Pronat medicinale e kuqe e mbylltë margaritari zymbyl granat lapis lazuli


Ndoshta këta gurë janë në bizhuteri tuaj, e cila nuk mund vetëm të kënaqur syrin, por edhe të përfitojnë - pronat shërimin e kuqe e mbylltë margaritar lazuli Lapis zymbyl kuqe.
Hematit
Kuqe e mbylltë - një gurë gjysmë të çmuar, mineral hekuri, me hije të ngjyrës nga qershi të kuqe në të zezë, me një shkëlqim metalik. Në gjendje për të forcuar trupin fizik dhe eterike, e cila ka një cilësi të theksuara mbrojtëse. Si një hajmali mund të përdoret për shtëpi, sepse ajo pengon depërtimin e energjisë negative.


Kuqe e mbylltë çon në harmoninë e trupit, shpirtit dhe mendjes, forcon vullnetin dhe i jep besim. Ndihmon të kapërcyer varësisë - pirja e duhanit, alkoolit, overeating, etj Stimulon aktivitetin e trurit, përmirëson kujtesën, rrit përqendrimin, inkurajon të menduarit inovativ. Kuqe e mbylltë është një mjet i mirë në studimin e shkencave ekzakte dhe disiplinat teknike.
Pronat medicinale e kuqe e mbylltë ndikojë pozitivisht në gjithë sistemin e qarkullimit të gjakut të trupit - të rregullojë, të rivendosur dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Ajo ka fuqinë për të ndaluar gjakderdhje. Nxit absorbimin më të mirë të hekurit, formimin e qelizave të kuqe të gjakut, kështu që përdoret shpesh në trajtimin e anemisë. Ndihmon në uljen e temperaturës trupore në sëmundjet e fytit.

Ajo normalizes funksionimin e veshkave, mëlçisë, shpretkë, pankreasit. Forcon sistemin nervor.
Zymbyl (zirkon)
Gurë të çmuar të ngjyrave të ndryshme transparente të verdhë dhe të kuqe. Studimet kanë treguar se zymbyl ka cilësi të ngjashme me diamantë.
Ajo normalizes traktin gastrointestinal, ndihmon në parandalimin e kapsllëk, ngathtësi e zorrëve (dobësimi perelstatyky). Ajo stimulon mëlçinë, ekuilibrave Hipofiza, ndihmon shpëtoj trupin e substancave të dëmshme. Zymbyl zbut sistemin nervor, normalizes gjumë, lufton skuqje të lëkurës.

Në kohët e lashta, healers besonte se guri i ndihmon gratë të shmangur shtatzënitë e padëshiruara. Për këtë qëllim, ajo është e nxehtë dhe të zbatohet brenda 10 ditëve 3 orë, rajoni chakra rrënjë (zona bigëzim).
Zymbyl - një gur i diellit, dhe për këtë arsye për shëndetin, ajo është e dobishme për të vënë në mënyrë periodike rrjet diellore.
Shegë
Garnet është një gurë gjysmë të çmuar. Ngjyra e saj mund të ndryshojnë nga të kuqe në ngjyrë kafe. Shegë të kuqe të ndritshme rrit seksualitetin, durim, kurajo. Inkurajojë miratimin e vendimeve vullnetare. Nuk është e rekomanduar që të veshin njerëzit lehkozbudlyvoyu.

Guri i ndihmon me migrenë, sëmundje inflamatore të fytit, redukton ngrohjes trupit. Një efekt i dobishëm në sistemin e tretjes dhe imunitar, sistemin e frymëmarrjes, përmirëson limfatike - dhe qarkullimit të gjakut, soothes sistemit nervor. Promovon rigjenerimin dhe pastrimin e mushkërive, gjakut. Ndikon në përmirësimin e asimilimit të ushqyesve (vitamina dhe minerale).
Për trajtimin e sëmundjeve që lidhen me tretje, alergji dhe inflamacion të lëkurës, ajo është mirë të përdorni granata ngjyrë kafe apo të verdhë.

Shegë e kuqe të ndikojë në sistemin endokrin dhe të traktit digjestiv.
Margaritar
Perla - një raund të ngurta arsimit, yzvlekaemoe e predhave të disa butak. Kjo është një simbol i pafajësisë dhe pastërtisë. Perlat më të zakonshme të bardhë, por ka ngjyra të tjera kreyazykay, argjendtë-bardhë, e artë-kafe, rozë dhe të zezë.
Margaritar në gjendje të vazhdojë dhënien e të rinjve dhe jetëgjatësi. Ai ka efekt hemostatic, e përdorur aq shpesh në të vjella përgjakshme, gjakderdhje mishrat, hemorroide me gjak.

Pronat medicinale, mineral i pajisur me pjesë të karbonat kalciumit, e cila ka një efekt ftohës dhe Kullon një dridhje qetësues. Veshur perla çon në harmoni të gjitha funksionet dhe sistemet e trupit.
Hiri nga perlat e djegura të përdorura brenda në proceset inflamatore në zorrë dhe stomak për pastrim, si dhe me të gurëve të tëmthit dhe për të trajtuar hepatitit.
Në antikitet, sëmundjet e mëlçisë pirë lëngun në të cilën gatuar ndërsa perla. Anemia minerale grimcuar dhe pinë me qumësht.

Për të hequr proceset inflamatore që ndodhin në trup, të marrë ujë elb. Për këtë 5-6 perla vendosur në një gotë me ujë dhe të lënë gjatë natës.
Vendi më i mirë për perla, konsiderohet gisht unazë e djathtë të tij.
Lapis
Shumë e bukur guri ngopur blu. Në miniera, ajo është gjetur shpesh me malakit. Ajo hap një botë e spiritualitetit dhe perceptimit të jetës përcakton prioritetet e jetës. Forcon përqendrimit, hap atmosferë dhe nxit lirimin e mendimeve negative, të dërgojë në jetën vetëdijshme.

Si një ilaç që përdoret në radiculitis, osteokondroza, sëmundjet e joints, shpinë. Heq dhimbjen, spazma, tension. Ajo përmirëson funksionin e qarkullimit të gjakut, trajton sëmundjet e gjakut dhe fyt. Ndihmon shpëtoj nga dhimbje koke, pastron trupin e substancave të dëmshme, zbut sistemin nervor, është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes.
Është e rekomanduar për gratë shtatzëna, sepse aborti parandalon, përmirëson shtatzëninë dhe zvogëlon simptomat e dehjes.
Ajo është prona më të mira shëruese manifestohen në kombinim me ametist, u rrit kuarc dhe aventurine jeshile.