Pronat medicinale dhe aistnika aplikimit


Aistnik, ose siç është quajtur, zhuravelnyk i takon familjes së bimëve vjetore barbarozë. Si rezultat i hetimeve, shkencëtarët gjetën se droga bërë nga aistnika, një spektër të gjerë të veprimit. Le të shikojmë në pronat e shërimit dhe mjekësinë aistnika aplikimit.
Përshkrimi i centralit.
Aistnik është një barishte me një Taproot dhe pupla, të zakonshëm, dlinnochereshkovymi dhe lë pubescent. Aistnika lule purplish-rozë ose ngjyrë vjollcë, shpesh me vija të ndryshme të errëta. Bimët Fruta kafe është achene opushennuyu me shtojcë spirale në fund. Aistnik Lule nga maji deri në shtator, frutat piqen nga qershori deri në tetor.


Ajo rritet si një farë e keqe në fushat, përgjatë rrugëve dhe banesave në të lashtat e bimëve të kultivuara. Gjenden gjerësisht në Siberi, Urale dhe pjesën evropiane të Rusisë.
Për qëllime terapeutike, duke përdorur të gjitha pjesët e sipërme të tokës e të bimëve: burimore, gjethe dhe lule. Fara dhe rrënjët mjekësi përdoret shumë më pak shpesh.

Aistnika përbërjen.
Në të gjitha pjesët e bimës shënuar një përmbajtje të lartë të substancave bioactive. Lë dhe rrjedh përmbajnë karbohidratet, vitaminat, saponins triterpene, origjina acide organike. Lule aistnika tsyklytolamy pasur dhe anthocyanins, të tilla si malvidyn, peonydyn dhe derivatet e tyre. Në bimëve farë përmban një përqindje të lartë të naftës yndyrë.


Pronat medicinale dhe aplikimi i impiantit
Nga pronat e shërimit aistnika përfshijnë Hemostatic, efekt astringent dhe anticonvulsant në trupin e njeriut.
Tretësirë ​​e pjesëve ajrore të bimëve, kur përdoret brenda zvogëlon pėrshkueshmėrisė e mureve të enëve të gjakut, ka një efekt hemostatic, zbut sistemin nervor qendror dhe lëvore cerebrale.
Tretësirë ​​e luleve aistnika treguar për përdorim për larje ekzemë plagët dhe si një qetësues të lehta për pagjumësi, sidomos të moshuarit dhe fëmijët.


Aistnik përdoret për prodhimin e produkteve të ndryshme kozmetike.
Aistnika supë përdorur gjerësisht në mjekësi për të reduktuar manifestimeve pazakonta sëmundjet e fytit, vanitet, pneumoni, pleurit, hemorroide, sëmundjet gjinekologjike, pectoris.
Banja me aystnykom përmes pronat terapeutike rekomandohet për trajtimin e fëmijëve diatez, frikës dhe shteteve krizave konvulsive.

Aistnika ilaçe Recipes bazuar
Infuzion të bimëve aistnika.

Për trajtimin e gjakderdhje, sëmundjet gjinekologjike dhe gjykata mund të aplikojnë tretësirë ​​e bimëve aistnika. Për të përgatitur ilaç duhet të marrë 1 tbsp bimeve dhe derdh një gotë me ujë të zier. Mbush për 7-8 orë, pastaj thahet. Rezultuar infuzion të marrë 4 herë në ditë për gjysmë ore para një vakt në 1/4 tbsp Ky ekstrakt mund të përdoret gjithashtu për të larë plagët e vogla.

Barishte aistnika.
Për lehtësimin spazma, shtetet konvulsive dhe konfiskimet mund të aplikojnë aistnika veçantë barishte. Për të përgatitur korrigjuar 1 lugë herbs derdhi një gotë me ujë të valë, pastaj zakutuyetsya dhe infused për rreth 2 orë, dhe pastaj të filtruar. Kjo supë është e rekomanduar për të marrë tri herë në ditë para ushqimit për 2 lugë Gjithashtu, aistnika supë, brewed në një nivel më të lartë mund të përdoret për të përgatitur banja për fëmijët me alergji ushqimore për të trajtuar lezione të lëkurës dhe exudative-fytit diatez.


Infuzion të rrënjët Angelica dhe bimëve aistnika.
Për të eliminuar simptomat e epilepsisë mund të jenë të përgatitur ekstrakt përziera angelica dhe bimëve aistnika. Për ta bërë këtë, 1 tbsp Kreu i aistnika barit derdhur një gotë me ujë të valë dhe infused zakutuyetsya rreth 2 orë. Pastaj, infuzion duhet të thahet dhe të marrin 1/4 tbsp shtuar 20 pika të saj rrënjët Angelica infuzion (1 litër vodka derdhur me kujdes 100g copëtuar rrënjë angelica, të lënë për 3 javë në një vend të errët, lëkundje herë pas here, si infuzion gatishmërie tendosje).


Infuzion e lule aistnika.
Pronat mira terapeutike kanë kremra ekzemë dhe larë sy për konjuktivit përdorur infusions e Luleve aistnika. Ky infuzion mund të përdoret gjithashtu për të hequr shprehjet e brendshme e këtyre sëmundjeve. Për të përgatitur të drogës duhet të jetë 1 lugë gjelle lule derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për pesëmbëdhjetë minuta në një banjë me ujë të vluar pak, pastaj hiqni nga të nxehtit dhe të lënë të mbush për 45 minuta dhe tendosje. Rezultuar infuzion të marrë jo më shumë se tri herë në ditë për 2 lugë


Vaj me aistnika.
Për maturimit të shpejtë dhe pastrimin vlon dhe ekzemë plagët me vaj rekomandohet për të përgatitur aistnika. Për këtë 2 lugë. l. bar të mbushur me 1/2 filxhan shkrirë yndyrë nutryanoho dhe infused për 4 ditë. Përzierje është filtruar atëherë dhe do të ruhet vetëm në vend të freskët.

Kundërindikimet për të përdorur aistnika.
Pavarësisht nga pronat e shumta terapeutike aistnika, ka disa Kundërindikimet për përdorimin e saj. Për shembull, përdorimi i saj nuk është i rekomanduar për venat me variçe dhe thrombophlebitis, rritja e koagulimit. Nuk lejohet të përdorin drogë me aistnika dhe njerëzit me hipertension të rëndë dhe forma të avancuara të diabetit. Gjithashtu, përdorimi i barnave të ndaluara nga kjo fabrikë për trajtimin e fëmijëve nën tre vjet.