Pronat medicinale e Echinacea purpurea


Echinacea purpurea justifikon plotësisht emrin e vet, sepse lulet e saj janë pikturuar në ngjyra të ndritshme vjollcë. Bimët Atdheut janë në Amerikën e Veriut, por ajo është e kultivuar në vende të tjera. Pronat medicinale e Echinacea purpurea në gjendje për të zëvendësuar të gjithë kit dhe për këtë arsye duhet të takohet me të afërt dhe të zbuloni gamën e saj të veprimit.
Përbërja dhe të dobishme pronat e Echinacea purpurea
Në natyrë, ka disa lloje të kësaj bime, por shëndeti më të dobishme të njohur Echinacea purpurea. Pronat medicinale pajisur tërë bimore - nga rrënjët deri buds. Numri i madh i ushqyesve klasifikon këtë fabrikë jo vetëm në kategorinë e trajtimeve popullore, por gjithashtu e përdorur gjerësisht në mjekësinë zyrtare. Ajo është shumë popullor jo vetëm në Amerikë por edhe në Evropë. Kompanitë farmaceutike të prodhojnë tinktura, tableta, kapsula apo edhe çaj me Echinacea. Në Gjermani ka rreth 200 barna të ndryshme në bazë të kësaj bime mrekulli. Echinacea purpurea është në mesin e dhjetë bimëve, shitur më shpesh në mbarë botën.Vetitë immunomodulatory për shkak të prezencës së bimëve të pasur me komponimet biologjikisht aktive. Sigurimi i një efekt stimulues në gjakun e palcës së eshtrave, ajo është në gjendje për të rritur numrin e qelizave të bardha të gjakut. Përdorimi i përgatitjeve Echinacea janë treguar në një sistem të dobësuar imunitar shkaktuar sëmundje inflamatore të shpeshta, trajtim të zgjatur me antibiotikë, ekspozimit ndaj agjentëve kemoterapeutikë.
Echinacea ka antivirale, anti-inflamator, anti-alergjik, antifungal dhe efektin anti-reumatizmale.
Si pjesë e impiantit shpallur: thelbësore vajra, saponins, polysaccharides, glycosides, resins, acide organike, taninet, phytosterols, alkaloide dhe të tjerët. Të gjitha pjesët e bimës përmbajnë minerale të ndryshme, duke përfshirë: alumini, barium, beryllium, vanadium, hekur, kalcium, kalium, kobalt, mangan, molibden, selen, argjendi, klor, zink.

Prania e rrënjët e Echinacea betaine, lejon për të parandaluar zhvillimin e goditje dhe sulm në zemër, dhe acidet phenolcarbonic të ketë një efekt diuretik dhe për të forcuar sistemin imunitar.

Pronat medicinale e Echinacea purpurea
Një nga ushqyesve kryesore që janë pjesë e echinacea është эhynazydы. Me veprimin e tyre ata në krahasim me penicilinës dhe mund të pengojnë rritjen e disa lloje të baktereve, viruseve dhe kërpudhave. Эhynazydы në gjendje për të vënë radikalet e lira një pengesë.
Në rrënjët e shumicës së bimëve të përfshira alkylamydov që kanë efekt të butë anestetik.

Prania e polysaccharides aktivizon prodhimin e komponentëve që stimulojnë sistemin imunitar, ndihmon shpëtoj trupin e qelizave të infektuara dhe për të rritur aktivitetin e qelizave të bardha të gjakut.

Glycosides acidet caffeine kanë antioxidant dhe efektet anticarcinogenic, të nxitur shërimin e shpejtë, të reduktuar toksina dhe pengojnë zhvillimin e metastazë.
Një numër i substancave të tjera të dobishme që përmbahen në Echinacea, të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve kronike, normalizes funksionimin e veshkave dhe të mëlçisë, të rritur aktivitetin e qelizave të bardha të gjakut, të reduktojë produktet e gjakut të metabolizmit të azotit në gjak.


Jo shumë bimë medicinale janë caktuar për fëmijët. Përgatitjet Echinacea bazuar mund të jepet fëmijëve duke filluar nga 2-3 vjet të moshës. Pronat e saj medicinale ajo manifeston ftohjet, diabeti, mëlçisë dhe fshikëz, mononucleosis, inflamacion, helmim të gjakut.
Si një agjent i jashtëm është përdorur në infeksionet STREPTOKOKSIKE, psoriasis, herpes, vlon, ekzemë, djegiet, kafshimet e insekteve.
Duke qenë antibiotik unike natyrore, ekstrakte të Echinacea bllok riprodhimit dhe shkatërrojnë viruset, E. coli virus, streptokoket dhe staphylococci.

Bimët medicinale ka dëshmuar si një mjek i shkëlqyer në luftën kundër prostatitis, artrit, osteomielit, sëmundjet gjenitale femërore dhe traktin e sipërm respirator.

Tradicionale trajtimi receta e Echinacea purpurea
Për të bërë këtë recetë ju mund të përdorni 3 kokat e lule të freskëta apo bimët 2 tsp lë copëtuar dhe rrënjët. Shuma e kërkuar e para pour 500 ml ujë të vluar, të mbuluar dhe le të qëndrojë për 40-50 minuta. Strain dhe për të marrë 1 gotë në ditë si një profilaktik kundër ftohjet, grip. Nëse jeni të sëmurë, sasia rritet për të pirë 3 gota në ditë. E njëjta infuzion ndihmon për të shërohen shpejt pas operacioneve të mëparshme, trajtimi afat-gjatë me antibiotikë. Kjo ndihmon për të pastruar trupin, rejuvenates dhe ngadalëson plakjen.


Supë Echinacea gjithashtu ndihmon me ftohjet dhe më shumë: heq dhimbje koke dhe dhimbje të përbashkët, normalizes presionin e gjakut, redukton ënjtje, rrit oreksin, përmirëson vizion, shëron ulçerë stomakut. Ajo ka një tonik dhe tonik efekt. Në 1 lugë lë pour 1 filxhan ujë të valë dhe të vënë në një banjë me ujë. Zierje 30-40 minuta, pastaj hiqni nga të nxehtit dhe le të ftohtë natyrisht. Tendosje supë dhe për të marrë 1/3 filxhan 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.


Trajtimi i rekomanduar do të thotë Echinacea është një muaj, pas së cilës ju duhet të marrë një pushim për të njëjtën periudhë.

Contraindication
Droga në bazë të Echinacea purpurea nuk është e rekomanduar për të marrë:
- shtatzënisë dhe laktacionit;
- tuberkulozi;
- me leuçemi;
- në arteriosklerozës shumëfishtë;
- tepër i ndjeshëm.