Pronat medicinale e rrushit


Që nga fëmijëria, ne kemi tërhequr një bandë e rrushit. Green, me e zgjatur, manaferrat mëdha modë dhe beckons. Nga rrushi të bëjë lëng të shkëlqyer, e cila është një kënaqësi të vërtetë qiellor. Por jo vetëm unik njerëzit hollë shije të merrni nga vera, një shumë të efekteve të dobishme dhe shëruese në trup. Pronat mjekësore, të cilat na i furnizon lëng rrushi, nevojat e trupit, ajo përmban vitamina PP, P, B1 B6 B12 C, carotene, acid folik. Ai gjithashtu përmban: kalcium, kalium, kobalt, mangan, magnez. Rreth 18-20% e karbohidrateve të përfshira në rrush. Gjithashtu sheqernave dhe acideve organike (salicilik, malik, limoni, formik, sukcinik dhe shumë të tjerë). Dhe shije sa i pasur rrushit


Secili nga komponentët e rrushit, i jep pronat e saj medicinale, Phytoncidic në trupin e njeriut. Le të diskutuar, çfarë është vetitë shëruese të lëng rrushi.
Unë do t'ju tregoj një histori. Ajo është e lidhur me babanë tim. Çfarë ka ndodhur është mistik, por unë pashë sytë e mi për shërimin e një të dashur. Babai i ndjerë i sëmurë, por nuk duan të shkojnë te mjeku, gjendja e tij u përkeqësua nga dita në ditë, çehre u bë një ngjyrë pak gri-të verdhë, e saj shkakton të përzier, oreksi pothuajse nuk ishte. Nëna ime bëri thirrje për të parë një mjek, por ai qëndroi qëndrimin e tij. Kur ai ishte krejtësisht e gabuar, ne e quajti një ambulancë, mjeku sugjeruar shtrimin në spital, babai nuk rezistojnë.


Në spital, testet janë bërë, duke u përpjekur për të vendosur diagnozën. Kur përfundoi studimi, vendimi i dhënë awesome, atin - kesh. Babai im nuk dua të alkoolit, drogës, nuk ka si spitalet dhe mjekët. Në kohë, u duk se ai ka shëndet të fuqishëm dhe të jetojnë dyqind vjet. Babai im gjithmonë,, të themi të pakta muskulare atletike. Ai ka punuar në administratë, nuk ka kimikate të dëmshme, radioaktive në punë nuk ishte. Koha për të ngrënë, gjumë normalisht, dua e boksit. Kur e vjetër, u zhvillua çdo mëngjes. Dhe këtu është problemi.


Nëna bërtiti. Fillova ta pyes atë për jetën e tyre dhe të mësuar se para se ata ishin të martuar, babai im ka punuar në një nga uzinat e shkrirjes dhe studiuar në institutin. Pastaj u soll në një projekt, pllaka të partisë uraniumit dhe shumë njerëz janë lënduar. Dhe nëna ime iu kujtua se babai i tij nuk është tepër i sëmurë. Atëherë ata ishin të rinj dhe nëna e saj ka jetuar me gjyshen e saj, ajo trajtuar atë lëng rrushi.
I pyetur nënën time se simptomat ishin atëherë baba? Mami fshihen krahun e saj lot, sytë e saj u zgjerua, dhe ajo filloi të kujtuar. Ai ishte i sëmurë, ai ishte çehre gri-të verdhë, shpesh kishte një ethe, nëna ime dhe kam shikuar në njëri-tjetrin. Çfarë bëjmë ne presim rrëzuan pyetje në mendjen time! Çfarë gjyshja kultivuar rrushi, e pyeta nënën time. Ajo ishte varietal blu rrushi, me atë të bërë verë e madhe. Gjyshja kishte një vresht, ajo kap një notë.


Njëherë e një kohë, ajo ndahet njohuritë e tij me njerëzit dhe të regjistruar në një fletore të trashë. Ndërsa babai dhe nëna të interesuar në gjëra të tjera, ata kishin për detyrë të fillojnë fëmijët të jetojnë të lindjes, ku për të punuar, kur trajnimi dhe shumë më tepër. Sëmundja nuk është marrë seriozisht dhe vetitë shëruese të verës, askush nuk i kushtoi vëmendje. Babai gjyshja vënë në këmbët e tij, vetëm duke i dhënë një pije të bërë nga vera, përgatitjen e tij të veçantë. Gjatë viteve, të gjithë u harrua. Por është koha për të kujtuar. Në atë kohë ne nuk besojmë në fuqinë e mrekullueshme të rrushit, por ende të vendosur për të provoni. Ata gjetën një fletore të vjetër të verdhë, në të cilën ka qenë shumë të hyra, receta, Si të gatuaj lëng dhe rrush që vijnë deri.

Ajo rezulton se notat e ndryshme të trajtuar sëmundje të ndryshme. Ajo kishte përshkruar një trup të tilla si zemra, veshkat, fshikëz, mëlçisë, dhe pastaj recetave. Identifikimi i simptomave të sëmundjes dhe një trajtim të detajuar.

Ne lexojmë se absolutisht të gjitha varieteteve të rrushit kanë pronat medicinale, kuruese dhe të dobishme. Rrushi janë një diuretik efektiv nëse tubave bronkial bllokuar, ju mund të marrë lëng të rrushit, duke nxitur, si një expectorant. Lëng rrushi rekomandohet për sëmundjet e veshkave, mëlçisë, mushkërive, hipertension. Ajo gjithashtu ofron antibacterial, efekt tonik. Kjo është shumë e dobishme për sistemin e rraskapitur nervor.

Ne kemi lexuar me kujdes të dhënat në një fletore. Në fund ai e bëri pije që përputhet Papën. Pije me bazë përfshirë ekstrakt xhensen plus ekstrakt lëng rrushi.
Babi shkoi në mend. Çehre e tij ndryshoi, dukej të ndritshme, pa kaltërsia dhe e verdhë. Sytë e tij ishin më të qartë, ai ishte jashtë në oborr dhe të ecin në spital. Kjo vazhdoi për disa javë, dhe kur babai i tij mori teste të përsëritura, mjekët gasped në befasi. Treguesit kanë ndryshuar aq shumë sa që ai kusht - studimi i parë ishte një gabim. Por ne e dimë shkakun e nënës së saj këtë rezultat


Fletore Gjyshe me faqet e zverdhur Babi shpëtuar jetën. Ai u lirua nga spitali në gjendje të kënaqshme. Tani babai im 83 vjeç, ai vë në spital herën e fundit 15 vjet më parë. Ai është i gatshëm, është 3 km në këmbë dhe të bëjë ushtrime në mëngjes. Ai ka një kujtesë të shquar, ai gëzon aftësi Joiner-së.
Mami ka qenë prej kohësh jo, jo, natyrisht, dhe gjyshja ime, por gruaja ime me pasion do rrush. Ne edhe lëvizur jashtë në det. Në zonat e ngrohta bleu një shtëpi të vogël. Ajo është e vogël në krahasim me vreshtin. Tashmë ne kemi një vresht të madh! Fëmijët tanë pothuajse nuk sëmuren. Para se të shkojnë në shkollë apo kopsht, vajzën dhe djalin pirë një gotë verë.

Unë i thashë të vërtetën, unë pashë rimëkëmbjen e babait të tij, vini re se imuniteti i fëmijëve të mi është shumë më e lartë se sa moshatarët e tyre. Unë sinqerisht ju këshilloj për të pirë më shumë verë dhe kjo do të përmirësojë agjencitë tuaja të punës, të rritur imunitetin dhe vullnetin për të jetuar dhe shpëtim.