Pronat medicinale të qytetit Geum


Geum City - një bimë barishtore shumëvjeçare e familjes Rosaceae në lartësi 30-150 cm. Geum e zakonshme kudo në Evropë, Azi dhe Afrikën e Veriut. Bimore është pakërkues dhe rritet jo vetëm në clearings pyjore, por edhe përgjatë rrugëve, gardhe, kopshte dhe shumë të lira. Qyteti Geum ka një rhizome trashë, i drejtë, branched rrjedh, pubescent në krye. Lë dhëmbëzuar, harpës melodioze, u mblodhën në një gropë në rrënjë. Lule vetmuar, të vendosura në krye të rrjedhin. Fruta-rrumbullakët, përbëhet nga disa pjesë, i përshtatur me grepa të vogla. Geum blooms gjithë verës. Frutat piqen nga qershori deri në shtator.


Njerëzit kanë njohur gjatë ushqyese dhe pronat medicinale qytetin Geum. Thata grimcuar në një llaç qytet rrënjët Geum përdoret si një piper erëza për mish, perime, peshk, drithëra, miell dhe aromatizues enët e ndryshme pije. Lë rinj basal e bimëve të pasura me vitamina A dhe C dhe janë të përshtatshme për përgatitjen e salads pranverës.
Në pronat terapeutike kanë të gjithë qytetit Geum. Qyteti Geum përmban substanca tannic dhe rrëshinor, hidhërim, acid Askorbik, carotene, mikroelemente dhe aminoacidet. Rrënjët me rhizomes janë korrur pas lulëzuar bimë në vjeshtë dhe në pjesën përdhese të luleve - gjatë gjithë verës. Healers besojnë se centrali ka më shumë veti shëruese gjatë lulëzuar.


Ilaçet me qytetin Geum kanë anti-inflamator, expectorant, astringent, protyvokyslotnыm, pronat qetësues.
Kur inflamacion traktin e sipërm respirator dhe kollë të zgjatur me pështymë ndarë dobët pluhur duhet të merren qytetin Geum, të përzier me mjaltë (pluhur 1 pjesë, 2 pjesë mjaltë) 1 lugë 4 herë në ditë, duke pirë çaj me çel gëlqere.

Bronkit, astma, kollë lagësht bluaj në rhizome miell qytetit Geum dhe për të marrë 1 lugë pluhur 3 herë në ditë.


Me rritjen e aciditetit, inflamacion i stomakut dhe zorrët gatuaj supë me 1 tbsp. l. bimeve dhe rrënjët Geum urbane dhe 1 filxhan ujë të valë. Vlim Raw, pastaj kuzhinier 10 minuta në një banjë me ujë. Insistojnë 20 minuta, kullimin. Pini 1/4 filxhan 4 herë në ditë për 30 minuta përpara se të hahet. E njëjta supë përdorur për shpëlarje të gojës me një erë të pakëndshme, sëmundje çamçakëz, dhimbje të fytit, pezmatim i fytit dhe shtoni në banjë për fëmijët banje me skrofull dhe rakit.

Kur diarre krijoj 1 lugë gjelle herbs copëtuar ose rrënjët e qytetit Geum 1 filxhan ujë të valë. Mbush për 30 minuta, tendosje dhe pije 1/4 filxhan 4 herë në ditë.


Pronat astringent Geum urban përdoret me sukses për qëllime mjeksore në gjakderdhje dhe hemoptysis. Për ta bërë këtë, të marrë 2 lugë copëtuar rhizomes të thata dhe të mbuluar me të ftohtë zier ujë. Pyetni për keq valë banjë me ujë dhe ngrohjes për 20 minuta. Pas heqjes nga të nxehtit, të vënë mbush për 40-60 minuta. Strain, lëndëve të para shtrydh me napë. Merrni 1 tbsp 1 orë.

Në sëmundjet e traktit gastrointestinal tretësirë ​​kuzhinier në faj. Për tinktura pres rrënjët Geum urban dhe bar me lule. Llokoçis mirë. Merrni 5 tbsp përzierje, vë në një enë prej qelqi të errët dhe derdh 1/2 l verë e kuqe të fortë. Mbush për të paktën 14 ditë. Para përdorimit, filter. Pini 3 herë në ditë për 1 lugë gjelle perpara nje vakti, holluar me ngrohtë të vluar ujin 1: 1.

Në vend të infusions gjithashtu mund të bëjë infuzion mjekësore e 2 tbsp grimcuar rrënjë qytetit Geum, 1 lugë gjelle kamomil dhe 1 tbsp karamele mente dhe 1 litër ujë të valë. Brew në një termos dhe të lënë të mbush për 3 orë. Drain. Pini infuzion gjatë ditës. Ky mjet rrit vitalitetin dhe ka pronë për të reduktuar vanitet, normalizes aciditetin, redukton dhimbje barku. Kursi i trajtimit 7 ditësh, 7 trajtimit ndërprerje të përsëritur.

Nga depresioni deri 2 lugë rrënjët grimcuar qytetit Geum, Peonies, alte dhe një gjysmë gotë me qershi vuri përballë. Hidh një shishe të papërpunuara sheqer të para të errët dhe 1 litër vodka. Mbush 3 javë, herë pas here lëkundje përmbajtjen. Strain, materiale të mira të para shtrydh. Merrni çdo mëngjes dhe mbrëmje për 40 pika. Kursi i trajtimit 1 muaj, 2 javë pushim. Pas pushimit, të përsëritur trajtim.


Kur gastrit, i shoqëruar nga aciditet të lartë, urth dhe belching bëjë infuzion prej 1 lugë gjelle Rrënjët Geum urbane dhe 1 filxhan vodka. Mbush në temperaturën e dhomës për 10 ditë. Strain dhe të marrë 15 pika në 25 ml ujë 3 herë në ditë para ushqimit. Ndonjëherë duke marrë këtë tretësirë ​​për të trajtuar kancerin e stomakut.

Kur spazma e zorrës së trashë, kapsllëk, bloating rekomandojmë gatuaj supë me 1 tbsp rhizome grimcuar me rrënjët Geum urbane dhe 200 ml ujë të ftohtë. Vlim supë dhe ziej nën kapak të mbyllur për 15 minuta. Hiq nga të nxehtit dhe të lënë të mbush për 3 orë. Pastaj tendosje supë duhet, lëndëve të para shtrydh me napë dhe shtoni ujë të ngrohtë zier të vëllimit të mëparshëm. Pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit. E njëjta supë përdoret për të përmirësuar gjakderdhje koagulimit. Supë larë me plagë të freskëta gjakderdhje. Në sëmundjet e mukozës së gojës dhe mishrat supë shpëlarje gojën 5-6 herë në ditë.


Diarre, dizenteri dhe dobësi e përgjithshme, ethe healers bullgare të bëjë një infuzion të pjesshme terren qytetit Geum. Për infusions marrë 2 tbsp copëtuar herbs dhe brewed 1 filxhan ujë të valë. Mbuluar me kapak, të përfundojë dhe të lënë të mbush për 1 orë. Infuzion i tendosje dhe të marrë 1/4 filxhan 4 herë në ditë para ushqimit.