Pronat medicinale e çantë bariut


Çantë Shepherd - është mjaft e përhapur në Rusi. Ajo mund të gjenden në pothuajse çdo rajon, me përjashtim të rajoneve të Arktikut të vendit. Periudha e lulëzuar është e ndryshme në varësi të vendit të rritjes. Ripening ndodh nga fund të pranverës në fund të vjeshtës. Ky publikim do të konsiderohet Pronat medicinale çantë bariut.
Si pjesë e çantë e bariut që përmban acide të ndryshme (limoni, tartaric, malic), inositol, choline dhe sasi amynospyrt të mëdha të vitaminës C (acidi Askorbik). Në bimëve farë edhe vitaminë pranishëm C dhe vitamina A, B2 të, naftës ndryshme vitamina dhe shumë të dobishme elementët gjurmë dhe substancave.Pronat medicinale qese bariut.
Për shkak të pronave të saj medicinale, miratuar më gjerësisht çantë bariut në mjekësi. Që nga kohët e lashta, i njohur për Hemostatic e saj dhe pronat astringent, veçanërisht i saj përdoret për të ndaluar gjakderdhje të brendshme dhe të mitrës. Përdorimi modern i kuletës Pronat medicinale bariut, bazuar kryesisht në përgatitjen e infusions për të ndaluar gjakderdhje mitrës ngathtësi mitrës. Vetëm ekstrakte bimore përdoren shumë ne trajtimin e hipertensionit dhe çrregullime gastrointestinale. Pra, çantë hije gjatë aplikimit të bariut mbetur e pandryshuar.


Në formën e tinctures dhe infuzione është përdorur në gjak. Kur nephrolithiasis, diarre, mëlçisë dhe horyachechnыh shtete - të marrë infuzion me ujë.
Ekstrakte bimore janë përdorur si një astringent të fortë dhe të marrin tuberkulozin lëng dhe diarre.
Çantë Shepherd mban një vend të veçantë në trajtimin e sëmundjeve femra në gjinekologji. Më shpesh kjo është e përshkruar gjatë vjella shtatzënisë, pas lindjes me gjakderdhje si një agjent hemostatik, në Meno - dhe metrorrhagia.
Kushtoj vëmendje të veçantë se prania e thrombophlebitis, infuzion është i kundërindikuar bimë pritjes. Gjithashtu e ndaluar për të marrë bimët me rritjen e koagulimit të gjakut, hemorroide në shtatzëni. Kjo është për shkak të kuletës një të veçantë bariut përbërjen kimike s.


Receta tradicionale të trajtimit qese bariut:

Lëng.
Shtrydh lëng bimë dhe holluar me ujë të zier në një raport prej 1: 1. Merrni 3 herë në ditë për 40 pika për qind. lugë.

Infuzion.
1 tbsp. lugë barishte të thata derdh mbi ujë 200ml valë dhe le të qëndrojë në një termos për 1 orë. Pastaj të filtruar dhe për të marrë 1 tbsp. lugë 4 herë në ditë.

Ekstrakt.
Së pari ne kemi nevojë për të përgatitur infuzion e kuletës bimëve bariut dhe ziej atë në një banjë me ujë derisa të ketë një pjesë e tretë e vëllimit origjinal. Merrni një lugë gjelle tri herë në ditë.


Tretësirë.
1 lugë çaji bimëve të freskëta barishte derdh alkool në një raport prej 1:10. Mbush në një enë qelqi në një vend të errët për 1 javë. Merrni 20 pika të tretësirë ​​në një lugë gjelle me ujë të zier.

Çantë bariut dhe gatim.
Ka shumë receta për çantë dhe të kapaciteteve përdorimit bariut si ushqim.
Ju mund të përgatisë një sallatë të thjeshtë prej çantë bariut. Ju duhet të pres të freskëta, lë të rinj të bimëve, shtoni feta tranguj, domate, vezë. Shtoni salcë kosi, kripë dhe piper. Sallatë rezultojnë ka një efekt terapeutik në trup për shkak të qese e medicinale Prona bariut dhe rekomandohet për përdorim në fibroids mitrës dhe formacionet mitrës malinje.


Shoots rinj dhe gjethet e bimëve përdoret zakonisht në të ushqyerit klinike. Ju gjithashtu mund të përdorni qese fara bariu për të zëvendësuar mustardë. Përdorimi i bimëve për ushqim forcon sistemin imunitar, humbje peshe dhe replenishes mungesën e vitaminave në trup.

Çfarë duhet të gatuaj shijshme, supë kalori duhet të gatuaj çantë lehtë viçi ose pule supë bariut (më mirë në qoftë se ajo është e gatuar me eshtrat). Vendos në valë supë patate, karrota dhe prej qepëve. Kur supë është gati, shtoni qese të copëtuar herbs bariut dhe kuzhinier tjetër 5 minuta. Derdh supë në pjata dhe shtoni gjysmë vezë të ziera.


Ju gjithashtu mund të përdorni fabrikë të re si një pjatë e dytë për enët e mishit. Shto copëtuar bimëve të freskëta çantë bariu duhet të skuqura në vaj perimesh. Më vete, të skuqura karrota dhe prej qepëve. Pastaj të përzierje çdo gjë së bashku, shtoni kripë dhe piper dhe mish i grirë. Përzierje duhet të vlim për rreth 20 minuta dhe mund të shërbehet me peshk ose mish enët.

Çfarë do të përgatisë erëza, duke zëvendësuar çantë fara mustardë bariut mund të bluaj në një mulli kafeje dhe të përdorni mish ose peshk.


Çantë Shepherd mund të korrur për përdorim në të ardhmen. Bimët e zgjedhur rinj gjelbër duhet të lahen në ujë të rrjedhshëm dhe të thata jashtë në hije, duke mbuluar garzë. E njëjta gjë mund të jetë tharë në furrë. Herbs të thata mund të shtohet për të supave, patate dhe salcat e ndryshme. Çantë Shepherd Fondi çorape do të përdorin atë si një drogë dhe vitaminë shtojcave të dobishme gjatë gjithë vitit.

Çantë Çfarëdo Shepherd turshi duhet të jenë të fidaneve të freskëta dhe të gjelbër pije nën ujë dhe pastaj të vënë në kavanoza të pastër. Pastaj ka shtuar kopër, majdanoz, lë rrush pa fara dhe rrikë. Pastaj pour shëllirë, kavanoza fort dhe vënë në ruajtje në një frigorifer. Është e rekomanduar që si një garniturë për peshk dhe mish enët gjithë vitit.


Pas leximit artikullin e mësipërm, ju ndoshta mësuar shumë për bimë të tilla të përbashkëta si çantë gra. Unë shpresoj se ju mund të vlerësojmë dinjitetin e vetitë e saj shëruese. Së fundi, unë do të diskutojë pse kjo bimë është aq interesante është quajtur. Fruta saj është një mbështjellëse të formuar një formë trekëndore, si një qese, dhe në pjesën e sipërme të pod është çarë e thellë. Sipas ngjashmëri që të kullotni qese kjo fabrikë mori emrin e vet "çantë Shepherd."

Unë shpresoj se tani ju të pasuruar dietën tuaj barëra në mënyrë simpatik që Nënë Natyra na dha më.