu të vrarë mikrobet në traktin biliar.

Healers përdorur në Tibet dhe Mongolia stoqeve në bazë të belozore për të trajtuar ulcerat e traktin gastrointestinal dhe kancerit.
Efekt i dobishëm Bilozir në gjakun e njeriut.

Disa receta bazuar Bilosir kënetë
Infuzion Bilosir.
1. Ky infuzion është përdorur për të trajtuar kancerin e stomak. Së pari përzierje rrënjët dhe pjesë të tjera të bimëve në proporcione të barabarta, duhet të marrë vetëm 20 gram përzjerje. Pastaj derdh përzierje dhe 1 filxhan ujë të valë. Cover dhe të lënë të mbush për 2 javë. Filloni duke marrë infuzion kërkuar me 20 ml 3-4 herë në ditë para ushqimit. Ju duhet të ndiqni reagimin - nëse të gjithë është i mirë, ju mund të rrisë dozën marrë infuzion prej 40 ml në një kohë.

2. Ky ilaç ka veti qetësues, ndihmon me hipertension. Për ta bërë atë të nevojshme për të shtuar 10 gram të bimëve 1/2 filxhan ujë të valë. Llokoçis dhe le të qëndrojë 2 orë. Pastaj tendosje dhe për të marrë 20 ml 3 herë në ditë. Ky mjet mund të përdoret gjithashtu për të compress ose roztyratysya tyre.

Tretësirë ​​belozore kënetë.
Merrni rreth 50 g Bilosir dhe përzierje me 500ml vodka. Lër të mbush për 2 javë, me çdo ditë e infuzionit duhet të përzierje mirë. Pas kohe, infuzion përfunduar. Ilaçi rezultuar për të aplikuar çdo ditë 20-30 pika 2 herë në ditë. Ndihmon me gjakderdhje, dhimbje koke dhe takikardi. Para se të aplikoni tretësirë ​​duhet të jenë të përzier me ujë.

Kremra Bilozir'ya.
Bari është i grimcuar mirë. Kjo masë zbatohet për syrin përflakur. Ndihmë e mirë me konjuktivit. Dhe në sajë të vetitë shëruese, ky locion mund të zbatohen edhe për plagët.
Supë Bilosir kënetë.
Ky ilaç është shumë e mirë për sëmundjet e traktit gastrointestinal dhe mëlçisë. Për ta bërë këtë, ju duhet të marrë 2 lugë bari ose rrënjët dhe shtoni 300 ml ujë. Vendos përzierje në zjarr, kuzhinier për rreth 5 minuta. Pastaj hiqni nga të nxehtit dhe le të qëndrojë 2 orë. Supë gati tendosje. Merrni 1 tbsp çdo ditë.

Supë nga fara Bilosir.
Në një tas smalt derdh 10 g fara të bimëve, pastaj shtoni 200 ml ujë të vluar të nxehtë, të mbuluar dhe vënë në valë banjë me ujë për një orë. Ftoh rreth 10 minuta. Merrni një roll garzë në 2-3 shtresa dhe tendosje supë. Marley shtrydh në përbërje të shtoni ujë të vëllimit origjinal. Supë të pini 1 tbsp. l. pas ngrënies 3 herë në ditë. Kohëzgjatja e marrjes - një javë.

Kundërindikimet.
Pavarësisht vetitë shëruese të bimëve, produkteve në bazë të Bilosir kënetë ka disa contraindications. Ato nuk mund të përdoret për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni, bradycardia dhe problemet me koagulimit të gjakut. Kundërindikuar në mënyrë rigoroze për përdorimin Bilosir kënetë gratë shtatzëna dhe lactating.