Vetitë shëruese të Hypericum


Wort Shën Gjonit Wort ose Wort Shën Gjonit - një bimë shumëvjeçare, ka kohë që janë përdorur në mjekësinë popullore. Vetitë shëruese të Hypericum perforatum përdorur me sukses në trajtimin e shumë sëmundjeve. Bimore lulëzuar në muajt e verës, nga qershori deri në gusht. Lule në e tij të artë-verdhë, të shumta, të mbledhura në tufë lulesh në kulmin e rrjedh dhe degët. Wort Shën Gjonit gjendet kudo në livadhe, male, në pyje të lehta, në rrugët e vendit, në mes të shkurre dhe pemë. Wort Shën Gjonit dhe rritur në kulturë.


Vetitë kryesore terapeutike e Hypericum perforatum përfunduar në bar. Ajo përmban flavonoids, hiperytsyn, një numër të madh të substancave tannic dhe rrëshinor, vajra esenciale, të paqëndrueshme, saponins, vitamina C, P, PP, carotene, acid nikotine dhe alkoloydы.

Pavarësisht anëtarësimit të saj, Wort Shën Gjonit është nontoxic. Ajo ka astringent, anti-inflamator, hemostatic, antimicrobial, antispasmodic, analgjezik, bio-nxitës, diuretik, choleretic, anthelmintic, dezinfektues, qetësues, antidepressant, tonik dhe efekt photosensitizing.


Wort Shën Gjonit stimulon oreksin, duke aktivizuar tretjen, përmirëson muskujt e zemrës që ngushton enët e gjakut dhe forcon kapilarët, rregullon metabolizmin dhe stimulon gjëndrat endokrine. Në mjekësi, Wort Shën Gjonit është përdorur në sëmundjet e traktit gastrointestinal, mëlçinë, veshkat dhe nga jashtë si ranozahoyuyuchyy do të thotë.

Infuzion i Hypericum perforatum përdorim me miokardit, endokarditah, atherosclerosis, cholecystitis, cholelithiasis, glomerulonefriti, pielonefrit, cystitis, prostatitis, mastitit dhe vitiligo.


Pronat medicinale zeroboya gastrit kronik zakonisht
1 tbsp herbs Hypericum derdh një gotë me ujë të vluar, të mbuluar dhe të lënë për 1 orë, pastaj thahet. Merrni 100 ml tri herë në ditë para ushqimit për dy muaj.

Vetitë shëruese të Hypericum perforatum ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë
Për trajtimin e ulcerat gastrike duke përdorur një ekstrakt të naftës e bimëve të para. Wort papaketuara buza barishte freskët Shën Gjonit kuart dhe pour luledielli ose vaj ulliri, vihet në një banjë me avull dhe le të qëndrojë 30-40 minuta. Pastaj hiqni nga të nxehtit dhe të ftohtë për të ftohur në temperaturën e dhomës. Doli filtër nafte dhe derdh në një enë prej qelqi të errët. Mbani naftës duhet të jetë në frigorifer. Pritjes zënë vaj për të filluar në një stomak bosh 1 lugë gjelle Në mëngjes, një orë para drekës dhe 2 orë pas darke. Kursi i trajtimit 2 muaj.


Shërimi pronat e Hypericum perforatum me krevat-Veting
Fëmijët dhe të rriturit e përcaktuara Wort barishte ekstrakt Shën Gjonit një filxhan në mbrëmje para gjumit. 1 tbsp herbs derdh ujë 200ml valë dhe infused për gjysmë ore. Pastaj të filtruar.

Vetitë shëruese të Hypericum perforatum tuberkulozi
500 gram majat e lulëzuara të Hypericum tri ditë insistojnë në 1 litër vaj dhe me verë natyral 500ml bardhë. Në ditën e katërt përzierje maslyanychno-bar vënë në zjarr dhe të sjellë një çiban. Dërgo për ngrohje të ulët deri avullimit të plotë të verës. Merrni 1/2 filxhan 3 herë në ditë zgjati, të paktën 2-3 muaj.


Shërimi pronat e Hypericum perforatum në sëmundjet e nyjeve
2 tbsp Hypericum derdh një gotë me ujë, të sjellë një çiban dhe kuzhinier 10 minuta, atëherë insistojnë 1 orë. Tendosje supë dhe të bëjë atë fasha.

Kundërindikimet për përdorimin e Hypericum perforatum është origjinalitet. Nuk është e rekomanduar për të qëndruar një kohë të gjatë në diell pas marrë doza të mëdha të Hypericum, ju mund të djegur lëkurën.