Pronat medicinale e ombrellën Wintergreen


Wintergreen rotundifolia dha emri hrushanok lloji, në sajë të pamjen e saj, gjethet e saj të kujton gjethe dardhe. Në kohët e lashta, në rajonin Tver lë përdorur në verë gatim, kështu që quhet fajtor. Por emri më i zakonshëm Wintergreen ombrellë (Pyrola umbellata L (Lat).) - Ombrellë Zymolyubka. Në botimin e tanishëm, ne e konsiderojmë një përshkrim të përgjithshëm të ombrellën Wintergreen, vendi i rritet, metodat e korrje, përbërjen kimike, si dhe pronat terapeutike dhe mënyra ombrellë Wintergreen për të përdorur këtë fabrikë në mjekësinë popullore.


Përshkrim Wintergreen ombrellë
Kjo është një bimë shumëvjeçare që i përket hrushankovыh familjes. Lartësia e rrjedhin e bimëve është 20 cm, zakonisht ai i drejtë, rrënjë - rrëshqanorëve. Në fund të impiantit shoots bronkial drejt krye. Gjethet janë formë obratnolantsetno-pykë, ata ostropilchatye, korotkocherenkove, hibernating, afër në fund të rrjedhin dhe lëkurë të lartë, jeshile të errët. Lulet janë ombrellë rozë Wintergreen formuar në një çadër, me gjeth të gjatë, në dukje - venitje. Periudha lulëzuar barishte - nga qershori deri në gusht. Si rezultat i lulëzuar format Fruta - sferike, rrafshuar kapsulë, korotkopushystaya.


Akomodimi bimët
Wintergreen ombrellë shpesh të gjenden në pyjet me pisha, por të jenë të kujdesshëm, mos e ngatërruar atë me zambakë, pasi ato janë shumë të ngjashme. Wintergreen rritet në Rusi (pjesa evropiane), në rajon Amur, Primorye, Sakhalin, Siberi Perëndimore, Bjellorusia dhe Ukraina.

Përgatitja për dimër
Korrje bëhet ombrellë Wintergreen gjatë lulëzuar, këtë prerë bar bimëve dhe të thata në hije.

Përbërja kimike e bimëve
Struktura e ombrellën Wintergreen përfshijnë: homoarbutyn, flavonoids, taninet, hyperoside, Arbutin, kaempferol, hymafylyn, amiryn, avikulyaryn, эrokolyn, acid francez, urson, acid quinic, resins, mukusit, andromedotoksyn, gomë dhe acide organike. Wintergreen ombrellë, ose më mirë përshkrimin e saj, si një bimë medicinale, mund të gjenden në ditar udhëtimi Britanik Kodi farmaceutike dhe Shtetet e Bashkuara.


Pronat medicinale e ombrellën Wintergreen
Ombrellë Wintergreen lejon veprime të tilla si anti-inflamator, antiseptik dhe diuretik. Në homeopati lë bimë medicinale përdorur. Esenca e Wintergreen është përdorur për gurë në veshka, cystitis, albuminuria, nefrit, mbajtje urinar, Urethral ngushtim, hematuria, gonorre. Nga vetitë e saj shëruese Pyrola ngjan bearberry, por në krahasim me Pyrola e saj të dobët.

Përdorimi i bimëve në mjekësi
Si Wintergreen trajtimi bimë është përdorur për edemë, përdhes, sëmundjet e nyjeve dhe ascites. Bimët e ujit zierje përmirëson oreksin dhe tretjen, ul sheqerit në gjak. Gjithashtu ombrellë përdoret si një ilaç antiseptik dhe anti-inflamator për dhimbje dhëmbi Wintergreen, si një analgjezik - pas lindjes, si një tonik dhe tonik - gjatë ushtrimit, si një expectorant dhe dezinfektues - tuberkulozin.

Zierje e ujit është përdorur edhe në sëmundjet e stomakut dhe duodenum, tuberkulozi zorrëve, kapsllëk kronik, i vonuar menstruacioneve kolit kronik dhe enterocolitis dhe prostatitis kronike.
Në tumoreve të gjirit, buzët, bajamet tumor aplikojnë poultices e bimëve.
Në mjekësinë popullore, në kundërshtim me ciklin hënor, trajtimin e plagëve purulent dhe si një hemostatik Wintergreen marrë supë. Në Bjellorusi, homeopaths përdorur në trajtimin e cystitis, gastrit dhe kronike zierje të ujit koliti i gjethet e thara dhe bimëve bar. Tretësirë ​​Alkooli dhe terapi infuzion merren për sëmundje kronike të veshkave, edemë, sëmundjet kronike të fshikëzës dhe traktit urinar në sëmundjet e prostatës, ënjtje për shkak të sëmundjes së mëlçisë dhe zemrës pas lindjes.Metodat dhe Administrimi
1. Infusion
Për të përgatitur ombrellë Wintergreen barishte (2 lugë) derdh ujë të valë (1 filxhan) dhe le të qëndrojë për dy orë. Infuzion tendosura marrë 2 tbsp 3 herë në ditë.
2. Supë
Supë bërë vijon: bimë të thatë bar (10 g) pres, shtoni ujë (1 filxhan) dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 7 minuta. Pastaj infused për 15 orë dhe filtri. Merrni para ngrënies për 1 lugë gjelle anije 3 herë në ditë.

Contraindication
Kur ju merrni Wintergreen follow ombrellë dozen. Kur sëmundja e veshkave konsultoheni me një mjek.