Pronat medicinale e kërpudha linchzhi


Linchzhi kërpudha referohet llojit të kërpudha kallamishtet familjes hanoderyazytsi, por kjo nuk është emri i tij i vetëm. Në trajtime të ndryshme që mund të quhet: Reishi, Lynch, Ling Chi, Lin-chi, enzhy, kallamishtet lacquered, kallamishtet shkëlqyer. Pronat medicinale e kërpudha linchzhi njohur edhe në Japoni, Kore dhe Kinë. Ajo quhet "kërpudha e pavdekësisë", "kërpudha shenjtë", "kërpudha perandorak" "kërpudha forcë shpirtërore." Përgatitjet në kapsula, ekstrakte dhe tinctures mund të blihet në shumë vende, duke përfshirë Rusinë. Çfarë është një linchzhi mira kërpudha që arriti të fitojë popullaritet të tillë dhe falënderim?


Informacione të përgjithshme
Linchzhi kërpudha mund të gjenden pothuajse në të gjithë botën. Ajo rritet në bazë të pemëve të vrarë ose dobësohen ose druri të vdekur në drurë. Në pemëve halore ai rrallë zgjidhet.
Për më shumë se dy mijë vjet, ajo është përdorur si një produkt medicinal në Azinë Juglindore. Pronat medicinale janë aq të ndryshme që lejojnë për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme, duke përfshirë edhe të tilla si krizë nervash, astma, mëlçisë, gastrit dhe më shumë.


Në një nga librat më të vjetra të Mjekësisë orientale thotë se pronat medicinale e kërpudhave është më e lartë se në bimeve. Në traktatin e tij «Shinnoh Honsohkyo», i përbërë mjeku i famshëm i antikitetit VuSynom është përmendur 365 lloje të kërpudhave dhe bimëve. Ata u ndanë në 3 grupe dhe të gjitha ilaçet dhënë shpjegim:
- 120 - superior;
- 125 - të drejtë;
- 130 - mesatarja.
Linchzhi kërpudha jo vetëm goditi grupin e "superiore", por edhe udhëhoqi vendin e parë nderuar. Për shekuj me radhë, ajo është konsideruar si një nga ilaçet më të mira të dhuruara nga natyra, të aftë për të shpëtuar nga kanceri, të mbajtur jetën e të rinjve.


Përbërja kërpudhat linchzhi
Studimet kanë treguar se linchzhi kërpudhat për shkak të dhëna ajo substancave biologjikisht aktive, ka anti-tumor, protyvoalerhenni, antivirale, henoprotektornыm, imunostimulues, hipolipidemik, anti-inflamator, veprim antioxidant. Pozitivisht të ndikojnë në sistemet e frymëmarrjes, nervor dhe kardiovaskulare.

Struktura e linchzhi kërpudhat janë: aminoacidet, karbohidratet, proteina, peptides, lipide, glycosides, alkaloide, vajra esenciale, vitamina, hekur, germanium, kalcium, kalium, mangan, magnez, bakër, molibden, natriumi, squfurit, zinkut. Ajo u gjet se Gjermani organike përmbajnë edhe 10 herë më shumë se xhensen famshëm. Dhe ai, nga ana tjetër, pengon rritjen e qelizave kanceroze, nxit prodhimin e interferonit përmirëson sistemin imunitar.

Ekspertët besojnë se komponentët më të rëndësishme mund të quhet triterpenes dhe polysaccharides që këto dy grupe të komponimeve të japin efekt parandalues ​​dhe terapeutik.

Derivat triterpen në gjendje për të balancuar emocionet, duke përmirësuar rezistencën ndaj stresit dhe qetësimin e sistemit nervor. Këto prona të vlefshme terapeutike përfshijnë: normalizimin e presionit të gjakut, uljen lipidet e gjakut, uljen e dhimbjeve dhe inflamacion. Triterpenes kanë veprim antioxidant dhe për të ndihmuar për të çhelmoj trupin.

Acid Hanoderovoy përmirëson marrjen e oksigjenit, kanë veti anti-alergjike.
Sporet e linchzhi kërpudhat përfshijnë: adenosine, Adenina, acid uracil Ribonucleic (ARN). Në veçanti, adenazyn, parandalon mpiksjen e gjakut.

Pronat medicinale e kërpudha linchzhi
Në vende të tilla si Kina apo Japonia, droga bazuar në linchzhi kërpudhat përdorur në pothuajse çdo sëmundje, por gjithmonë në teknikën e tij dhe dallimet subjekt doza. Ndër dëshmitë e shumta janë si më poshtë, në të cilën linchzhi kërpudhat tregoi veten e tyre në mënyrë më efektive:

- parandalon dhe pengon zhvillimin e kancerit;
- mbron nga ekspozimi ndaj rrezatimit;
- Pengon simptomat e sëmundjes cerebrovaskulare dhe hyperlipidemia (jo-normalisht të nivele të larta të lipideve);
- rrit mbrojtjen e trupit;
- tregon hidroksil radikalët;
- pengon prodhimin e radikaleve të superoksid, duke mos lejuar që të kthehet në radikalët hidroksid;
- ul sheqerit në gjak;
- efektive në dystonia vegjetative-vaskulare;
- normalizes presionin e gjakut;

- rikthen pankreasit rrjedhjen e gjakut;
- përmirëson qarkullimin e gjakut;
- ka një efekt pozitiv në sëmundje të sistemit nervor qëndror dhe periferik;
- aktivizon proceset metabolike në trup;
- përmirëson mëlçisë;
- ka efekt antispasmodic, bën sulmet e astmës;
- redukton lodhjen, rrit përqendrimin, përmirëson kujtesën, dëgjimin dhe vizion;
- zotëron fuqi cosmetology, ngadalëson procesin e plakjes.

Njëlloj të vlefshme kërpudhat linchzhi pronë është se ajo ka një efekt pozitiv në humor emocionale, duke rritur potencialin e energjisë, frymëzues optimizëm dhe të vendosur një mënyrë pozitive.


Pesë pronat kryesore medicinale e linchzhi kërpudhat
1. antitumor. Përgatitjet e pranimit bazuar në kërpudhat linchzhi shkakton regres e ndonjë tumoreve (malinje, beninje).
2. Me suksesin e trajtimin e shumë sëmundjeve mendore.
3. Për efektivitetin e trajtimit të sëmundjeve kardiovaskulare sesa veprimi kërpudha jo më pak i famshëm shiitake.
4. A nuk zëvendësohet ndihmësin në trajtimin e semundjeve alergjike. Gjatë hulumtimit është gjetur se kërpudha përmban polysaccharide linchzhi lanostan cila ngadalëson formimin e antitrupave.

5. efektiv në trajtimin e sëmundjeve të mushkërive.

Përgatitjet linchzhi bazë kërpudha nuk kanë contraindications, me përjashtim të intolerancës individuale. Procesi i trajtimit mund të marrë një kohë të gjatë, por efektet anësore janë vërejtur.
Para se të përdorni medikamente duhet të konsultoheni me një mjek.